فارسی
چهارشنبه 29 اسفند 1397 - الاربعاء 13 رجب 1440

اعمال عصر جمعه

مطلب قبلی اعمال ظهر روز جمعه
صلوات ابوالحسن ضرّاب اصفهانی مطلب بعدی

بيست و هفتم:

روايت شده: بهترين زمان براي فرستادن صلوات در روز جمعه، پس از عصر است؛ بنابراين در آن وقت صد مرتبه بگو:
اَللّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ عَجِّلْ فَرَجَهُمْ
خدايا! بر محمّد و خاندانش رحمت فرست و ظهورشان را زود گردان
شيخ طوسى فرموده است: روايت شده: مستحّب است صد مرتبه بگويى:
صَلَوَاتُ اللّهِ وَ مَلائِكَتِهِ وَ أَنْبِيَائِهِ وَ رُسُلِهِ وَ جَمِيعِ خَلْقِهِ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ، وَ السَّلامُ عَلَيْهِ وَ عَلَيْهِمْ وَ عَلَى أَرْوَاحِهِمْ وَ أَجْسَادِهِمْ وَ رَحْمَةُ اللَّهِ وَ بَرَكَاتُهُ
درود خدا و فرشتگان و پيامبران و همه آفريده‌هايش بر محمّد و خاندان محمّد و سلام بر او و بر ايشان و بر روان‌ها و تنهاشان، و رحمت خدا و بركاتش بر آنان باد.
شيخ بزرگوار ابن ادريس در كتاب «سرائر» از جامع «بزنطى» نقل كرده كه: ابو بصير گفت: از امام صادق (عليه السّلام) شنيدم مي‌فرمود: صلوات بر محمّد و آل محمّد در بين ظهر و عصر، برابر با هفتاد ركعت نماز است، و كسي كه پس از عصر روز جمعه بگويد:
اَللّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ الْأَوْصِيَاءِ الْمَرْضِيِّينَ بِأَفْضَلِ صَلَوَاتِكَ، وَ بَارِكْ عَلَيْهِمْ بِأَفْضَلِ بَرَكَاتِكَ، وَ السَّلامُ عَلَيْهِمْ وَ عَلَى أَرْوَاحِهِمْ وَ أَجْسَادِهِمْ وَ رَحْمَةُ اللّهِ وَ بَرَكَاتُهُ
خدايا! درود فرست بر محمّد و خاندان محمّد، آن جانشينان پسنديده او، برترين درودهايت را، و از بهترين بركاتت به آنان ارزانى كن، و سلام بر ايشان و بر جان‌ها و بدن‌هاشان و رحمت و بركات خدا بر آنان باد.
براى او همانند پاداش عمل پريان و آدميان در آن روز خواهد بود.
مؤلف گويد: اين صلوات ارزنده در نوشته‌هاي بزرگان حديث با سندهاى بسيار معتبر، با فضيلت‌هاى فراوان روايت شده، و چنانچه ده بار و هفت بار خوانده شود بهتر است زيرا از امام صادق (عليه السّلام) روايت شده: هركه پس از نماز عصر روز جمعه، پيش از آنكه از جاى خويش برخيزد، اين صلوات را ده بار بخواند، فرشتگان از اين جمعه تا جمعه آينده در همين ساعت بر او صلوات مي‌فرستند، و نيز از آن حضرت روايت شده: هنگامي كه نماز عصر روز جمعه را خواندى هفت بار اين صلوات را بخوان.
و شيخ كلينى در كتاب
«كافى»
روايت كرده: وقتى كه در روز جمعه نماز خود را خواندى بگو:
اَللّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ الْأَوْصِيَاءِ الْمَرْضِيِّينَ بِأَفْضَلِ صَلَوَاتِكَ، وَ بَارِكْ عَلَيْهِمْ بِأَفْضَلِ بَرَكَاتِكَ، وَ السَّلامُ عَلَيْهِ وَ عَلَيْهِمْ وَ رَحْمَةُ اللَّهِ وَ بَرَكَاتُهُ
خدايا! درود فرست بر محمّد و خاندان محمّد كه جانشينان پسنديده اويند بهترين درودهايت را، و بهترين بركاتت را بر آنان ارزانى كن، و سلام و رحمت و بركات خدا بر او و بر ايشان باد.
به يقين هر كه اين صلوات را، پس از نماز عصر بخواند حق تعالى براى او صد هزار كار نيك ثبت كند، و از او صد هزار گناه را محو نمايد، و صد هزار حاجتش را روا كند، و صد هزار بار مقامش را در بهشت بلند گرداند.
و نيز شيخ كلينى فرموده روايت شده: هر كه اين صلوات را هفت بار بخواند براى او به تعداد بندگان، كار نيك ثبت كنند و عملش در آن روز مورد قبول واقع شود، و در روز قيامت حاضر مى شود درحالي كه بين دو چشم او نور پرفروغى مى درخشد.
و در اعمال روز عرفه صلواتى خواهد آمد كه هركس آن را بخواند حضرت محمّد و آل محمّد (صلوات اللّه و سلامه عليهم) را خشنود سازد.

بيست و هشتم:

بعد از عصر هفتاد بار بگويد:
أَسْتَغْفِرُ اللّهَ رَبِّى وَ أَتُوبُ إِلَيْهِ
از خدا، پروردگارم آمرزش مي‌جويم و به سوى او مى‌پويم
تا حق تعالى گناهان او را بيامرزد.

بيست و نهم:

صدر بار سوره
«انّا انزلناه»
را بخواند.
از موسى بن جعفر (عليه السّلام) روايت شده: براى خدا در روز جمعه هزار نسيم رحمت است كه هرچه بنده‌اش بخواهد از آن نسيم مهرآميز به او ببخشد، پس هر كه بعد از عصر روز جمعه صد بار سوره
«انّا انزلناه»
را بخواند، حق تعالى آن هزار رحمت را چند برابر گرداند و به او عطا فرمايد.

سي‌ام:

دعاى عشرات را كه در صفحات بعد خواهد آمد بخواند.

سى و يكم:

شيخ طوسى (رحمه اللّه) فرموده: هنگام اجابت دعا ساعت آخر روز جمعه تا غروب آفتاب است، سزاوار است مؤمن در آن ساعت بسيار دعا كند.
و روايت شده: ساعت اجابت دعا، هنگامى است كه نيمى از خورشيد غروب كرده باشد، و نيمه ديگر آن در مغرب ديده شود.
حضرت فاطمه (عليها السّلام) در آن هنگام دعا مى‌كرد، بنابراين دعا در آن ساعت مستحب است.
و دعايى را كه از پيامبر (صلى اللّه عليه و آله) روايت شده مستحب است در ساعت اجابت دعا بخواند؛ و آن دعا اين است:
سُبْحَانَكَ لا إِلهَ إِلّا أَنْتَ، يَا حَنَّانُ يَا مَنَّانُ، يَا بَدِيعَ السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرْضِ، يَا ذَا الْجَلالِ وَ الْإِكْرَامِ
پاك و منزّهى، پرستيده اى جز تو نيست، اى پرمهر اى بخشايشگر، اى پديدآوردنده آسمانها و زمين، اى داراى بزرگي و كرم.
و در ساعت آخر روز جمعه دعاى «سمات» را كه پس از اين خواهد آمد بخواند.


مطلب قبلی اعمال ظهر روز جمعه
صلوات ابوالحسن ضرّاب اصفهانی مطلب بعدی

پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز