فارسی
يكشنبه 01 خرداد 1401 - الاحد 21 شوال 1443
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
360
0
نفر 0

املا نویسی دانشمندان مسلمان!!

املا نویسی دانشمندان مسلمان!!


أمالی نام عنوانی است که بر کتاب های حدیثی در تاریخ شیعه گذاشته می شود که در آن، استاد از حافظه خویش برای شاگردان حدیث می خوانده است و شاگردان آن را با خط خویش نگارش می کرده اند.

أمالی عنوان بیش از ۳۰ کتاب از کتب مسلمانان است و أمالی عبارتست از مطالبی که استاد در مجلس‌ها یا زمان‌های خاص از حفظ یا از کتاب خود برای شاگردان می‌خواند و آنها همه مطالب را می‌نویسند، لذا به آن «المجالس» و «عرض المجالس» هم می‌گویند. این نوع از تعلیم بهترین نوعی است که در طول تاریخ ثبت شده و دقیق‌ترین روش برای انتقال کاملا صحیح مطالب به شاگردان است.
شیوه أمالى‌نویسى، از رایج‌ترین شیوه‌هاى نقل روایات اهل بیت( علیهم السلام)، در میان علماى اسلام بوده است؛ خصوصا در آن زمان‌هایى كه امكانات چاپ و نشر كتاب به راحتى این زمان نبوده است.
این عنوان از کتاب های تاریخی - حدیثی ابداع شیعیان است و در اهل سنت چنین نامی وجود ندارد. سه اثر بسیار معروف از امالی ها در تاریخ شیعه وجود دارد. الأمالی اثر شیخ مفید، الأمالی اثر شیخ صدوق، الأمالی اثر شیخ طوسی که نام امالی در همه آنها به صورت مشترک وجود دارد و وجه تمایز آن به پسوند نامی است که بر روی آن گذارده می شود و از این طریق شناخته می گردند.
در اواخر قرن سوم هجرى شیوه‌اى در میان دانشمندان اسلامى ظهور كرد كه آن را فن امالى نامیدند. امالى جمع املا است و آن اینگونه است كه یكى از اساتید و دانشمندان بزرگ در انجمنى، مطالبى را ایراد مى‌كرد و دیگران سخنان او را نوشته و جمع‌آورى مى‌كردند تا به صورت كتابى مى‌شد و آن را امالى مى‌خواندند.
أمالی نام عنوانی است که بر کتاب های حدیثی در تاریخ شیعه گذاشته می شود که در آن، استاد از حافظه خویش برای شاگردان حدیث میخوانده است و شاگردان آن را با خط خویش نگارش می کرده اند.
از فقهاى بزرگ شیعه آثار گرانبهایى به این شكل به یادگار مانده كه امالى شیخ صدوق از آن جمله است و اثرى بس نفیس و ارزشمند مى‌باشد.
موضوع كتاب های امالى‌
این قبیل کتاب ها دارای موضوعات مختلفی هستند. كه اكثر آنها جنبه اخلاقى و تاریخى و نقل فضائل خاندان پیامبر اسلام صلى اللّه علیه و آله و سلم را دارند.
اخبار اخلاقى نقل شده توسط غیر شیعیان با ملاحظه متن آن، به حكم عقل سلیم تأیید مى‌شود و اخبار فضائل خاندان پیامبر علیهم السلام از زبان مخالفان، مقرون به قرینه قطعیه است زیرا روات آنها دلیلى براى جعل حدیث نداشته‌اند لذا شیخ در این دو موضوع، اخبار بسیارى از راویان مخالف مذهب نقل كرده است. ثواب روزه در ماه‌هاى ذى حجه و رجب و شعبان و رمضان و ارزش خواب و رؤیاى مؤمن و مقتل امام حسین علیه السلام و مستحبات نماز و احكام و شرایع، از دیگر مباحثى است كه در این كتاب مطرح شده است.
منابع:
1. دانشنامه اهل بیت
2. املا نویسی دانشمندان مسلمان!!

فرآوری: محمد باعزم 


منبع : tebyan
 • دانشمندان مسلمان
 • املا نویسی دانشمندان مسلمان!!
 • املا نویسی
 • امالی
 • أمالی
 • کتاب های حدیثی شیعه
 • کتاب های تاریخی شیعه
 • 360
  0
  0% (نفر 0)
   
  نظر شما در مورد این مطلب ؟
   
  امتیاز شما به این مطلب ؟
  اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:
  لینک کوتاه

  آخرین مطالب

  راهکار امام صادق(ع) برای عاقبت بخیری
  سوره‌ای که علی(ع) برای مشرکان می‌خواند
  با چهار نائب حضرت مهدی(عج) آشنا شویم
  خیر از منظر قرآن کریم
  راز سر به مهر سوره "یاسین"
  سوره ای از قران جهت عشق و محبت
  مال حلال و حرام در قرآن و روايات‏
  حجاب از نگاه استاد انصاریان
  تفاوت نعمت و رزق و برکت
  اسوه ی برادری"به مناسبت چهارم شعبان سالروز ...

  بیشترین بازدید این مجموعه

  تاثیر دین در اخلاق انسانی
  آثار ایمان به خدا در زندگی
  عقیدت و شریعت در اندیشه رضوی
  راز سر به مهر سوره "یاسین"
  امان اهل زمین را می شناسید؟
  بِأَیِّ ذَنبٍ قُتِلَت؟!
  کلید رضایت خدا در دستان امام حسین(علیه السلام)
  چهل حدیث در خصوص والدین
  راهکار امام صادق(ع) برای عاقبت بخیری
  سوره ای از قران جهت عشق و محبت

   
  نظرات کاربر
  گزارش خطا  

  ^