فارسی
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه

اعمال روز سوم جمادی ‌الآخر روز وفات حضرت فاطمه زهرا(س)

نحوه نمایش

مطلب قبلی اعمال ماه جمادی ‌الآخر و چهار رکعت نماز آن
اعمال روز بیستم جمادی ‌الآخر روز ولادت حضرت فاطمه زهرا(س) مطلب بعدی
انتخاب صوت
در این روز در سال یازدهم وفات حضرت فاطمه(صلوات‌الله‌علیها) واقع شده و شیعیان باید در این روز، به مراسم سوگواری آن حضرت قیام کنند و آن مظلومه را زیارت و بر ستمگران و غاصبان حق او نفرین کنند.

سید ابن طاووس در کتاب «اقبال» پس از ذکر وفات آن حضرت در این روز، این زیارت را برای آن بانوی بزرگ ذکر کرده:
السَّلامُ عَلَيْكِ يَا سَيِّدَةَ نِسَاءِ الْعَالَمِينَ، السَّلامُ عَلَيْكِ يَا وَالِدَةَ الْحُجَجِ عَلَى النَّاسِ أَجْمَعِينَ، السَّلامُ عَلَيْكِ أَيَّتُهَا الْمَظْلُومَةُ الْمَمْنُوعَةُ حَقَّهَا
سلام بر تو ای بانوی بانوان جهانیان، سلام بر تو ای مادر حجت‌های الهی بر همه مردم، سلام بر تو ای ستمدیده محروم گشته از حق خویش
پس بگو:
اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى أَمَتِكَ وَ ابْنَةِ نَبِيِّكَ، وَ زَوْجَةِ وَصِيِّ نَبِيِّكَ، صَلاةً تُزْلِفُهَا فَوْقَ زُلْفَى عِبَادِكَ الْمُكَرَّمِينَ مِنْ أَهْلِ السَّمَاوَاتِ وَ أَهْلِ الْأَرَضِينَ.
خدایا درود فرست بر کنیزت و دختر پیامبرت و همسر جانشین پیامبرت، درودی که بر فراز جایگاه بندگان گرامی‌ات از اهل آسمان‌ها و زمین‌ها جایش دهی.
به تحقیق روایت شده: هرکه آن حضرت را به این شیوه زیارت کند و از خدا آمرزش بخواهد، حق‌تعالی گناهانش را بیامرزد و او را وارد بهشت کند.

نویسنده گوید: فرزند سید ابن طاووس هم این زیارت را در کتاب «روائد الفوائد» نقل کرده و گفته است که ویژۀ روز وفات آن حضرت یعنی سوم جمادی‌الآخر می‌باشد و کیفیت زیارت را به این طریق بیان فرموده:

می‌خوانی نماز زیارت یا نماز خود آن حضرت را که دو رکعت است و در هر رکعت پس از سوره «حمد» «شصت مرتبه» سوره «توحید» و اگر نتوانستی در رکعت اول پس از سوره «حمد» یک مرتبه سوره «توحید» و در رکعت دوم سوره «کافرون» را می‌خوانی و چون سلام دادی بگو:
«السَّلامُ عَلَیْکِ..»
تا آخر زیارت یاد شده.


- زیارت حضرت فاطمه زهراء(س)
- زیارت حضرت فاطمه زهرا(س) در روز یک‌شنبه
- نماز حضرت فاطمه زهراء(س)
- تسبیحات حضرت فاطمه زهرا(ع)
- نماز استغاثه به حضرت فاطمه (سلام‌الله‌علیها)
- حرز حضرت فاطمه زهرا(ع)
- صلوات بر سرور بانوان حضرت فاطمه زهراء(ع)

مطلب قبلی اعمال ماه جمادی ‌الآخر و چهار رکعت نماز آن
اعمال روز بیستم جمادی ‌الآخر روز ولادت حضرت فاطمه زهرا(س) مطلب بعدی

[

اعمال وفات فاطمه زهرا

]
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز