فارسی
چهارشنبه 22 ارديبهشت 1400 - الاربعاء 29 رمضان 1442
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
215
0
نفر 3
80% این مطلب را پسندیده اند
تاریخ انتشار : 27 آذر 1397 ساعت 1:31 بعد از ظهر

استاد انصاریان: حرام خوری، رعایت نکردن حق والدین و قطع رحم از موانع استجابت دعا

استاد انصاریان: حرام خوری، رعایت نکردن حق والدین و قطع رحم از موانع استجابت دعا

دارالعرفان/ محقق، مفسر، مترجم و پژوهشگر علوم و معارف قرآنی، حرام خواری، رعایت نکردن حق والدین و قطع رحم با یکدیگر را از موانع استجابت دعا دانست و گفت: خدا اسمع‌السامعین است و صدایتان را می‌شنود؛ می‌بیند که دعا می‌کنید، هم خودتان را می‌بیند و هم دعا کردنتان را هم می‌شنود، ولی گوش نمی‌دهد! موانعی برای استجابت دعا وجود دارد و اگر این موانع در راه دعا باشد، دعا، زحمت دعا و خواندن دعا، گریه کردن، حرم رفتن و احیا رفتن نزد خودتان می‌ماند و رد نمی‌شود. جاده را باز کنید تا رد شود!  

 به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل مؤسسه علمی فرهنگی دارالعرفان استاد حسین انصاریان در سخنرانی خود در حسینیه آیت الله ابن‌الرضا خوانسار، اظهار کرد: آرزوی بسیاری از مردم از ابتدای شروع نبوت پیغمبران الهی تاکنون که در حدی به انبیا و فرهنگ انبیا علاقه داشتند، این بوده و هست که به اهداف پاک در دنیا و آخرت برسند. این جمعیت غیر از جمعیت مشرک، کافر، معاند و بی‌دین هستند و مشرکان، کافران و بی‌دینان اهداف پاک و مقدسی نداشتند. کل آرزوهای آنها طبق قرآن مجید در دو مورد تبلور داشت.

 

اولین آرزوی مشرکان رسیدن به انواع لذت‌های آزاد است

وی به دو آرزوی بی‌دینان عالم، یعنی اهل کفر و شرک اشاره و خاطرنشان کرد: اولین آرزوی مشرکان رسیدن به انواع لذت‌های آزاد است، خداوند در آیه 12 سوره محمد می فرماید: «وَ اَلَّذِینَ کفَرُوا یتَمَتَّعُونَ وَ یأْکلُونَ کمٰا تَأْکلُ اَلْأَنْعٰامُ» یک آرزویشان رسیدن به انواع لذت‌های آزاد یا رسیدن به لذت‌های نامشروع بود، به‌دنبال آن هم رفتند و می‌روند. قرآن مجید می‌فرماید: این‌طور نیست که به کل آن آرزو برسند؛ می‌رسند، ولی به اندکی: «وَ مَنْ کٰانَ یرِیدُ حَرْثَ اَلدُّنْیٰا نُؤْتِهِ مِنْهٰا» (سورهٔ شوری، آیهٔ 20).

استاد اخلاق حوزه های علمیه افزود: خداوند می فرماید: «وَ مَنْ کٰانَ یرِیدُ حَرْثَ اَلدُّنْیٰا نُؤْتِهِ مِنْهٰا» یعنی من خدای بخیلی نیستم و آن‌که به‌دنبال امور دنیا -لذت‌ها، خواسته‌ها، کالا و متاع- است، چه من را قبول داشته باشد و چه نداشته باشد، اندکی به او عطا می‌کنم. همهٔ آب و نان دنیا را که شش‌هفت‌ میلیارد جمعیت سهم دارند، نمی‌شود به یک نفر داد؛ همهٔ پول و لذت های دنیا را که نمی‌شود به یک نفر داد؛ این تقسیم شده است و کمی در اختیار آنهایی قرار می‌گیرد که همهٔ آرزویشان رسیدن به همین لذت‌هاست؛ حالا یا لذت خیالی یا عقلی یا لذت بدنی است.

 

بهره‌وری‌های مادی آرزوی دوم اهل کفر و شرک

وی بهره‌وری‌های مادی را آرزوی دوم اهل کفر و شرک دانست و تصریح کرد: اهل کفر و شرک آرزو دارند شکمی از عزا دربیاورند و بخورند. «وَ اَلَّذِینَ کفَرُوا یتَمَتَّعُونَ وَ یأْکلُونَ» یک آرزویشان بهره‌وری‌های مادی است، یعنی دائم بنشینند و بخورند؛ حال هر خوراکی که معده‌شان هضم می‌کند یا هر خوراکی که از هر جا به‌دست می‌آید. برای آنها مهم نیست این سفره‌ای که برای خودشان، همسر و فرزندانشان، عروس و دامادشان پهن کرده‌اند، غصبی، دزدی یا محصول رشوه است، میوهٔ تلخ رباست یا حق ارث برادر و خواهر و مادر است! برای آنها مهم نیست و آرزویشان این است که بخورند؛ اینها آدم‌های مقیّدی نیستند.

 

فقط ایمان به پروردگار و باور داشتن خدا انسان را مقیّد می کند

وی با بیان اینکه ایمان به پروردگار، عامل تقیّد کامل است، گفت: آنچه آدم را مقیّد می‌کند، آن هم مقیّد کامل و نه مقیّد جزئی، فقط ایمان به پروردگار و باور داشتن خداست. خیلی‌ها اصلاً قیدی ندارند، خیلی‌ها هم یک مقدار قید دارند که این مقیّد بودنشان به اصطلاح، ریشهٔ کم‌اخلاقی دارد؛ مثلاً یک مقدار دل‌رحیم است، می‌گوید حالا این مال را نَبَرم یا این رشوه را نگیرم، اما قید کاملی ندارد. اینها خودشان با این دو آرزو نمی‌دانند در این سفری که در فضای «یَتَمَتعون» و «یَأکُلون» دارند، به کجا می‌رسند. خودشان نمی‌فهمند، به‌دنبال فهمیدنش هم نرفته‌اند و نمی‌روند؛ ولی پروردگار بیان می‌کند، حال قبول داشته باشند یا نداشته باشند، پایان این جادهٔ دو آرزو: «فَالنَّارُ مَثْوًى لَهُمْ» (سورهٔ فصلت، آیهٔ 24) جهنم است.

 

علت نرسیدن به خواسته هایتان تنها خودتان هستید

استاد انصاریان به آرزوی دوستداران خدا و مؤمنین اشاره و خاطرنشان کرد: گروه اوّل که انبیا، ائمه، قرآن و خدا را در حدی دوست دارند، دلشان می‌خواهد برزخ و قیامت آرام و آبادی داشته باشند، البته نتیجه را هم می‌دانند که نتیجهٔ مادی خوبی‌ها، درستی‌ها، خوش‌کرداری‌ها، اخلاق و عبادت، بهشت در قیامت و نتیجهٔ معنوی هم رضوان‌الله است که در قرآن مطرح شده است. اما چرا اینهایی که این آرزوی مثبت و علاقه‌ها را دارند، به آن مقصد، منزل و هدف نمی‌رسند؟ قرآن مجید این سؤال را جواب می‌دهد که علت نرسیدن خودتان هستید و هیچ‌کس دیگری نیست.

 

خداوند اهل راه بندان کردن نیست

وی افزود: خداوند اهل راه‌بندان کردن نیست چون ذاتش، صفاتش و وجود مقدس او اقتضا ندارد که اهل راه‌بندان باشد. این خیلی مهم است که من بدانم پروردگار عالم، وجودش و صفاتش، اقتضای ایجاد راه‌بندان ندارد؛ ولی اگر کسی به راه‌بندان گیر کرد و خودش نتوانست جاده را باز کند، از او بخواهد که راه را باز کند، راهی که خودم ایجاد مانع کرده‌ام، به‌خاطر ارحم‌الراحمینی‌ قبول می‌کند و راه را باز می‌کند.

 

اسم راه‌بندان امروز را تحریم می‌گذارند

وی گفت: در گذشته کسانی که راه‌بندان می‌کردند، قُلدُرهای سرِ گردنه بودند که راه را به قافله‌ها می‌بستند و اموالشان را می‌بردند. این راه‌بندان اکنون طور دیگری شده و اسم راه‌بندان امروز را تحریم می‌گذارند. مانع ایجاد می‌کنند که یک ملت به پول، حق خود و آرامش نرسند.

