فارسی
يكشنبه 22 فروردين 1400 - الاحد 28 شعبان 1442
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه

مناسبتهای روز

يكشنبه 22 فروردين 1400     -     الاحد 28 شعبان 1442     -     Sunday 11 April 2021
انتخاب تاریخ :
            
         
مناسبت های روز
در گذشت « ابن حاجب » محدث و مورخ مسلمان (630ق)
رحلت عالم فرزانه « ملا حسینقلی همدانی »استاد بزرگ اخلاق (1311ق)
آغاز سلطنت رسمی « احمد شاه » آخرین پادشاه قاجار (1322ق)
برگی از تاریخ
در گذشت « ابن حاجب » محدث و مورخ مسلمان (630ق)*ابن حاجب در سال 593 ق در دمشق به دنیا آمد و برای بهره گیری از دانش محدثان عصر خود ، به شهرها و نقاط مختلف سفر کرد . ابن حاجب در علم حدیث ، سرآمد علمای عصر خود بود ، که تالیفاتی از وی به جای مانده است .* رحلت عالم فرزانه « ملا حسینقلی همدانی »استاد بزرگ اخلاق (1311ق)
آخوند ملا حسینقلی همدانی عارف والا قدر ، فقیه و حکیم فرزانه و از بزرگترین استادان عرفان و اخلاق ، در سال 1239قمری در روستای «شوند » در «جزین» همدان متولد گردید . از استادان وی می توان به شیخ عبدالحسین تهرانی (شیخ العراقین ) ، شیخ مرتضی انصاری و آقا سید علی شوشتری و از شاگردان دانشمند او می توان به شیخ محمد بهاری ، سید احمد کربلایی ، شیخ موسی شراره ، سید مهدی حکیم ، میرزا جواد آقا ملکی تبریزی و سید جمال الدین اسد آبادی اشاره نمود . به گفته استاد شهید مطهری ، حوزه تعلیم و تربیت آخوند همدانی ، بیشتر حوزه تربیت بود تا تعلیم . مدفن این سالک راه حق در کربلا واقع گردیده است .
آغاز سلطنت رسمی « احمد شاه » آخرین پادشاه قاجار (1322ق)
پس از محمد علی شاه قاجار ، پسرش احمد شاه در 27 جمادی الثانی 1327ق در دوازده سالگی به پادشاهی برگزیده شد . چون احمد شاه کودکی بیش نبود ، کارها به دست هیئت مدیره ای افتاد که زمام امور را تا تشکیل مجلس تازه ، در کف خود گرفت . در این میان ابوالقاسم خان ملقب به ناطر الملک ، نیابت سلطنت یافت و تا شعبان 1332 ق در این مقام بود ، به طور رسمی ، پادشاه ایران گردید.
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز

گزارش خطا