فارسی
شنبه 04 بهمن 1399 - السبت 9 جمادى الثاني 1442

679
1
نفر 0
0% این مطلب را پسندیده اند

فرق شخصيت و رفتار با فطرت چيست؟

آدمي وقتي به دنيا مي آيد، حيوان بالفعل و انسان بالقوه است، يعني هويت و شخصيت انساني او به صورت بذرهاي آماده براي رشد و شكوفايي است كه از آنانها به استعدادهاي بالقوه تعبير مي شود. محيط زندگي (خانه، مدرسه و اجتماع) مناسب و فضاي تربيتي مساعد، زمينه ساز رشد و تكامل آن استعدادها مي شود. هرگاه آن استعدادها به صورت تدريجي و هماهنگ با هم از حالت استعداد و قوه، خارج شوند و به عينيت و فعليت برسند و در رفتار و گفتار، و خُلق و خوي انسان به گونهاي تأثير بگذارد كه حالت هميشگي پيدا كند، انسانيت او محقّق مي گردد. و شخصيت و ماهيتش انساني مي شود. فرق فطرت با شخصيت اين است. فطرت به منزلة بذر است و شخصيت، ساقه و شاخه و برگ و ميوه هاي آن مي باشد.
رفتار، تابع شخصيت است، يعني رفتار، گفتار و منش هاي هركسي، بازگو كنندة ميزان شخصيت او است. به بيان ديگر: رفتار و حركات هر كسي نشان مي دهد كه چه ميزان از استعدادهاي فطري و انسان ساز درونش به فعليت رسيده و به كدام سمت و سو در سير و حركت است. به سمت انسان شدن يا به سوي از دست دادن هويت و شخصيت انساني؟
رفتار، حركتي است هماهنگ و منطبق با ايدئولوژي و ايدئولوژي، برنامه و راهكار رسيدن به هدف و مقصد است كه بر اساس جهان بيني، تبيين و تنظيم مي گردد.
برنامه و راهكارهايي كه براي نيل به هدف و ساختن شخصيت صحيح انساني و رفتار متناسب با آن تنظيم مي شود، دو دسته اند: دسته اي با نظام تكوين و فطرت انسان هماهنگي و انطباق دارد. آن ها مطلق و ثابت است، مثل نماز، نيايش، روزه، راست گويي، امانت دارد، وفاي به عهد.
دسته اي ديگر بر اساس اوضاع متغير زمان و مكان و افراد، تنظيم و تدوين ميگردد، و با تحوّل وضعيت، برنامه و به پيروي از آن، رفتار نيز تحوّل پيدا مي كند. اين دسته نسبي و متغير است. اما شخصيت، اگر چه پايه اساسي شكل گيري آن بر فطرت استوار است، اما عوامل ديگري چون وراثت و سرشت ثانوي انسان كه از تكرار و تمرين فعل يا قول، به صورت عادت يا خُلق و خوي در مي آيد، نيز در جهت گيري شخصيت تأثير گذار است.
تكوين اخلاق و شخصيت افراد و جهت يابي آن با عقل و درايت، قدرت و توان روحي، طرز تفكر و درجة علاقه آن ها نسبت به ارزش اشيا ارتباط مستقيم دارد. قوانين اوّليه حيات از مهم ترين قوانيني هستند كه مادام العمر بر آدمي حكمروايي مي كنند و در شكل گيري شخصيت نوجوانان و جوانان، عواملي چون جنبه هاي زيستي، رواني، عاطفي، اجتماعي، حيات سياسي و تشكل و تحزّب ها و جنبه هاي مربوط به رغبتها، علايق و گرايش ها و همچنين جنبه مربوط به اقتصاد و حيات اقتصادي و بالاخره و در رأس آن ها، جنبه هاي مربوط به مذهب و علايق مذهبي، تأثير به سزايي دارد.
مجموعه اين عوامل در كنار وراثت و قواي فطري، سازندة شخصيت انسان هستند. و چون عوامل سازنده شخصيت، در انسان ها متفاوت است، شخصيت ها نيز متفاوت، نسبي و متغيرند.


منبع : پاسخگو
679
1
0% (نفر 0)
 
نظر شما در مورد این مطلب ؟
 
امتیاز شما به این مطلب ؟
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

آخرین مطالب

راه هاي مقابله با بدبيني چيست؟
براي رسيدن به مقام طي الارض راه حل چيست؟
برجستگی روی گنبد خضرای پیامبر چیست ؟
قاتل امام حسین(ع) شمر است، یا سنان بن انس؟
جبر و اختیار چیست ؟
چرا باید حجاب داشته باشیم؟
نفس با روح چه فرقي دارد؟
معارف دین به چند دسته تقسیم می شود؟
تعریف خودشناسی چیست ؟
برای درمان و رهایی وسواس چه باید کرد؟

بیشترین بازدید این مجموعه

آیا جهان خالق و آفریننده‌ای دارد؟ دلایل اثبات وجود ...
چه منابعی حدیث‏های جعلی را مشخص می سازد؟
منظور از خشوع و خضوع در نماز چيست؟
نفس با روح چه فرقي دارد؟
1-حجاب و وضعیت زنان قبل از اسلام 2 – علت وجوب حجاب 3 – ...
آیا بهشت برای بهشتیان ملال آور نخواهد شد؟
چرا برخی دعاها مستجاب نمی‌شود؟
جوانی هستم در شرف ازدواج. با توجه به نزدیک شدن زمان ...
قاتل امام حسین(ع) شمر است، یا سنان بن انس؟
آیا حضرت ابراهیم(ع) پسرش را به قربان‌گاه برد تا بعد از ...

 
نظرات کاربر
اقبال خالندی
بنام خدا باسلام،ببخشید آیا ذات انسان قابل تغییر میباشد؟ آیا ذات یاهمان نفس آدمی چه زمانی درآدم شکل میگیرد؟ به فرض مثال،آدمی که درگذشته هرکاری را کرده ازانواع خلافها والان رفتارش راتغییرداده وبه ظاهرآدم خوبی شده،آیا ذات آن آدم هم تغییرکرده،یعنی ذاتش هم خوب شده یا فقط رفتارش راتغییرداده وهنوز گرایش به کارخلاف راداردودباطن میل به خلاف دارد ولی نمیتواندوخودش راکنترل میکند؟ باتشکرفزاوان ازشما استادگرامی
پاسخ
0     0
1 دى 1396 ساعت 11:27 بعد از ظهر
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز

گزارش خطا