 

موانع مهم رد نشدن دعا به درگاه خداوند

وی نکته ای را مورد یادآوری قرار داد که نشان می دهد انسان خود مانع راه است و اظهار کرد: فرد در ماه رمضان دعا می کند و مستجاب نمی شود! در ماه محرّم دعا می کند و مستجاب نمی شود! روزهٔ مستحبی می گیرد و دعا می کند، اما مستجاب نمی شود! کربلا می رود حتی زیر قُبه هم دعا می کند، اما باز مستجاب نمی شود. این شخص نباید به آیات قرآن بدبین شود، اگر بدبین شود، اشتباه کرده است؛ پیغمبر(ص) فرموده‌اند: دسته‌جمعی دعا کنید، مستجاب می‌شود؛ به والدین می گوید در حق فرزندانتان دعا کنید که مستجاب می شود؛ ولی شخص ده سال است که هرچه دعا می‌کند، مستجاب نمی‌شود، این نباید به پروردگار و روایات بدبین شود؛ بلکه بهتر این است آیات و روایات را ببیند، آیات و روایات به او نشان می‌دهند که تو در راه مستجاب شدن دعایت دیوار کشیده‌ای، جادهٔ بین تو و مستجاب شدن بسته است، دعایت پشت دیوار مانده است و بالا نمی‌رود.

 

خداوند دعای شما را می شنود ولی گوش نمی دهد!

مبلغ عرصه بین الملل در مورد موانع مهم رد نشدن دعا به درگاه خداوند، گفت: خدا اسمع‌السامعین است و صدایتان را می‌شنود؛ می‌بیند که دعا می‌کنید، هم خودتان را می‌بیند و هم دعا کردنتان را هم می‌شنود، ولی گوش نمی‌دهد! موانعی برای استجابت دعا وجود دارد و اگر این موانع در راه دعا باشد، دعا، زحمت دعا و خواندن دعا، گریه کردن، حرم رفتن و احیا رفتن نزد خودتان می‌ماند و رد نمی‌شود. جاده را باز کنید تا رد شود!

 

حرام خوری یکی از موانع استجابت دعاست

وی حرام خوری را یکی از موانع استجابت دعا دانست و خاطرنشان کرد: در جلد دوم کتاب باعظمت «اصول کافی» آمده که یک علت مستجاب نشدن دعا، حرام‌خوری است؛ پوست، گوشت، دستگاه گوارش، زبان، دهان، موهای درشت و ریز بدن آلوده است و همه در مزبلهٔ حرام‌خوری روییده شده است؛ حالا هرچه می‌خواهید، داد بزنید! خداوند فرموده است اگر برای دعا پیش من می‌آیید، با دل پاک، بدن پاک، چشم گریان و با تواضع بیایید: «هب لی من قلبک الخشوع و من بدنک الخضوع و من عینیک الدموء» پس از آن دعا را مستجاب می‌کنم.

 

رعایت نکردن حق والدین دومین موانع استجابت دعا

 وی رعایت نکردن حق والدین را دومین موانع استجابت دعا عنوان و اظهار کرد: روایات می فرمایند: دعای شما استجابت نمی شود چون حق پدر و مادر را رعایت نکردید. حق پدر و مادر، مجموعاً در لغت عربی به‌معنی عاق بودن است. عاق یعنی زیرپا گذاشتن حقوق پدر و مادر. احترام نکردید، تواضع نکردید، بد نگاه کردید، بد حرف زدید، دلشان را سوزاندید، به خواسته‌های درستشان گوش ندادید و دیواری در راه دعایتان ایجاد شده است.

 

قطع رحم با یکدیگر مانع سوم استجابت دعا

پژوهشگر علوم و معارف قرآنی قطع رحم با یکدیگر را مانع سوم استجابت دعا دانست و تصریح کرد: «قطعتم رحم الذی بینکم»؛ همهٔ شما با هم قطع رابطه کرده‌اید؛ چندسال است خاله‌ات، عمه‌ات، عمویت، دایی‌ات، خواهرت، پدرت یا دامادت را ندیده‌ای؟ مادری به من پیغام داد بچه‌ام طبقهٔ پایین می‌نشیند و من طبقهٔ بالا هستم، من سه‌سال است بچه‌ام را ندیده‌ام! سه سال است که از این پله‌ها بالا نیامده تا من به او سلام کنم؛ فقط گاهی که خبر می‌شوم می‌خواهد سر کار برود، می‌آیم و پرده را جوری کنار می‌زنم که نفهمد، هیکلش را با یک چشمی از پشت پرده می‌بینم که می‌رود و دلم را به همین خوش می‌کنم. شما بین همدیگر قطع رحم کرده‌اید، پیوندها را جدا کرده‌اید! این طلاق‌هایی که اکنون به این زیادی در کشور واقع می‌شود، درست است؟ شرعی است؟ عقلی است؟ انسانی است؟ من در خیلی از اختلافات خانوادگی بوده‌ام؛ از صد خانواده‌ای که بنا داشتند طلاق‌کاری کنند، 101 خانواده‌شان به باطل طلاق انجام می‌دادند؛ یعنی اصلاً حق نبود.

