فارسی
شنبه 27 بهمن 1397 - السبت 11 جمادى الثاني 1440
  12458
  0
  4.5

گردنبند با برکت حضرت زهرا (س)

گردنبند با برکت حضرت زهرا (س)

جابربن عبدالله انصارى مي گويد: روزى پيامبراسلام پس از نماز عصر با اصحاب و ياران نشسته بودند كه پيرمردى با لباس هاى مندرس و در كمال ناتوانى كه نشان مي داد از راه دورى با گرسنگى آمده وارد شد.

عرضه داشت مردى پريشان احوالم، مرا از برهنگى و گرسنگى نجات ده، رسول اسلام فرمود اكنون چيزى نزد من نيست ولى تو را به كسى راهنمائى مي كنم كه نيازمندى هاى تو را برطرف كند، راهنماى به كار خير مانند كسى است كه آن كار خير را انجام داده است، من تو را به خانه اى مي فرستم كه محبوب خدا و رسول و او نيز عاشق خدا و رسول است.

 

پيامبر به بلال دستور داد پيرمرد را به در خانه حضرت زهرا سلام الله عليها راهنمائى كند وقتى آن مرد بينوا به در خانه حضرت رسيد گفت:

«السلام عليكم يا اهل البيت النبوة»

او را جواب داده و پرسيدند كيستى گفت: مردى بينوا هستم خدمت رسول خدا آمدم و عرض حاجت نمودم، آن بزرگوار مرا به در خانه شما فرستاد، آن روز سومين روزى بود كه اهل بيت در گرسنگى بسر برده و پيامبر از آن آگاه بود.

 

فاطمه عليهاسلام چون چيزى در خانه براى عطا كردن به مرد عرب نمي يافت به ناچار پوست گوسپندى كه فرزندانش حسن و حسين را روى آن مي خوابانيد به او داد و فرمود: اى مرد عرب اميد است خداوند گشايش و فرجى براى تو فراهم آورد، پيرمرد گفت: دختر پيامبر من از گرسنگى بي طاقتم شما پوست گوسپند به من مرحمت مي كنى: حضرت زهرا پس از شنيدن سخن پيرمرد گردن بندى كه دختر عبدالمطلب به او هديه داده بود به مرد عرب داد، پيرمرد گردن بند را گرفت و به مسجد آورد.

 

پيامبر را در ميان اصحاب ديد، عرضه داشت يا رسول الله اين گردن بند را دخترت به من داد و گفته آن را بفروشم شايد خداوند گشايش و فرجى براى من فراهم آورد، پيامبر گريان شد و فرمود: چگونه و چرا خدا گشايش نمي دهد با اين كه بهترين زنان پيشينيان و آيندگان گلوبند خود را به تو داده است.

عمار ياسر گفت: يا رسول الله اذن مي دهيد من اين گردن بند را بخرم، حضرت فرمود: خدا خريدار اين گردن بند را عذاب نمي كند، عمار به عرب گفت به چند مي فروشى پيرمرد گفت: به سير شدن از غذائى و يك برد يمانى جهت پوشاك و دينارى كه مصرف بازگشت خود به وطنم نمايم.

 

عمار گفت: من به بهاى اين گردن بند دويست درهم ميپردازم، و تو را از نان و گوشت سير مي كنم و بردى يمانى هم براى تن پوشت مي دهم و با شترم تو را به خانواده ات مي رسانم، عمار پيرمرد را به خانه برد و از غنائمى كه هنوز از خيبر نزد خود داشت به او داد.

عرب دو مرتبه خدمت پيامبر رسيد آنجناب فرمود: پوشاك لازم را گرفتى و سير هم شدى، گفت: آرى بلكه بي نياز شدم سپس حضرت گوشه ا ى از فضائل فاطمه عليهاسلام را بيان فرمود تا جائى كه گفت: دخترم فاطمه را كه ميان قبر مي گذارند از او مي پرسند خدايت كيست؟ ميگويد: الله ربى، سؤال مي كنند پيامبرت كيست؟ مي گويد پدرم، مي پرسند امام و ولى تو كيست؟ ميگويد: همين كسى كه كنار قبرم ايستاده.

 

در هر صورت عمار گردن بند را خوشبو كرد و با يك برد يمانى به غلامى كه سهم نام داشت داد و گفت خدمت پيامبر ببر در ضمن تو را هم به حضرت بخشيدم، پيامبر سهم را با گردن بند نزد فاطمه فرستاد، دختر پيامبر گردن بند را گرفت و غلام را آزاد كرد، غلام پس از آزاد شدن خنديد، حضرت زهرا از سبب خنده اش پرسيد گفت از بركت اين گردن بند مي خندم كه گرسنه اى را سير و مستمندى را بي نياز و برهنه اى را مالك لباس و غلامى را آزاد كرد و به دست صاحبش بازگشت


منبع : پایگاه عرفان
 • خدا
 • پیامبر
 • حضرت زهرا (س)
 • حکایت گردنبند
 • خريدار
 • عمار یاسر
 •   12458
    0
    4.5
  امتیاز شما به این مطلب ؟

  آخرین مطالب

        شاید عمل‌های من هم مثل این پارچه پر از عیب باشد!
        آنچه گفتند به درد شما نمى‏‌خورد، عمل خالص كن!
        فاطمه زهرا نوری که جهان را روشن کرد
        اگر بتوانی نمیری، مگر آن‌که اذان بگویی!
        مرا قدرت ازدواج نیست!
        طلب مقام از حضرت رضا(ع)
        تعبیر خواب ابن سیرین
        تخفیف عذاب!
        من آرزو داشتم که این جعفر مثل امام جعفر صادق بشود!
        سفری پرسود و استخاره بد!

  بیشترین بازدید این مجموعه

        طلبه ای که به لوستر های حرم امیر المومنین اعتراض داشت
        رفتار آموزنده ابوسعيد ابوالخير با شاگردان
        داستانى عجيب از برزخ مردگان‏
        گردنبند با برکت حضرت زهرا (س)
        داستان شگفت انگيز سعد بن معاذ
        حکایتی از تقوای یک عالم
        حکایت خدمت به پدر و مادر
        عفو و گذشت پيامبر از دختر حاتم‏
        سفری پرسود و استخاره بد!
        من آرزو داشتم که این جعفر مثل امام جعفر صادق بشود!

   
  نظرات کاربر
  پر بازدید ترین مطالب سال
  پر بازدید ترین مطالب ماه
  پر بازدید ترین مطالب روز