فارسی
سه شنبه 14 تير 1401 - الثلاثاء 5 ذي الحجة 1443
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
581
0
نفر 1
100% این مطلب را پسندیده اند
تاریخ انتشار : 24 دى 1399 ساعت 1:30 بعد از ظهر

استاد انصاریان در جمع اعضای شورای سیاستگذاری هیئت هنر و رسانه

غرب هنر عریانی را برای تخریب انسانیت آورده است

دارالعرفان/ مفسر، محقق و پژوهشگر قرآن کریم در جمع اعضای شورای سیاستگذاری هیئت هنر و رسانه گفت: خدای متعال به هنرمند درس می‌دهد که هنر خود را حبس نکند و آن را عرضه نماید. نمی‌توان به بهانه اخلاص، از ارائه هنر خود پرهیز کنیم. در اینجا اخلاص به این معنا نداریم و هنر باید نشان داده شود.
غرب هنر عریانی را برای تخریب انسانیت آورده است

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل مؤسسه علمی فرهنگی دارالعرفان، استاد حسین انصاریان در دیدار اعضای شورای سیاستگذاری هیئت هنر و رسانه اظهار داشتند: برگرداندن برخی سنت‌های عزاداری که امروز در دسته‌های عزا مشاهده نمی‌شود آثار و برکات زیادی خواهد داشت و قم می‌تواند در این زمینه پیشرو و پیشقدم باشد.

 

بهره‌مندی از آئین‌های بصری در دسته‌های عزاداری

استاد برجسته حوزه علمیه بهره‌مندی از آئین‌های بصری در دسته‌های عزاداری را که به نوعی نشانی از حادثه کربلا داشته باشد، ضروری خواند و افزود:‌ اگر با مسئولان هیئت‌ها تعامل شود تا این آئین‌ها احیا شود به تدریج رونق خواهد گرفت.

ایشان با اشاره به بسیاری از دست‌اندرکاران و مخاطبان هیئت هنر و رسانه که از اهالی هنر هستند گفت: ‌هنرمندِ اول و مبدأ هنر،  پروردگار عالم است و در 700 آیه قرآن کریم به هنر الهی و دعوت مردم به اندیشه و مشاهده این هنر ماندگار اشاره شده است.

 

هنر را حبس نکنیم

نویسنده کتاب ارزشمند «تفسیرحکیم» افزود: خدای متعال به هنرمند درس می‌دهد که هنر خود را حبس نکند و آن را عرضه نماید. نمی‌توان به بهانه اخلاص، از ارائه هنر خود پرهیز کنیم. در اینجا اخلاص به این معنا نداریم و هنر باید نشان داده شود.

 

غرب، هنر عریانی را برای تخریب انسانیت آورده است

وی با تأکید بر اینکه هنر باید خردمندانه ارائه شود گفت:‌ غربی‌ها بیش از یک قرن است که هنر را به سمت هنر عریانی و در راستای تحریک شهوات حیوانی و به عنوان ابزاری برای تخریب انسانیت جهت داده‌اند که ما باید اندیشه کنیم چگونه هنر اصیل را با بهره‌مندی از ابزار علمی و رسانه‌ای عرضه نماییم تا در برابر هنر فرویدیسم، هنر اصیل و دعوت‌کننده به معنویت جلوه‌گری کند.

استاد انصاریان به همراهی اجتناب‌ناپذیر هنر و عشق اشاره و تصریح کرد: عشق، به اثر هنری روح می‌دهد و عاطفه در هنر موج می‌زند و اگر هنرمند در خلق آثار هنری به پروردگار تکیه کند، ناخودآگاه روحیه توحیدی را در فعالیت‌های هنری خود تقویت خواهد کرد.

 

مردمی باشیم

ایشان با بیان اینکه قرآن، به زبان مردم و به اصطلاح به «لسان قوم» نازل شده است گفت:‌در فعالیت‌های خود و به‌ویژه برنامه‌های هنری باید زبان مردمی داشته باشیم تا از نفوذ لازم برخوردار شویم.

مفسّر برجسته قرآن کریم دعوت به سوی خدای متعال را به عنوان یکی از مؤلفه‌های اصلی در فعالیت‌های هنری مورد اشاره قرار داد و گفت: حضور پرشور مردم و جوانان در آئین‌هایی چون شبهای احیاء و دهه عاشورا بیانگر روحیه ایمانی در مردم است و همه افرادی که در نهادهای دینی، معنوی و تبلیغی حضور دارند به‌ویژه روحانیت می‌توانند با محبت، فروتنی، تواضع و روحیه مردمی در امر دین و تبلیغ دین خدا موفق شویم.

 

گزارشی کوتاه از 4 سال فعالیت هیئت هنر و رسانه

در ابتدای این دیدار سید مهدی حسینی الهاشمی، نائب رئیس کانون هنر شیعی با ارائه گزارشی از 4 سال فعالیت این هیئت در شهر مقدس قم گفت: ‌جامعه هنری و رسانه‌ای نیازمند اخلاق و تأثیر آن بر تجلیات هنری و آثار رسانه‌ای است و چه بهتر که این اتفاق در خیمه اباعبدالله الحسین علیه السلام رقم بخورد.

