فارسی
يكشنبه 02 ارديبهشت 1397 - الاحد 5 شعبان 1439
کد: 561

چرا باید حجاب داشته باشیم؟

چرا باید حجاب داشته باشیم؟

دین مقدس اسلام که کاملترین و جامع‌ترین دین در میان ادیان دیگر می‌باشد بیشترین توجه را برای رسیدن انسان به عزت و رشد و تکامل مبذول داشته است، تک تک احکام نورانی اسلام برای سعادت بشر برنامه‌ ریزی شده است و اگر شخصی ملتزم و پایبند به دستورات آن باشد رستگاری او را تضمین می‌کند، در این میان به زن که دارای وجودی ممتاز می‌باشد توجهی خاص نموده و برای حفظ کرامت او احکام لازم او را ارائه داده است که یکی از آنها مسئله پر اهمیت حجاب می‌باشد، زن در صدف حجاب می‌تواند گوهر عفت خود را حفظ کند و امروز جهان به خاطر آزادی مطلق و بی ‌بندو باری حاکم از زن به عنوان کالای تجاری کم مصرف بهر‌ه‌وری می‌کند و به گونه‌ای اجازه فکر کردن را از آنان گرفته است.

 

ایرادی که بر مسئله حجاب می‌گیرند این است که زنان نیمی از جامعه را تشکیل می‌دهد اما حجاب سبب انزوای آنان می‌گردد و آنها را نظر فکری و فرهنگی عقب می‌داند،در جواب باید گفت: حجاب اسلامی زن را منزوی نمی‌کند زیرا زنان با داشتن حجاب اسلامی می‌توانند به فعالیتهای علمی و فرهنگی خود را ادامه دهند. اما اینکه حجاب و امام حدود حجاب در اسلام در آیه 31 سوره نور: «و لا یبدین زینتهن الا ما ظهر منها» بیان شده است یعنی زنان حق ندارند زینتهایی که معمولا پنهانی است آشکار سازند هر چند اندامشان نمایان نشود و به این ترتیب آشکار کردن لباسهای زنتی مخصوص را که در زیر لباس عادی یا چادر می‌پوشند مجاز نیست، چرا که در قرآن از ظاهر ساختن چنین زینتهایی نهی کرده است و در ادامه همان آیه می‌فرماید: «ولضربن بخمرهن علی جیویهن» یعنی ورسری‌های خود را بر سینه افکند(تا گردن و سینه با آن پوشانده شود)آنچه که از نظر اسلام موضوعیت دارد عبارت از حجاب است خواه با چادر باشد یا چیزی که در حکم چادر است اما از این نکته نباید غفلت کرد که چادر حجاب کامل و برتری است که شیوه زنان اهل بیت(ع) نیز بوده است،

 

ناگفته نماند که از نظر فقهای شیعه لباسی که حجم بدن را نمایان کند مانند لباسهای کیپ و تنگ که به بدن می‌چسبد حجاب محسوب نمی‌شوند.حجاب یک واجب شرعی است مانند نماز، روزه و زن مسلمان باید حجاب خود را رعایت کند و کسی که حکم ضروری اسلام مانند حجاب را انکار کند کافر است. بنابراین حجاب فقط یک حکم تشریفاتی نیست که هر گاه باب میل بود رعایت شود و هر گاه باب طبع نبود ترک شود، آیا می‌توان نماز را ترک کرد، آیا می‌توان روزه و سایر واجبات را ترک کرد حجاب نیز یک از ضروریات اسلام است و در هیچ حالی نمی‌توان آن را ترک کرد. نمی‌توان یومن ببعض و یکفر ببعض شد، زیرا انکار احکام جزئی از احکام اسلام و بی اعتنایی عمدی به بعضی از احکام در حقیقت بی ‌اعتنایی به تمام احکام شرعی است

 

این هیچگونه منافاتی با اختیار و اراده ندارد، کسی که با .اراده خود به اسلام و مقدسات آن اعتقاد دارد باید به تمام احکام نورانی آن پاینده باشد.

اولاً: از نظر اسلام چهارچموب واجب واجب پوشش و حجاب زنان، که بیش‌تر مورد چالش‌ و سوال است پوشاندن تمام بدن در مقابل نامحرم است، به استثنای صورت و مچ و دست‌ها به پایین، که طبق نظر مشهور فقها پوشاندن آنها واجب نیست، البته بعضی از فقهای فعلی به طور احتیاط وجوبی ، پواندن صورت و دستها را نیز لازم می‌دانند.

ثانیاً: آیات مربوط به موضوع حجاب و در دو سوره از قرآن آمده است یکی سوره نور و یکی سوره احزاب، مفاد آیه اول و دوم این است که مومنین نباید سرزده و بدون اجازه به خانه کسی داخل شوند، در آیه سوم مکان‌های عمومی و جاهایی که برای سکونت نیست از این دستور استثنا می‌گردد. سپس دو آیه دیگر مربوط به وظایف زن و مرد است.