 

پول‌دوستی و زیاده‌خواهی از دلایل دوری شیعیان از امام زمان(عج) است

وی در بخش دیگری از سخنان خود به دلایل دوری ما از امام زمان(عج) اشاره و اظهار کرد: یکی از دلایلی که از امام زمان(عج) دور هستیم و ایشان را نمی بینیم، این است که پول‌دوست و زیاده‌خواه شدیم. آدم‌های پولکی سی سال هم ندبه بخوانند و به‌دنبال حضرت بدوند، به ایشان نمی‌رسند و نمی‌توانند حضرت را ببینند چون مانع دارند. امروز نشانه هایی از پول پرستی و زیاده خواهی در میان ما هست مثلاً کارخانه دار یا تاجر زمانی که دلار ارزان تر بود، اجناسی را خریداری کرده و امروز که دلار گران تر شده با سودی چندین برابر می فروشد و مانع دل خوشی و ازدواج بسیاری از مردم شده است. این افراد هر چه از خدا بخواهند که امام زمان(عج) ظهور کند، هیچ فایده ای ندارد و دعای آنان مستجاب نخواهد شد.

 

سرگردانی شیعیان در شناخت حق از سوی سردمداران شیعه دلیل دیگری دوری از امام زمان(عج)

استاد انصاریان گفت: امام زمان(عج) دلیل دوم دوری شیعیان از خود را سرگردانی شیعیان در شناخت حق از سوی سردمداران شیعه دانسته و می فرماید: «و تحیرتم علی ضعفاء شیعتنا»، شیعیان ما را که خیلی اهل علم، ارزیابی، تحلیل و تحقیق نیستند، شما سردمداران شیعه(حالا یا سیاسی یا آخوند فرقی نمی‌کند) در شناخت حق سرگردان کرده‌اید و نمی‌دانند حق کجاست، حق با کیست، حق با چیست! توقع دارید که در این سرگردان کردن شیعیان ما بیایید، من هم آغوش باز کنم و از شما پذیرایی کنم؟ من را ببینید و زیارت کنید! شما باید راهنمای شیعه باشید، شما نباید بگذارید شیعیان ما سرگردان شوند که در سرگردانی بگویند این دین، مسجد، روحانی، نماز و روزه را هم نخواستیم.

 انتهای پیام /

 

متن کامل، صوت و کلیپ های این سخنرانی را - اینجا - ببینید

 • حق والدین بر فرزند
 • قطع رحم
 • امام زمان(عج)
 • حرام خوری
 • موانع استجابت دعا
 • دلایل دوری از امام زمان(عج)
 • خواسته های اهل کفر و شرک
 • 215
  0
  80% (نفر 3)
   
  نظر شما در مورد این مطلب ؟
   
  امتیاز شما به این مطلب ؟
  اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

  آخرین مطالب

  چهار راهکار برای دوری شیطان از انسان
  گزارش تصویری مراسم احیاء حسینیه همدانیها
  از استاد انصاریان به عنوان چهره قرآنی تجلیل شد
  عظمت شب قدر در روايات و تفاسير از کلام استاد انصاریان
  گزارش تصویری سخنرانی استاد انصاریان در حسینیه هدایت
  حضرت علی(ع) نعمت باطنی خداوند برای بندگان است
  سه دشمنی که مانع ورود به بهشت می‌شوند
  مراسم احیای شب‌های قدر استاد حسین انصاریان اعلام شد
  برنامه سخنرانی استاد انصاریان در ماه مبارک رمضان
  ارزش انسان مؤمن از فرشته مقرب بالاتر است

  بیشترین بازدید این مجموعه

  آشنايي با مركز علمي تحقيقاتي درالعرفان الشيعي
  حضور سربازان اسرائیلی در حرم ابراهیمی (ع)
  وقتی امام رضا ضامن یک لات جیب بر شد + توصیه های آیت الله ...
  عکس/ نمايي تازه از گنبد منور حضرت ابوالفضل العباس(ع)
  استاد انصاریان: نگاه به نامحرم نوعی زنای تصویری است!
  استاد انصاریان: عکس‌ا‌‌لعمل ظلم‌ها و دل‌شکستن‌ها ...
  مراسم تجلیل از استاد انصاریان توسط حضرت آیت الله ...
  امروز نقش تعلیم‌ و تربیت و آموزش و پرورش بسیار مهم و ...
  چهار راهکار برای دوری شیطان از انسان

   
  نظرات کاربر
  پر بازدید ترین مطالب سال
  پر بازدید ترین مطالب ماه
  پر بازدید ترین مطالب روز

  گزارش خطا