فارسی
دوشنبه 26 مهر 1400 - الاثنين 12 ربيع الاول 1443
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
302
0
نفر 0
0% این مطلب را پسندیده اند

همه میهمان سفره خداوند هستیم

همه میهمان سفره خداوند هستیم

 

حتما شما هم با این صحبت ها و اصطلاحات نا آشنا نیستید و کم و بیش شنیده اید ... عده ای که از خاندانی با اصل و نصب و فرهیخته هستند، هیچ وقت ریشه و اصل خود را فراموش نمی کنند، وقتی با آن ها صحبت می کنی به زیبایی از گذشته خود که جز صداقت و نور و روشنایی نیست حرف می زنند ... مثلا وقتی پای صحبت بازاری های اصیل می نشینی از تلاش ها و زحماتشان می گویند، از روزهایی که برای رسیدن به این موقعیت مادی و وجهه اجتماعی تلاش های شبانه روز داشتند می گویند، از سختی ها و زحماتشان می گویند و می گویند که این چیزهایی که ما الان به عنوان رفاه و راحتی در زندگی اجتماعی و مادی آن ها می بینیم حاصل 50-60 سال تلاشه و یک شبه به این جا نرسیده اند.
بر عکس عده ای دیگر مخصوصا گروهی از جوانان امروزی، بدون توجه به گذشته و ریشه و نسب خود می خواهند یک شبه ره صدساله را طی کنند، اصلا توجه نمی کنند که گذشته شان چه بوده، از کجا شروع کرده اند و ... سریع می خواهند گذشته شان را از بین ببرند چون در نگاهشان یا خیلی بی کلاس است یا فقیرانه و یا .... و نتیجه اش هم جز خسارت و زیان چیزی نخواهد شد.
این گونه افراد را می توان به درختان و سرسبزی آن ها تشبیه کنیم؛ دار و ندار شاخه ها از درخت است، اگر هستند، اگر سبزند، اگر باری و برگی و طراوتی داشته و دارند نه از خود که همه از درخت است و این همه را تا وقتی دارند که با درخت اند، و گرنه به هر دلیل که بریده و جدا شوند شاید چند صباحی سبز بمانند اما نمی مانند و می خشکند، و آماده برای آتش و سوختن و دود و خاکستر شدن.
همه میهمان سفره خداوند هستیم
یادمان نرود که ما همان شاخه هاییم که از خود چیزی نداشته و نداریم: ایها الناس انتم الفقراء (فاطر/25) مردم! شما از خود چیزی ندارید.
همچنانکه فقیر از خود چیزی ندارد و اگر دارد از غنی است: هوالغنی (لقمان/26) و غنی خداست.
پس ما همه بر سفره خداییم، البته این را همه می دانند که بر سفره ایم، اما همه نمی دانند: بر سفره که هستیم؟ و میهمان که؟
جمله مهمانند در عالم و نیک کم کسی داند که او مهمان کیست؟ (مولوی)
مهمترین مسأله در زندگی انسان، سعادت و خوشبختی است و سعادت و خوشبختی در آرامش است و آرامش در اطاعت و عبادت خداست، که خدا در قرآن کریم فرمودند: به هر میزان که انسان به خدا نزدیکتر باشد آرام تر است، زیرا بر اثر نزدیک شدن به خدا، انسان از دوستان خدا می گردد و دوستان خدا را نه ترسی و نه غم و اندوهی است که خداوند فرمود: "اَلا اَن اولیاء اللّه لا خَوفَ علیهم وَ لا هُم یَحزَنون"
بعضی ها تصور می کنند نان از بازوی خود می خورند همچنانکه پاره ای گمان بوده اند که محصول تلاش و تقلا و کوشش خود را درو می کنند و یا میهمان حوصله و بردباری خود هستند و یا حاصل دانش و آگاهی خود را مصرف می کنند آنگونه که قارون می گفت: إِنَّما أوتیتُهُ عَلىٰ عِلمٍ (الصص/78) آنچه دارم ریشه در دانش من دارد.
بنابراین همه می دانند که میهمانند اما نمی دانند میهمان که؟
برگردیم به شاخه ها، و شاخه ها را خوب نگاه کن! باز هم نگاه کن! و دوباره نگاه کن او می بینی که هر چه شاخه ها از تنه خویش فاصله می گیرند تُردتر، ضعیف تر، نازک تر، شکننده تر می شوند و هرچه به تنه نزدیک و نزدیکتر شده ضخیم تر، فربه تر، قطورتر، نیرومندتر، سخت تر و مقاومت تر می گردند.
و ما هم همین گونه ایم؛ هرچه به تنه خود و اصل خود که خداست نزدیک تر شویم توانمندتریم و با اقتدار و صلابت بیشتر، و هرچه دور و دورتر باشیم ناتوان تر و نزار و خسته تر.
و اینجاست که قرآن می گوید: فرّوا الی الله (الذریات/ 50) بگریزید به سوی خدا و نیز ... وَ إِلَی اللَّهِ تُرْجَعُ الْأُمُورُ (آل عمران/ 100)
و خدا اصل و ریشه ماست، همچنانکه تنه اصل شاخه است. و درخت، بی شاخه می تواند بود اما شاخه، بی درخت هرگز!
با خدا بودن است که آرامش می آورد
اگر موفقیت ، آرامش و لذت در زندگی را طالب هستید ، بدانید که به جز با خدا بودن و به او نزدیک بودن راه دیگری ندارد: "اَلا بذکر اللّه تطمئنَ القلوب: همانا یاد خدا آرامش دهنده دلهاست."
مهمترین مسأله در زندگی انسان، سعادت و خوشبختی است و سعادت و خوشبختی در آرامش است و آرامش در اطاعت و عبادت خداست، که خدا در قرآن کریم فرمودند: به هر میزان که انسان به خدا نزدیکتر باشد آرام تر است، زیرا بر اثر نزدیک شدن به خدا، انسان از دوستان خدا می گردد و دوستان خدا را نه ترسی و نه غم و اندوهی است که خداوند فرمود: "اَلا اَن اولیاء اللّه لا خَوفَ علیهم وَ لا هُم یَحزَنون"
منابع:
کتاب باران حکمت؛ بیانات حجت الاسلام رنجبر، 1385
سایت راه زندگی؛ نقش خدا در زندگی انسان؛ نوشته دکتر مرتضایی

