فارسی
شنبه 02 مرداد 1400 - السبت 13 ذي الحجة 1442
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
215
0
نفر 0
0% این مطلب را پسندیده اند
تاریخ انتشار : 15 آذر 1397 ساعت 08:41 صبح

استاد انصاریان: روح، شخصیت و نبوت پیامبر(ص) جلوه اسما و صفات خدا/ مهربانی پیامبر(ص) ظرف خالی کل جهانیان را پر می کند

استاد انصاریان: روح، شخصیت و نبوت پیامبر(ص) جلوه اسما و صفات خدا/ مهربانی پیامبر(ص) ظرف خالی کل جهانیان را پر می کند

دارالعرفان/ محقق، مفسر و پژوهشگر قرآنی، گفت: وجود پیامبر(ص) نمایانگر قیامت است یعنی آن کسی که اهل انصاف است، پیامبر(ص) را ببیند می‌فهمد که بعد از این دنیا قیامت وجود دارد. اخلاق، گذشت، امید و رحمت پیامبر شاهد اخلاق و رحمت خداست لذا پیامبر(ص) می‌فرماید: «من رآنی» هر کسی من را ببیند و بتواند درکم کند «فقد رأی الحق» خدا را دیده است.

 

منابع شناخت شخصیت الهی، عرشی و ملکوتی رسول خدا(ص)

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل مؤسسه علمی فرهنگی دارالعرفان، استاد حسین انصاریان در سخنرانی خود در حسینیه آیت‌الله علوی بروجردی(ره)، اظهار داشت: ما در حد ظرفیت فکری و روحی خودمان برای شناخت شخصیت الهی، عرشی و ملکوتی رسول خدا(ص) به سه منبع باید مراجعه کنیم، چون احدی جز این سه منبع قدرت شناساندن پیغمبر اکرم را در حد دنیایی ایشان ندارد. یک منبع «قرآن کریم»، یک منبع «نهج‌البلاغه» و منبع سوم «روایات نورانی اهل‌بیت(ع)» است. به عنوان مثال قرآن در باب شناخت پیامبر(ص) در آیاتی می فرماید: «إِنَّا أَرْسَلْناكَ شاهِداً وَ مُبَشِّراً وَ نَذِيراً وَ داعِياً إِلَى اللَّهِ بِإِذْنِهِ وَ سِراجاً مُنِيراً» (احزاب، 45 و 46) این آیه زیباترین آیه برای شما مردم مؤمن و مردم مطیع پیغمبر است «وَ بَشِّرِ الْمُؤْمِنِينَ بِأَنَّ لَهُمْ مِنَ اللَّهِ فَضْلاً كَبِيرا» (احزاب، 47).

 

روح، شخصیت و نبوت پیامبر(ص) جلوه اسما و صفات خدا

استاد اخلاق حوزه های علمیه ادامه داد: پروردگار عالم خود را با ضمیر جمع در آیۀ شریفه «قل هو الله احد»، عنوان می‌کند در صورتی که خداوند یک نفر است؛ حال این سؤال پیش می آید پس چرا خداوند ضمیر جمع به کار برده است؟ در حقیقت پروردگار مهربان عالم در ارائۀ این مطلب یا در ساخت این حقیقت تمام اسما و صفاتش را به کار گرفته است. بر این اساس می توان فهمید پیغمبر چه کسی است. با همۀ تجلی اسما و صفاتم تو را فرستادم، یعنی بدرقۀ روح، شخصیت و نبوت تو در بین مردم همۀ جلوه‌های اسما و صفات من است.

 

هدایت مردم توسط انبیاء به رضایت، مغفرت و رحمت خدا

وی گفت: پیامبر(ص) خطاب به انبیا می فرماید: «إِنَّا أَرْسَلْناكَ» من با همۀ تجلی اسما و صفاتم شما را فرستادم برای اینکه دست مردم را بگیرید و نگذارید مردم جهنم بروند، مردم را به بهشت و به رضایت و به مغفرت و به رحمت من هدایت کنید.

 

پیغمبر شاهد بر همه انبیا در روز قیامت است

وی پیامبر را شاهد بر تمام انبیا بیان و اظهار کرد: خداوند صد و بیست و چهار هزار نفر را در قیامت به‌عنوان شهید بر کل امت‌ها حاضر می‌کند «فكَيْفَ إِذا جِئْنا مِنْ كُلِّ أُمَّةٍ بِشَهِيد» و تنها پیامبر را شاهد بر تمام انبیا وارد قیامت می‌کند. شاهد یعنی کسی که خودش حاضر در جریان بوده است حال اینکه پیغمبر شاهد بر همه انبیا در روز قیامت است، بدین معناست که پیامبر حضور روحی با تمام انبیای الهی داشته و کل عمر انبیا را مشاهده کرده که روز قیامت شهادت بدهد.

وی با بیان اینکه آن زمان که آدم به‌صورت خاک و گل بود و حتی اصلاً وجود نداشت و نبود، حضرت محمد(ص) وجود داشت، اظهار کرد: شاید این سؤال پیش بیاید که مگر می شود قبل از اینکه آدم به وجود بیاید، پیامبر وجود داشته باشد؟! بله، پروردگار به مریم می‌گوید: اکنون که این بچه به دنیا آمده، یهودیان کنار گهواره می آیند و به تو می‌گویند: «ما كانَ أَبُوكِ امْرَأَ سَوْء» پدرت که زناکار نبود، عمران را می‌شناختیم آدم پاکدامنی بود «وَ ما كانَتْ أُمُّكِ بَغِيًّا»(مریم، 28) مادرت هم که با مردان نامحرم رابطۀ عملی نداشت، ما مادرت را هم می‌شناسیم، بچه را از کجا آوردی؟ جواب نده، بگو می‌خواهید بدانید من این بچه را از کجا آوردم از خودش بپرسید. یک مرتبه صدای روشن و صاف بچه از داخل گهواره درآمد «قالَ إِنِّي عَبْدُ اللَّهِ» من از حرام به دنیا نیامدم، من عبداللهم، «آتانِيَ الْكِتابَ» خداوند کتاب تورات را به من عطا کرده است.

 

نور باطن و کمک خدا عامل پذیرش قرآن

مبلغ عرصه بین الملل گفت: این مسایل حقایق قرآن است که بسیاری از مردم و خارجی‌ها تحمل پذیرش آنها را ندارند چون نورانیت ندارند. کسانی که به راحتی قرآن را می پذیرند، هم نور باطن دارند و هم خدا کمک شان کرده که بپذیرند.  خداوند در سوره توبه می فرماید: هر کاری کنید «وَ سَيَرَى اللَّهُ عَمَلَكُمْ وَ رَسُولُه» (توبه، 94) همان وقت، منِ خدا و پیغبر می‌بینیم که چه کردید و همان عبادت و خیر است.

 

پذیرش قیامت توسط منصفین، با دیدن پیامبر اکرم(ص)

وی تصریح کرد: وجود پیامبر(ص) نمایانگر قیامت است یعنی آن کسی که اهل انصاف هست، پیامبر را ببیند می‌فهمد که بعد از این دنیا قیامت وجود دارد. اخلاقت شاهد اخلاق خداست، گذشتت، امیدت، رحمتت، لطفت، برخوردت، همه شاهد اخلاق خداست؛ لذا پیامبر(ص) می‌فرماید: «من رآنی» هر کسی من را ببیند که بتواند درکم کند «فقد رأی الحق» خدا را دیده است. خداوند در سوره نسا آیه 80 می فرماید: «کسی که از پیغمبر من پیروی کند از شخص من (خدا) پیروی کرده، «مَنْ يُطِعِ الرَّسُولَ فَقَدْ أَطاعَ اللَّه».

نویسنده کتاب ارزشمند «اوصاف اولیای الهی» ادامه داد: خداوند در سوره فتح آیه 10 می فرماید: «إِنَّ الَّذِينَ يُبايِعُونَكَ إِنَّما يُبايِعُونَ اللَّه» کسانی که می‌آیند با تو پیمان می‌بندند بر دین و بر ثابت قدمی در دین و بر عبادت خدا و بر انفاق مال و بر اعطای جان، «إِنَّما يُبايِعُونَ اللَّه» با من پیمان بسته است. «اسْتَجِيبُوا لِلَّهِ وَ لِلرَّسُولِ إِذا دَعاكُمْ لِما يُحْيِيكُم» (انفال، 24) از ما دوتا کسی حرف شنوی داشته باشد زنده می‌شود، یعنی بدون پیغمبرِ من همه مرده‌اند، میت هستند. به قول امیرالمؤمنین(ع) میتی که راه می‌رود و حرف می‌زند و می‌خورد، اما آدم نیست. شاهد همۀ وجود تو، شاهد بر من است، شاهد بر قیامت است، شاهد بر نظام خلقت است، شاهد بر وحی بودن قرآن کریم است.

