فارسی
پنجشنبه 08 آبان 1399 - الخميس 12 ربيع الاول 1442
  835
  5
  2.5
(4 نفر )

چگونه همیشه یاد خدا باشیم؟

چگونه همیشه یاد خدا باشیم؟

 خدای متعال در قرآن کریم می فرماید: «فَاذْکُرُونِی أَذْکُرْکُمْ»؛ «مرا یاد کنید تا شما را یاد کنم؛» و در سوره ی احزاب می فرماید: «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اذْکُرُوا اللَّهَ ذِکْراً کَثِیراً»؛ «ای کسانی که ایمان آورده اید به یاد خدا باشید، ذکر بگوئید و فراوان خدا را یاد کنید.» به یاد خدا بودن گاهی لفظی است، گاهی قلبی است و برخی اوقات عملی است.

 

توضیح اینکه انسان گاهی با زبانش می گوید: «یالله» یا با زبانش پناه به خدا می برد و می گوید: «أعوذ بالله» این ها ذکرهای زبانی است مانند: «سبحان الله»، «الحمد لله»، «الله اکبر»... مرحله ی بالاترش، ذکر قلبی است که انسان در درون و دل، نیز به یاد خدا باشید، لقلقه ی زبان نباشد، اگر قرآن می خواند، مطلب را، هم بفهمد و هم به دلش منتقل کند و در حقیقت از درون به یاد خدا باشد و دل را آئینه ی تجلی حضرت حق قرار دهد.

 

مرحله ی بالاتر، ذکر عملی است یعنی انسان یاد خدا را در زندگی عملی خودش پیاده بکند، بدین معنا که هر کار و برنامه ای را که می خواهد در زندگی اش عمل کند با معیار خدا بسنجد، اگر خدا این برنامه را دوست دارد، عمل کند اگر دوست ندارد عمل نکند. بنابراین ذکر گاهی در مرحله ی لفظ است گاهی قلبی است و گاهی اوقات عملی، و چه بهتر که هر سه با هم باشد.

 

راهکارهای به یاد خدا بودن

1- توجه به آیات الهی

یکی از راه هایی که انسان، می تواند به یاد خدا باشد توجه به آیات الهی است، در سوره ی بقره می فرماید: «خدا آیاتش را برای مردم بیان می کند، شاید مردم متذکر شوند.» «لَعَلَّهُمْ یَتَذَکَّرُونَ». جالب این است که در قرآن کریم واژه ی «لعّل» برای «زمینه سازی» به کار می رود به عبارت دیگر «اقتضای چیزی را بوجود آوردن» یعنی خداوند می فرماید: ما آیات خودمان را برای مردم بیان کردیم، تا زمینه ای باشد برای بیدار شدن آنها، و برای اینکه، «متذکر» شوند و به یاد خدا بیفتند. زمینه بیداری انسان و به یاد خدا افتادن «تفکر» است تفکر در آیات الهی و مثالهایی که در قرآن آمده مثال های زیبایی که در قرآن آمده مثال های زیادی در قرآن زده شده و این مثال ها در خور تفکر و تعمق و به یاد خدا افتادن است.

 

2- یادآوری نعمت ها

این که انسان نعمت های خدا را یادآوری کند. از این رو در سوره ی احزاب می فرماید: «ای کسانی که ایمان آورده اید، نعمت های خدا بر خودتان را به یاد آورید، و فراموش نکنید»

 

3- تلاوت قرآن

یکی از منابعی که انسان را به یاد خدا می اندازد و بیدار می کند و از غفلت دور می کند، خود قرآن کریم است. از این روست که در روایات حکایت شده و بسیاری از بزرگان نیز توصیه کرده اند، که انسان صبح ها حداقل چند آیه ی قرآن تلاوت نماید. و آن آیاتی هم که می فرماید: وقتی قرآن می خوانید یا در موارد دیگر «أعوذ بالله من الشیطان الرجیم» بگویید در همین راستاست که یاد خدا احیاء شود.

 

4- توجه به هشدارهای قرآن

در سوره ی قصص، آیه ی 46 یادآور می شود که توجه به هشدارهای رهبران الهی و پیامبران، باعث بیداری و زنده شدن یاد خدا می شود و غفلت را می زداید.