 


منبع : سایت راه زندگی
 • آرامش قلب
 • آرامش روح
 • آرامش
 • میهمان ملکوتیان
 • همه میهمان سفره خداوند هستیم
 • سفره خداوند
 • با خدا بودن است که آرامش می آورد
 • با خدا بودن
 • 302
  0
  0% (نفر 0)
   
  نظر شما در مورد این مطلب ؟
   
  امتیاز شما به این مطلب ؟
  اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

  آخرین مطالب

  خدا جدا نکند... از مرتضی عصیانی
  اعمال ماه ربیع الاول
  برخی انتظارات امام حسن عسکری ( علیه السلام) از شیعیان
  شهادت امام عسگری (ع) و توطئه های بی ثمر
  امام عسکری علیه السلام فرمانده ای جوان در نبردی بی امان
  عوامل هلاکت انسان در بیان امام حسن عسکری(علیه السلام)
  جلوه‏اى از اخلاق امام حسن عسکرى (ع)
  سبک زندگی اسلامی در آموزه های امام حسن عسکری(ع)
  سفارش امام حسن عسکری (ع) به شیعیان
  آغاز امامت امام مهدی(عج)

  بیشترین بازدید این مجموعه

  با پیامبر(ص) در آخرین ساعات حیات
  معرفی شيطان‏
  قرآن و احترام به پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله
  نظری بر اسامی و القاب حضرت فاطمه معصومه(س)
   پرتويى از اخلاق حضرت امام محمد تقی عليه السلام‏
  داستان جوانان غبطه برانگیز!
  شرط قبولی اعمال
  شاخص های زن قرآنی در سه حوزه طلایی
  خلافت حق حسین(علیه السلام) بود
  عقیله بنی هاشم حضرت زینب کبری(س)

   
  نظرات کاربر
  پر بازدید ترین مطالب سال
  پر بازدید ترین مطالب ماه
  پر بازدید ترین مطالب روز

  گزارش خطا