فارسی
پنجشنبه 13 بهمن 1401 - الخميس 11 رجب 1444
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
0
نفر 4
75% این مطلب را پسندیده اند
تاریخ انتشار : 15 دى 1400 ساعت 11:23 صبح

استاد انصاریان به مناسبت ایام فاطمیه مطرح کرد:

اهل‌بیت(ع)، قرآن مجسم هستند

استاد انصاریان با اشاره به آسان‌گیری خداوند، اظهار داشت: خداوند متعال، کار خیر انجام نداده را هم پای شما می‌نویسد، کاسب های ما هم باید اخلاق خدا را پیدا کنند؛ اگر آسان نگیرید در قیامت هم به شما آسان نمی گیرند.
اهل‌بیت(ع)، قرآن مجسم هستند

استاد حسین انصاریان، طی سخنرانی به مناسبت ایام فاطمیه در حسینیه همدانی‌ها، قرآن مجید و اهل بیت(ص) را محکم‌ترین و استوارترین دستگیره‌ی نجات برشمرد و اظهار داشت: مردم بایست برای سالم ماندن از خطرات دنیا و آخرت به این دو دستگیره متوسل شوند. پیغمبر(ص) می‌فرمایند محال است بین قرآن و اهل بیت من جدایی افتد و این دو از هم جدا نخواهند شد تا کنار حوض قیامت بر من وارد بشوند؛ در نتیجه می‌توان گفت که اهل بیت(ع)، قرآن مجسم هستند.

 

وی ادامه داد: کسی که یقین پیدا ‌کند قرآن و اهل بیت(ع)، دستگیره‌ی نجات او هستند دو کار را در عمر خود انجام خواهدداد که عبارتند از عمل به واجبات و اعمال خیر و همچنین حذف محرمات؛ با انجام این دو کار زندگی انسان به این دو دستگیره‌ی استوار متصل شده است.

 

استاد انصاریان افزود: پیغمبر(ص) در روایتی فرموده خدای متعال بر من واجب کرده است که عاشق چهار نفر باشم. پرسیدند یا رسول الله! این چهار نفر چه کسانی هستند؟! ایشان فقط نام امیرالمومنین(ع) را برد و ساکت شد. دوباره اصحاب به محضر مبارکشان عرض کردند شما یکی از آنها را گفتید پس بقیه افراد چه کسانی هستند؟! پیغمبر(ص) فرمودند شخص دیگر مقداد بن اسود است.

 

این استاد اخلاق حوزه علمیه با بیان اینکه "رده مقداد خیلی بالاست و بیشتر مردم او را نمی‌شناسند"، اظهار داشت: او شخصیت ایمانی و عملی بسیار بزرگی بوده و با همه‌ی وجود به قرآن و امیرالمومنین(ع) یقین داشت و بسیار مورد محبت پیغمبر(ص) قرار می‌گرفت.

 

وی گفت: نفر سوم ابوذر بود؛ یک فرد چوپان روستایی گمنام که خدا به پیغمبر اکرم(ص) امر واجب می‌کند که عاشق ابوذر باش! و نفر چهارم هم سلمان فارسی بود. معلوم می‌شود که ابتدا خدا این افراد را دوست داشته و سپس به پیغمبر(ص) امر می‌کند که آنها را دوست داشته باش پس هر کس به دو دستگیره‌ی قرآن و اهل بیت(ع) متوسل شود به چنین مقامی می‌رسد.

 

استاد انصاریان با اشاره به سه توصیه پیامبر اکرم(ص) به یک مرد بیابان نشین، بیان داشت: یک عرب بیابان نشین روزی به مدینه آمد و به پیغمبر اکرم(ص) گفت من مالی ندارم که زکات آن را بدهم و یا حج بروم، بدن پرقدرتی هم برای جهاد کردن ندارم؛ از کل قرآن تو یک نماز و یک روزه چیز دیگری ندارم، جای من در قیامت کجاست؟! 

 

وی ادامه داد: پیغمبر اکرم(ص) فرمود من ضمانت می‌دهم که قیامت در بهشت با من هستی اما سه کار باید انجام دهی؛ این سه کار هم پولی نیست. اول اینکه زبانت را از گناه زبان حفظ کن به این معنا که دروغ نگوییم، غیبت نکنیم، مردم را تحقیر نکنیم. دوم اینکه شکم را از حرام خوری نگه دار. کسی بخواهد حرام خوری نکند باید سراغ کم فروشی، تقلب، دزدی، رشوه و اختلاس نرود. سومین توصیه هم این است که خود را از گناه‌های جنسی حفظ کنی.