 

مهربانی پیامبر(ص) ظرف خالی کل جهانیان را پر می کند

استاد انصاریان درباره دغدغه پیامبر برای نسل امروز، گفت: خدا می‌فرماید: مهربانی پیامبر(ص) ظرف خالی کل جهانیان را می‌تواند پر کند «وَ ما أَرْسَلْناكَ إِلَّا رَحْمَةً لِلْعالَمِين» (انبیا، 107) فقط خدا می‌داند چقدر مهربان بوده است. فکر نکنید مهربان به مردم زمان خودش بوده، ما روایاتی داریم که پیامبر نسبت به مردم و مؤمنان بعد از خودش نیز دغدغه داشته است. پیامبر آنچنان محبت داشته که گاهی در مسجد نشسته بود، مردم دورش بودند، یک مرتبه بی‌اختیار می‌گفت: وای! آه! مثل کسی که خیلی فشار به او آمده. به او می‌گفتند: یا رسول الله چه شده؟ می‌فرمود: برای آنهایی که من را ندیدند و مؤمن به من هستند، برای آنها آه می‌کشم. گفتند آنها چه کسانی هستند؟ فرمود: «اخوانی» برادرهایم هستند. گفتند: یا رسول الله ما چه کاره‌ایم؟ فرمود: اصحابید، شما اصحاب من هستید، آنهایی که من را ندیدند، آنها به من وابسته‌اند، من را قبول دارند، به من ایمان دارند، پیغمبری من را پذیرفتند، آنها برادرهای من هستند.

استاد انصاریان به نمونه دیگری از مهربانی پیامبر(ص) اشاره و خاطرنشان کرد: در روایات داریم که شب معراج به پیامبر(ص) خطاب رسید: یا احمد می‌خواهی برگردی، اما انگار دلت می‌خواهد یک چیزی به من بگویی، بگو. گفت: خدایا فقط یک کلمه سؤال دارم، تو هم یک کلمه جواب بده. قیامت با امت من می‌خواهی چه کار کنی؟ خطاب رسید: نگران نباش، قیامت خودم از یک طرف و تو هم از یک طرف، امتت هم بین من و تو، طرفی که تو آنجایی که ایستادی، فقط بگو: امتی امتی! من هم جوابت را می‌دهم: رحمتی رحمتی! پیامبر که ناراحت ما بود، آرام شد.

 انتهای پیام /

 

متن کامل، صوت و کلیپ های این سخنرانی را - اینجا - ببینید

 • اهل انصاف
 • مهربانی رسول خدا(ص)
 • مغفرت و رحمت خدا
 • شخصیت پیامبر(ص)
 • نور باطن
 • جلوه‌های اسما و صفات خدا
 • 215
  0
  0% (نفر 0)
   
  نظر شما در مورد این مطلب ؟
   
  امتیاز شما به این مطلب ؟
  اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

  آخرین مطالب

  گزارش تصویری مراسم دعای عرفه با نوای استاد انصاریان
  قرآن قلوب را زنده می کند و حسنات باطنی را شکوفا می سازد
  برگزاری مراسم پرفیض دعای عرفه توسط استاد انصاریان
  گزارش تصویری شب شهادت امام باقر (ع)
  معجزات و کرامات حضرت جوادالائمه در کلام استاد انصاریان
  گزارش تصویری مراسم شام شهادت امام جواد (ع)
   اگر انسان عالِم به حقیقت مرگ باشد از آن نمی‌ترسد
  همزمان با فرارسیدن شهادت جوادالائمه(ع) سخنرانی استاد ...
  گزارش تصویری سخنرانی استاد انصاریان در حرم رضوی(ع)
   راهکار دوری انسان از ظلم، حرام‌خوری و معاصی کبیره

  بیشترین بازدید این مجموعه

  گستاخی و بی شرمی مجددا یهودیان امریکا علیه ساحت مقدس ...
  عقلانيت ژاپنی‌ها و منع اهانت به دین مبین اسلام
  خنثی شدن طرح مسموم کردن زائرین با گوشت فاسد
  درگیری با مسلمانان بر سر ساخت یک نمازخانه‌
  رندگي امام خميني(ره)
  تجليل مردم مومن از خادم الرضا (ع)
  سیاه پوش شدن حرم قمر بنی هاشم(ع) به مناسبت شهادت حضرت ...
  گفت‌وگو با استاد حسین انصاریان آن روز عزت اسلام را در ...
  پیام تسلیت حضرت استاد انصاریان در پی رحلت آیت الله ...
  استاد انصاریان:  رحمت پروردگار در سایه‌سار پنج خصلت/ ...

   
  نظرات کاربر
  پر بازدید ترین مطالب سال
  پر بازدید ترین مطالب ماه
  پر بازدید ترین مطالب روز

  گزارش خطا