فارسی
شنبه 27 شهريور 1400 - السبت 11 صفر 1443
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
2013
3
نفر 3
100% این مطلب را پسندیده اند

با شکستن مکرر توبه چه كنم؟پرسش:
من شاید حدود 25 بار توبه ام را شکسته ام. ولی حالا واقعاً خیلی پشیمانم. آیا این بار اگر با اراده ای قوی و عاجزانه یکبار دیگر توبه کنم و تمام نیرویم را برای گناه نکردن بکار گیرم آیا این توبه مورد قبول واقع می شود؟ البته من نمازم را تقریباً همیشه می خوانم و کلاً رعایت تمام موارد را می کنم ولی مشکل من این است که در کنترل نگاهم کمی ضعیف هستم و منظور از شکستن توبه ام هم همین هست.

پاسخ:

چنان چه از گناهی که مرتکب شده اید حقیقتاً توبه کنید و استغفار نمایید ان شاء الله مورد عفو خداوند متعال قرار می گیرید.

البته توبه باید پا بر جا و دائم بوده باشد؛ از یک سو، هر زمان خطایی از انسان بر اثروسوسه های «نفس امّاره » سر بزند، باید بلافاصله به سراغ توبه رود، و در مرحله «نفس لوّامه » در آید تا زمانی که به مرحله «نفس مطمئنه » رسد و ریشه های وسوسه هااز بیخ کنده شود.

و از سوی دیگر، از هر گناهی توبه می کند باید کمال مراقبت را به خرج دهد که آنتوبه را نشکند و بر تعهد خود در پیشگاه خداوند، نسبت به ترک آینده باقی بماند. و بهتعبیر دیگر، اگر بعد از توبه از گناه هنوز انگیزه های آن در اعماق دل و جان او باقیمانده باید با آن به مبارزه برخیزد و جهاد با نفس را، جزء برنامه های خویش قرار دهد و به این ترتیب، هم در صف تائبان باشد و هم در صف مجاهدان.

بعضی از علمای اخلاق بحث بی نتیجه یا کم نتیجه ای را در این جا دنبال کرده اند کهآیا مقام توبه کار جهاد کننده در برابر ریشه های گناه افضل است یا توبه کاری کهریشه های گناه را از سرزمین قلب خویش بر انداخته است.

این مهم نیست که کدام یک از آن دو افضلند، مهم آن است که توبه کننده چه دستوراتی راباید به کار بندد که به گناه گذشته بازگشت نکند؛ برای این امر رعایت اموری لازماست.

1- جدا شدن از محیط گناه و عدم شرکت در مجالس معصیت، چرا که توبه کار در آغازامر آسیب پذیر است و مانند بیماری است که تازه از بستر برخاسته، و اگر با پای خودبه مناطق آلوده به میکرب های بیماری زا رود، احتمال آلودگی مجدد او به بیماری فراواناست؛ و یا هم چون معتادی است که ترک اعتیاد به مواد مخدر نموده ولی هر گاه به مناطق آلودهبرگردد، به سرعت آلوده می شود.

2- باید در دوستان و معاشران خود تجدید نظر کند؛ هر گاه در گذشته کسانی بوده اند که او را تشویق به گناه می کردند، از آنها شدیداً فاصله گیرد.

3- هر زمان وسوسه ها و انگیزه های آن گناه در او پیدا می شود، به ذکر خدا رویآورد، چرا که ذکر خدا مایه آرامش دل ها است؛ «الا بذکر الله تطمئن القلوب»[i]

4- همواره در باره آثار زیانبار گناهی که آن را ترک گفته بیندیشد و آن آثار رانصب العین خود قرار دهد، مبادا بر اثر غفلت از آن و فراموش کردن اثرات مرگبار آنگناه، بار دیگر انگیزه های گناه مجدد در او رشد کند، و وسوسه ها از هر سو به قلب او هجوم آورد.

 5- در داستان های پیشینیان و کسانی که بر اثر گناهان مختلف گرفتار مصائب دردناکیشدند، بیندیشد، و سرگذشت آنها را از نظر بگذراند، حتی در حالات انبیاء و پیامبرانمعصومی که گاه گرفتار لغزش ترک اولی شدند، مطالعه کند؛ مثلاً، ببیند که چه امری سببشد آدم با آن مقام والایش از بهشت رانده شود، یا حضرت یونس مورد خشم قرار گیرد، وبه زندان شکم ماهی فرستاده شود یا بر اثر چه عواملی یعقوب(ع)، پیامبر بزرگ خدا، به دردجان فرسای فراق فرزند سال ها گرفتار آید.

مطالعه این امور بی شک وسوسه های گناه را کم می کند، و به توبه دوام و ثبات می بخشد.

6- به عقوبت ها و مجازات هایی که بر یکایک از گناهان وعده داده شده بیندیشد، و ایناحتمال را از نظر دور ندارد که تکرار گناه بعد از توبه ممکن است مجازات شدیدتریداشته باشد.

و نیز به الطاف و عنایات الهیه که در انتظار توبه کاران است و شامل حال او شدهاست توجه کند و دائماً به خود تلقین نماید، بکوش، و این عنایات و الطاف را حفظ کن، واین مقام والایی که خداوند نصیب تو کرده است به آسانی از دست مده!