وی با بیان اینکه هیئت هنر و رسانه با وجود نوپا بودن، به عنوان یکی از هیئت‌های شاخص در قم شناخته می‌شود ‌گفت: علاوه بر برنامه سالانه در ایام عزای سیدالشهداء و ایام فاطمیه، به دنبال جلسات ماهانه یا فصلی نیز هستیم.

 

پیشتازی قم در عرصه هنر و رسانه

سید موسی حسینی کاشانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هم در این دیدار به نقش ویژه قم در عرصه هنر و رسانه اشاره کرد و گفت: قم در بسیاری از رشته‌ها و گرایش‌ها همچون شعر آئینی، هنرهای تجسمی و خوشنویسی در کشور می‌درخشد و از جهت رسانه‌ای نیز شاهد حضور خبرنگاران زبده در قم هستیم، بسیاری از رویدادهای خبری قم، جنبه ملی و بین‌المللی دارد و همچنین دفتر مرکزی تعدادی از خبرگزاری‌های کشور در قم قرار دارد.

 

کرسی اخلاق رسانه و فقه رسانه در قم

احمد نامداری عضو شورای سیاستگذاری هیئت هنر و رسانه هم با اشاره به کرسی اخلاق رسانه و فقه رسانه در قم و جلساتی که در چند سال اخیر در این‌باره در قم برگزار شده است گفت: نیازمند توجه بیشتر در این زمینه هستیم و حضور جناب استاد انصاریان در جمع اهالی رسانه‌ای استان می‌تواند سهم ویژه‌ای در توجه جامعه رسانه‌ای به اخلاق رسانه ایفا نماید.

 

جامعه هنری قم، فرزندان انقلاب اسلامی‌اند

مقیمی رئیس سازمان فرهنگی شهرداری قم با اشاره به اینکه جامعه هنری قم از طیف‌ها و سلیقه‌های گوناگونی تشکیل شده است گفت: شاکله هنرمندان قم را فرزندان انقلاب اسلامی و علاقه‌مندان به آئین‌های سنتی و هیئت‌های عزاداری تشکیل می‌دهند.

وی به سبک برگزاری جلسات در هیئت هنر و رسانه اشاره کرد و گفت: توجه ویژه به سخنرانی، برنامه ثابت برای شعرخوانی، سبک پذیرایی و حتی نحوه استقبال و نیز توجه به کودکان و خانواده افرادی که به هیئت می‌آیند از مشخصه‌های هیئت هنر و رسانه است که در همین چند سال کوتاه که از عمر هیئت می‌گذرد، علاوه بر اهالی هنر و رسانه، مخاطب عمومی را نیز در جمع خود دارد.

 

دعوت از استاد انصاریان

در پایان آقای مسعود نجابتی مسئول هیئت هنر و رسانه و رئیس هیئت مدیره کانون هنر شیعی رسماً از استاد انصاریان برای حضور در هیئت هنر و رسانه دعوت کرد که مقرر شد استاد حسین انصاریان حسب برنامه‌ها و شرایط زمانی، در جمع اهالی هنر و رسانه قم حاضر شوند.

 

انتهای گزارش/

 

گزارش تصویری این دیدار را اینجا مشاهده نمایید.

 • استاد انصاریان؛
 • مؤسسه علمی فرهنگی دارالعرفان
 • نشست صمیمی
 • هنر و رسانه
 • بسیج هنرمندان
 • مدیران هنری قم
 • فعالان هنری
 • 581
  0
  100% (نفر 1)
   
  نظر شما در مورد این مطلب ؟
   
  امتیاز شما به این مطلب ؟
  اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:
  لینک کوتاه

  آخرین مطالب

  سخنرانی استاد انصاریان در مسجد اعظم قم
  استاد انصاریان در حرم امام رضا(ع) سخنرانی می‌کند
  سفارش امام صادق(ع) به دعا کردن برای گنهکاران
  اسلام، دین عشق و محبت است/ خدا، عاشق علی(ع) بود
  دل هیچ بنده‌ای را نسوزانید
  زندگی امیرالمومنین(ع) باید برای ما موعظه و عبرت ...
  اثر نان حلال به صورت ابدی ماندگار است
  با خود مهربان باشید تا گرفتار دوزخ نشوید
  اعلام برنامه سخنرانی‌های استاد انصاریان در ماه ...
  روزگار بی‌خطر، پر از امنیت و عدالت خواهد آمد 

  بیشترین بازدید این مجموعه

  تداوم بمباران مناطق مسکوني در شمال يمن
  آتش زدن دو جلد قرآن کریم توسط ارتش صهیونیستی
  پیش ثبت نام اینترنتی عتبات عالیات آغاز شد
  سخنرانی حضرت استاد حسین انصاریان پیرامون امام ...
  كاتوليك هاى جهان وپاپ
  فتنه افکنی جدید الجزیره میان شیعه و سنی
  انتشار مجموعه‌ای از زیباترین نام‌های دختر ...
  استاد انصاریان: دعای جوشن کبیر درس شناخت کمالات ...
  گزارش تصویری؛ هنگام غروب خورشید از حرمین مطهر ...
  با افتتاح سی ودومین نمایشگاه بین المللی کتاب؛ ...

   
  نظرات کاربر

  پر بازدید ترین مطالب سال
  پر بازدید ترین مطالب ماه
  پر بازدید ترین مطالب روز  گزارش خطا  

  ^