فارسی
چهارشنبه 28 ارديبهشت 1401 - الاربعاء 17 شوال 1443
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
853
0
نفر 0

به چه کسانی دیندار و به چه کسانی غیر دیندار گفته میشود؟

ما قبل از اینکه دیندار بمعنای واقعی کلمه را بشناسیم باید خود دین را بشناسیم تا تشخیص دهیم چه کسی دارای چنین دینی است پس او را دیندار بنامیم و چه کسی دارای آن دین نیست پس او غیر دیندار می باشد.
دین عبارت از مجموعه قوانین و دستوراتی است که از طرف خالق بشر و خداوندگار هستی برای تکامل دنیوی و سعادت اخروی بشر آورده شده است که بعضی از این دستورات تئوری است که هدف از آن فقط دانستن است و بعضی از آن دستورات عملی است که هدف از آن اجرا نمودن است.
و خداوند این دستورات علمی و عملی را که بنام دین نامیده می شود توسط بهترین بنده اش که افضل انبیاء الهی است یعنی حضرت محمدبن عبدالله(صلی الله علیه و آله) به بشریت اهدا فرموده و به قاطعیت تمام هم در قرآن کریمش فرموده است «ان الدین عند الله الاسلام»تنها دین در نزد خدا فقط اسلام است و بس و هر کس غیر از اسلام دینی را برگزیند هرگز از او قبول نخواهد شد و در آخرت نیز جزء زیانکاران است پس تا اینجا ثابت شد که دین یعنی مجموعه دستورات علمی و عملی که بکار بستن آنها شخصی را متصف به دینداری و عمل نکردن به آنها انسان را بی دین می کند.
این دستورات دینی در حوزه اعتقادات و باورها عبارت است از توحید و نبوت و معاد و عدل و امامت که دارند. چنین اعتقادی شیوه یک دیندار واقعی و در حوزه عمل عبارت است از انجام واجبات الهی و ترک محرمات او و در حوزه اخلاق عبارت است از متصف شدن روح به صفات نیک و اخلاق پسندیده و دوری نمودن از صفات زشت.
پس کسی که در حوزه اعتقاد و در حوزه احکام عملی و در حوزه اخلاق فردی و اجتماعی رعایت دستورات دین مبین اسلام را بنماید یک دیندار حقیقی است و کسی که این دستورات را بی توجهی نموده و به آن عمل ننماید غیر دیندار است.

853
0
0% (نفر 0)
 
نظر شما در مورد این مطلب ؟
 
امتیاز شما به این مطلب ؟
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:
لینک کوتاه

آخرین مطالب

منظور از خشوع و خضوع در نماز چيست؟
فلسفه احیا گرفتن شب‌های قدر چیست؟
برجستگی روی گنبد خضرای پیامبر چیست ؟
تزكيه و تهذيب نفس يعني چه؟
چه كار كنيم دچار افكار شيطاني نشويم و راه مقابله ...
براي برآورده شدن حاجت چه بايد بكنيم ؟
تفاوت واژه های عقل، روح، نفس، قلب، دل و جان چیست؟ ...
اصحاب‌ رقیم‌ چه‌ کسانی‌ بودند؟
مدیتیشن از نظر شرعی قابل قبول هست یا نه؟
ملائکه چگونه خلق شده اند؟

بیشترین بازدید این مجموعه


 
نظرات کاربر
گزارش خطا  

^