 7- باید وقت شبانه روزی خود را با برنامه های صحیح پر کند، برنامه تلاش برایزندگی آبرومند، برنامه عبادت و بندگی خدا و برنامه سرگرمی های سالم؛ زیرا بی کاری وخالی ماندن اوقات از برنامه، بلای عظیمی است که زمینه را برای وسوسه های بازگشت بهگناه فراهم می سازد.

از دانشمندی پرسیدند که تفسیر حدیث «التائب حبیب الله»[ii](توبه کننده دوست خداست)چیست؟ گفت: منظور کسی است که مصداق این آیه شریفه باشد: «التّائِبُونَ الْعابِدُونَ الْحامِدُونَ السّائِحُونَ الرّاکِعُونَ السّاجِدُونَ اْلآمِرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ النّاهُونَ عَنِ الْمُنْکَرِ وَ الْحافِظُونَ لِحُدُودِ اللّهِ وَ بَشِّرِ الْمُؤْمِنینَ»[iii]توبه کنندگان، عبادت کاران، سپاسگویان، سیاحت کنندگان، رکوع کنندگان، سجده آوران، آمران به معروف، نهی کنندگان از منکر، و حافظان حدود (و مرزهای) الهی، (مؤمنان حقیقی اند)؛ و بشارت ده به (این چنین) مؤمنان.[iv]

برای آگاهی بیشتر می توانید به دو مقاله زیر مراجعه نمایید:

1 -گناهکاری و اصرار بر معاصی و عدم پشیمانی از آن

2 - توبه[i]- سوره رعد، آیه 28

[ii]- محجة البیضاء، جلد7، صحفه 187

[iii]- سوره توبة، آیه 112

[iv]اخلاق در قرآن، ج 1نویسنده: آیت الله مکارم شیرازی.


منبع : پايگاه حوزه
2013
3
100% (نفر 3)
 
نظر شما در مورد این مطلب ؟
 
امتیاز شما به این مطلب ؟
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

آخرین مطالب

مدیتیشن از نظر شرعی قابل قبول هست یا نه؟
همه چيز را خدا آفريده، پس خدا را چه كسی آفريده است؟
فلسفه غیبت حضرت حجت در چیست؟
چگونه عاقبت به خير شويم و اصولاً عاقبت به خير شدن چيست؟
اميال باطني انسان به چند دسته تقسيم ميشوند؟
فرق رشوه و ربا چيست؟
تفاوت انسان با حیوانات و گیاهان در رسیدن به اهداف چیست؟
چرا مثل گذشته نمی توانم برای امام حسین گریه کنم؟
در زیارت اربعین منظور از قتیل العبرات چیست ؟
آیا خود ارضایی و استمنا از نگاه علم طب مضر و از نظر شرع، ...

بیشترین بازدید این مجموعه

به چه کسی مرتد می گویند ؟
اسلام و ازدواج موقت (دلیل جواز متعه چیست؟ آیا به ...
چگونه با اهل بیت (ع)ارتباط معنوی بیشتری برقرار کنیم؟
طبق حدیث، کسی که حضرت معصومه(س) را زیارت کند بهشت بر او ...
همه چيز را خدا آفريده، پس خدا را چه كسی آفريده است؟
چرا به حضرت فاطمه(س) ام‌ابیها می‌گویند؟
آیا اعمال خوب غیبت کننده به غیبت شونده می رسد؟ چه ...
دعاهای ما چقدر معنوی و چقدر دنیوی هستند؟
آیا دعا در همه امور حتی درس خواندن و ازدواج هم اثر گذار ...
اگر فطرت اولیه انسان ذاتا پاک هست چرا تغییر می‌کند؟

 
نظرات کاربر
علیرضا
باسلام من گرفتارخودارضایی شدم چندبارتوبه کردم وبازتوبه سکستم خیلی ازخودم متنفرسدم به خاطراراده ضعیفم من 32ساله ومجردم ازشما خواهش میکنم کمکم کنیدازاین منجلاب نجات پیداکنم به خاطرخدا وبه اسمم قسم میخوام ترک کنم کمکم کنید دارم نابود میشم تواین گناه بزرگ
پاسخ
0     1
12 مرداد 1394 ساعت 9:47 بعد از ظهر
پاسخ : باسلام لطفا سوال خود را در قسمت پاسخ به سوالات درج فرمایید. لینک: http://www.erfan.ir/farsi/qa
مهسان
سلام من بارها توبه کردم که دیگه چت نکنم قسم هم خوردم اما بازم که به سراغ اینترنت میرم وسوسه میشم چی کار کنم
پاسخ
0     0
21 خرداد 1394 ساعت 10:44 بعد از ظهر
محمد
سلام-این شخصی که گفته اند25 مرتبه توبه شکسته اند اگر به جای من بودند چه میکردند؟من که بیش از100مرتبه توبه شکسته ام!!!
پاسخ
11     2
2 فروردين 1392 ساعت 1:39 بعد از ظهر

گزارش خطا