 

این محقق، مفسر و پژوهشگر علوم قرآنی گفت: پیامبر به زیبایی پاسخ این عرب بیابانی را داد و دل او را خوش کرد؛ ما وقتی در پیشگاه قرآن، پیغمبر(ص) و ائمه(ع) قرار گرفته باشیم نشاط و امنیت خاطر پیدا خواهیم کرد. همه گرفتاری‌های جهان از عمل نکردن به این سه توصیه پیامبر(ص) است. قرآن مجید می‌فرماید زیبا و شیرین با مردم حرف بزنید و زبان تلخ نداشته باشید چرا که زبان تلخ، قلب مردم را زخم می‌کند.

 

استاد انصاریان با اشاره به آسان‌گیری خداوند، اظهار داشت: خداوند متعال، کار خیر انجام نداده را هم پای شما می‌نویسد، کاسب های ما هم باید اخلاق خدا را پیدا کنند؛ اگر آسان نگیرید در قیامت هم به شما آسان نمی گیرند. من به خاطر مشکلات معیشتی مردم آرامش باطن ندارم و چهره‌ها را که نگاه می‌کنم، دلم آتش می‌گیرد.

 

وی خاطرنشان کرد: به عنوان مثلا شما در مجلس نشسته‌ای و به دلت می‌گذرد که کاش پولی داشتم تا جهیزیه صد دختر دم بخت را خریداری و یا هزینه دویست بیمار را پرداخت می کردم؛ پول انجام این کارها را نداری اما طبق آیات قرآن و روایات، در روز قیامت مشاهده خواهید کرد که واقعا چنین اعمالی در پرونده‌تان نوشته شده است. به پروردگار می‌گویی من پول نداشتم که این کارها را انجام بدهم اما خداوند می‌فرماید با آن نیت پاک که ‌دیدم اگر پول به تو می‌دادم، آنها را انجام میدادی پس کارهای انجام نگرفته‌ات را هم در پرونده‌ات انجام گرفته نوشتم.

 • پیامبر و اهل بیت (ع)
 • اهل قرآن
 • پیامبر
 • 0
  75% (نفر 4)
   
  نظر شما در مورد این مطلب ؟
   
  امتیاز شما به این مطلب ؟
  اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

  آخرین مطالب

  امیرالمومنین(ع) دغدغه بازار مسلمانان را داشتند
  سخنرانی استاد انصاریان در آستان حضرت معصومه(س)
  پیامبر(ص) نسبت به تمام مردم جهان مهرورز بودند
  اعلام برنامه سخنرانی استاد انصاریان در ایام ...
  ارسال رایگان آثار استاد انصاریان به مناسبت هفته ...
  پروردگار دست اجبار روی کسی ندارد
  دعای مخلوط با آلودگی، مستجاب نمی‌شود
  تسلیت مدیر موسسه دارالعرفان در پی درگذشت مرحوم ...
  برگزاری مراسم بزرگداشت حاج محمدتقی انصاریان در ...
  حاج محمدتقی انصاریان درگذشت

  بیشترین بازدید این مجموعه

  آشنایی با مركز علمی تحقیقاتی دارالعرفان الشیعی
  توهین شدید اللحن گوینده آمریکایی به اسلام
  برگزاری چهارمين نشست اقتصاد اسلامی فرانسه
  شهادت يك كودك بحريني توسط رژيم ال خليفه + عکس
  استاد انصاریان چگونه حال شکنجه گر ساواک را گرفت
  پیام تسلیت حضرت استاد انصاریان به مناسبت رحلت ...
  گزارش تصویری / سخنرانی استاد انصاریان در مسجد ...
  گزارش تصویری؛ مراسم دعای ندبه همزمان با ایام ...
  گزارش تصویری عزاداری دهه اول محرم در ورزشگاه آیت ...
  امیرالمومنین(ع) دغدغه بازار مسلمانان را داشتند

   
  نظرات کاربر

  پر بازدید ترین مطالب سال
  پر بازدید ترین مطالب ماه
  پر بازدید ترین مطالب روز  گزارش خطا  

  ^