 

معاشرت با یکدیگر شامل چند قسمت است:

1.هر مسلمان، چه مرد و چه زن، باید از چشم‌چرانی و نظر بازی اجتناب کند.

2.مسلمان، خواه مرد یا زن، باید پاکدامن باشد و عورت خود از دیگران بپوشاند.

3.زنان باید پوشش داشته باشند و آرایش و زیور خود را بر دیگران آشکار نسازند و در صدد تحریک و جلب توجه مردان برنیایند.

4.دو استثنا برای لزوم پوشش زن ذکر شده که یکی با جمله« ولا یبدین زینتهن الا ما ظهر منها» بیان شده است و نسبت به عموم مردان است و دیگری با جمله« ولیضربن یخمرهن علی جیوبهن» یعنی می‌باید روسری خود را بر سینه و گریبان خویش قرار دهند، البته روسری خصوصیتی ندارد، مقصود پوشیدن سر و گردن و گریبان است، این آیه حدود پوشش را مشخص کرده است.

 

به هر حال آیه 30 سوره نور در کمال صراحت حدود پوشش(حجاب) لازم را بیان می‌کند، حاصل این که حجاب گویای انتخاب یک عقیده است و آدمی عقیده و مرام را با دو خصیصه شناخت و انتخاب بر می‌گزیند.

در انتها خوب است چند سطر از نامه چارلی چاپلین هنر مند بزرگ سینما را به دخترش ملاحضه نمایید که نوشته است:

دخترم، از تو دورم ولی یک لحظه تصویر تو از دیدگانم دور نمی‌شود، روزی که چهره زیبای یک اشراف‌زاده بی‌بند و بار تو را فریب دهد آن روز است که بند باز ناشی خواهی شد،.... دل به زر و زیور مبند، بزرگ‌ترین الماس جهان الماسی است که خوشبختانه بر گردن همه می‌درخشد اما اگر روزی دل به مرد آفتاب گونه بستی با او یکدل باش و با راستی او را دوست بدار، دخترم هیچ‌کس و هیچ ‌چیز را در این جهان نمی‌‌توان یافت که شایسته آن باشد که دختری ناخن پای خود را به خاطر آن عریان کند.....برهنگی بیماری عصر ماست، به گمان من، تن تو باید برای کسی باشد که روحش را برای تو عریان کرده است. دخترم، با این پیام نامه‌ام را به پایان می‌رسانم: انسان باش زیرا گرسنه بودن و در فقر مردن هزار بار قابل تحمل‌تر از پست و بی‌عاطفه بودن است،(به نقل از کتاب آخرین تصویر چارلی: ص79)

[ چرا باید حجاب داشته باشیم ]     [ چرا باید حجاب را رعایت کنیم ]     [ چرا ما باید حجاب داشته باشیم ]     [ چرا باید حجاب داشته باشیم؟ ]     [ چرا حجاب داشته باشیم ]     [ چرا باید حجاب کرد ]     [ چرا باید حجاب و پوشش مناسب کنیم ]     [ چرا حجاب لازم است ]     [ چرا زن باید حجاب داشته باشد ]     [ چرا حجاب ]     [ چرا بايد حجاب داشته باشيم ]     [ حجاب داشته باشیم ]     [ مطلب درموردچراباید حجاب داشته ]     [ چرا بايد حجاب را رعايت کنيم ]     [ چراباید حجاب داشته باشیم ]     [ چرا روسری میپوشیم؟در قران ]     [ چرا مسلمان باید حجاب را رعایت کنند ]     [ توضیح اینکه چرا خانمها باید حجاب را رعایت کنند ]     [ چرا باید در برابر نامحرمان پوشش خود را رعایت کنیم ]     [ حجاب چیست و چرا ]     [ چرا باید حجاب کنیم ]     [ چرابایدحجاب کرد ]     [ چرا باید حجاب را رعایت کنیم؟؟ ]     [ انشا در مورد چرا ما چادر می پوشیم؟ ]     [ چرابایدزن حجاب داشته باشد ]     [ چرا هرانسان باید حجاب خود رارعایت کند؟ ]     [ چرا باید زنان حجاب داشته باشند ]     [ چرا باید حجاب داشته باشم ]     [ چرا زنان در جامعه باید حجاب داشته باشند ]     [ "چگونه حجاب و عفاف خود را رعایت کنیم؟" ]     [ ما برای چه حجاب را رعایت میکنیم؟ ]     [ چرا حجاب میکنیم ]     [ ماچرابایدحجاب داشته باشیم ]     [ چرا باید با مجاب باشیم ]     [ چرا باید حجاب وعفاف داشته باشیم ]     [ حجاب چرا ]     [ چرا باید حجاب ]     [ چرا باید حجاب کامل داشته باشیم ]     [ چرا ما حجاب خود را ر ]     [ چرایک دختربایدحجاب بگیرد ]     [ چراباید در جامعه حجاب را رعایت کنیم ]     [ دلیل علمی که خانمها باید حجاب داشته باشند؟ ]     [ چرا حجاب خوب است ]     [ متن درمورد این که چرا باید حجابمان را رعایت کنیم ]     [ چرا باید کر باشیم ]     [ برای چه بایدحجاب داشته باشیم ]     [ چرا دختر ها باید حجاب داشته باشند ]     [ چرا حجاب را رعایت میکنیم ]     [ چرا حجاب را رعایت نمی کنیم ]     [ چرا دختران اسلام باید حجاب داشته بتشند ]     [ چرا بایدحجاب کامل داشته باشیم ]     [ چراچادرمیپوشیم.چراحجاب رارعایت میکنیم ]    

آخرین مطالب

  چرا وقتی امام حسن(ع) و امام حسین(ع) کشتی می گرفتند ...
  بهترین اعمالی که در ماه شعبان مورد سفارش است کدام است؟
  آیا صیغه کردن دختر شیر خوار جایز است؟
  آیا اعمال خوب غیبت کننده به غیبت شونده می رسد؟ چه ...
  چگونه امام موسی کاظم (ع) که همیشه در زندان بودند، این ...
  آیا حوریان و لذت های بهشتی فقط برای مردان است؟
  آیا برای مهمانی رفتن باید در مال میزبان از نظر حلال و ...
  دلیل نیاز انسان به دین چیست؟ آیا دین در زندگی انسان اثر ...
  برخی از اقوام و خویشان به اعتقادات و مقدسات انسان ...
  آیا این درست است که پیامبر(ص) نمی خوابیدند مگر این که ...

بیشترین بازدید این مجموعه

  فلسفه نماز چیست و ما چرا نماز می خوانیم؟ (پاسخ استاد ...
  چرا باید حجاب داشته باشیم؟
  تقيه چيست و انجام آن در چه مواردي لازم است؟
  فرق كلّي حيوان با انسان در چیست ؟
  آيا فكر گناه كردن هم گناه محسوب مي گردد، عواقب آن چیست؟
  چگونه بفهميم كه خداوند ما را دوست دارد و از كارهاي ما ...
  سرانجام كسي كه نماز نخواند چه مي شود و مجازات او چيست؟
  رضايت و خشنودي خدا در چیست و چگونه خداوند از انسان راضي ...
  راه كنترل شهوت چگونه است؟
  چگونه امام موسی کاظم (ع) که همیشه در زندان بودند، این ...

نظرات کاربر

بازدید ترین مطالب سال

انتخاب کوفه به عنوان مقر حکومت امام علی (ع)

حکایت خدمت به پدر و مادر

داستانى عجيب از برزخ مردگان‏

فلسفه نماز چیست و ما چرا نماز می خوانیم؟ (پاسخ ...

رضايت و خشنودي خدا در چیست و چگونه خداوند از ...

چگونه بفهميم كه خداوند ما را دوست دارد و از ...

سخنراني مهم استاد انصاريان در روز شهادت حضرت ...

در کانال تلگرام مطالب ناب استاد انصاریان عضو ...

نرم افزار اندروید پایگاه اطلاع رسانی استاد ...

مرگ و عالم آخرت

پر بازدید ترین مطالب ماه

سِرِّ نديدن مرده خود در خواب‏

ذکری برای رهایی از سختی ها و بلاها

سرانجام كسي كه نماز نخواند چه مي شود و مجازات ...

رمز موفقيت ابن ‏سينا

تنها گناه نابخشودنی

طلبه ای که به لوستر های حرم امیر المومنین ...

راه كنترل شهوت چگونه است؟

آیه وفا (میلاد حضرت عباس علیه السلام)

چند روايت عجيب در مورد پدر و مادر

رفع گرفتاری با توسل به امام رضا (ع)

پر بازدید ترین مطالب روز

عشق امام سجاد (ع) به عبادت

ولادت با سعادت امام سجاد(ع)

اهمیت ذکر صلوات در ماه شعبان

بهترین دعاها برای قنوتِ نماز

آيا فكر گناه كردن هم گناه محسوب مي گردد، عواقب ...

آیا حوریان و لذت های بهشتی فقط برای مردان است؟

چرا باید حجاب داشته باشیم؟

وظیفه ما در مقابل اموات که در برزخ هستند چیست؟

آیا تصویر امام زمان را دیده اید!

میلاد امام حسین (علیه السلام)