 

5- خردورزی و تفکر

قرآن کریم در آیات متعددی انسان ها را به تفکر و تعقل دعوت می کند و در آیه ی 7 سوره ی آل عمران و 26 سوره ی بقره مطرح شده که اگر انسان تعقل و تفکر کند، خود خردورزی انسان را به طرف خدا رهنمون می شود و به یاد خدا می اندازد و غفلت ها را برطرف می سازد، یعنی بیشتر غفلت ها به خاطر این است که انسان از فکر و عقل خودش استفاده ی کافی نمی کند.

 

6- آیینه ی مشکلات

انسان وقتی مشکلاتی برایش پیش می آید، این مشکلات را وسیله ی توجه به خدا قرار بدهد، در همین راستا در سوره ی اعراف در مورد قوم فرعون می فرماید: «ما فرعونیان را به خشکسالی و نقص در ثمرات گرفتارشان کردیم» یا به تعبیری میوه ها و محصولات آنها را دچار آفت کردیم «لَعَلَّهُمْ یَذَّکَّرُونَ» تا شاید آنها متذکر شوند، بیدار شوند و به یاد خدا بیفتند.

 

7- نماز

در سوره ی طه می فرماید: «أَقِمِ الصَّلاَةَ لِذِکْرِی» نماز بخوانید تا به یاد من باشید، اگر انسان در شبانه روز حداقل 5 بار درون استخری رود جسم او پاک می شود، همانطور نیز اگر با آب حیات نماز جانش را شستشو دهد زنگارهای غفلت از او زدوده می شود و به یاد حق می افتد و از گناهان دور می شود. ذکر مداومی که در نماز هست، در کمتر عبادتی وجود دارد، و در آیه ی معروف «إِنَّ الصَّلاَةَ تَنْهَی‌ عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنکَرِ وَلَذِکْرُ اللَّهِ أَکْبَرُ» روی ذکر بودن نماز تاکید خاص شده است.


منبع : پاسخگو
  835
  5
  2.5
امتیاز شما به این مطلب ؟

آخرین مطالب

برجستگی روی گنبد خضرای پیامبر چیست ؟
تعریف خودشناسی چیست ؟
برای درمان و رهایی وسواس چه باید کرد؟
تقيه چيست و انجام آن در چه مواردي لازم است؟
آیا امام زمان ازدواج کرده و دارای اولاد هستند؟        
 آیا تنها امام زمان (عج) اعمال ما را می بیند، یا همه ...
آیا گناهان ما، ظهور را عقب می اندازد؟
فلسفه غیبت حضرت حجت در چیست؟
شاگردان امام عسکری چه کسانی بودند؟
قاتل حضرت زهرا کیست؟

بیشترین بازدید این مجموعه

هدف از آفرینش چیست؟
فلسفه نماز چیست و ما چرا نماز می خوانیم؟ (پاسخ استاد ...
جبر و اختیار چیست ؟
مراد از عمل طبيعي و عمل اخلاقي چيست؟
چگونه ميتوان به اسرار و راز الهي پي برد؟
چگونه مي توان اعتقاد صحيح به دست آورد؟
آيا عاشق شدن امري اختياري است یا اجباری؟
برجستگی روی گنبد خضرای پیامبر چیست ؟
چرا شمر( این جانباز جنگ صفین در رکاب امام علی(ع)) در ...
چرا برخی از دعاها استجابت نمی شود؟ 

 
نظرات کاربر
میثم
بسیار عالی ممنون از شما .لطفا برای اصلاح ما دعا کنید
پاسخ
3     0
23 شهريور 1395 ساعت 07:52 صبح
حسین بهروزی
بسیار زیبا
پاسخ
4     0
4 دى 1394 ساعت 11:16 بعد از ظهر
حمیدرضااسدی
باسلام لطفابرای من دعاکنیدمن هم ازخدامیخواهم که همه بندگانش راآرامش ببخشدکه نعمت بزرگیست،سپاس.
پاسخ
1     0
1 آذر 1394 ساعت 02:07 صبح
حکیمه رحمن زاده
انشاالله خداعوضتان بدهد التماس دعای فراوان
پاسخ
14     0
15 ارديبهشت 1394 ساعت 10:48 بعد از ظهر
محسن فریدونی
یاد خدا خدمت به خلق است درویش
پاسخ
2     0
7 ارديبهشت 1393 ساعت 00:31 صبح
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز