فارسی
سه شنبه 08 مهر 1399 - الثلاثاء 11 صفر 1442

  12
  0
  0

این‌که امام علی(ع) هنگام دفن حضرت زهرا(س)، تعبیر به «برگشت امانت» می‌کند، معنایش چیست؟

گفتاری از امام علی(ع)، هنگام دفن حضرت فاطمه(س) این‌گونه نقل شده است: «درود بر تو اى رسول خدا(ص)! سلامى از طرف من و دخترت که هم‌اکنون در جوارت فرود آمد و شتابان به شما رسیده است. اى پیامبر خدا! صبر و بردبارى من با از دست دادن فاطمه(س) کم شده، و توان خویشتن‌دارى ندارم، امّا براى من که سختى جدایى تو را دیده، و سنگینى مصیبت تو را کشیدم، شکیبایى ممکن است. این من بودم که با دست خود تو را در میان قبر نهادم، و هنگام رحلت، جان گرامى تو میان سینه و گردنم پرواز کرد. إِنَّا للهِ وَ إِنَّا إِلَیْهِ راجِعُونَ‌، امانت برگردانده شد، و به صاحبش رسید. اما اندوه من ابدى است، و شبم قرین بیدارى است تا زمانى که خداوند براى من جایگاهى را که تو در آن اقامت دارى،‌ اختیار کند

این سخن امام علی(ع) با تفاوت‌های مختصری در دیگر منابع معتبر شیعه نیز نقل شده است که می‌توان بر محتوای آن ادعای تواتر داشت.
در این کلام، مراد امام علی(ع)‌ از امانت، حضرت زهرا(س)، است  امام علی(ع) از شهادت و عروج حضرت زهرا(س) و قبض روح ایشان، به «برگشت امانت» تعبیر کرده‌اند که می‌توان چند تفسیر برای آن داشت:
الف. زنان مانند امانتی نزد شوهرانشان هستند؛ آنان توسط پدر و مادرشان بزرگ شده، سپس به عقد شوهرانشان درآمده‌اند و مردان مسئول نگهداری آنان به بهترین وجه هستند؛ از این‌رو از زنان تعبیر به امانت می‌شود
البته این‌جا سخن از ناتوانی امام علی(ع)، در حفظ امانت نیست، و شهادت زودهنگام حضرت فاطمه(س) پس از رسول خدا(ص)، دلیل بر ضعف امام علی(ع) در امانت‌داری نبوده؛ بلکه سخن از مشکلاتی است که افرادی که خود را پیرو پیامبر(ص) می‌دانستند برای حضرتشان به وجود آورده و موجب شهادت ایشان گشتند.
ب. روح و نفس در بدن انسان، امانت است؛ روح از خدا است و برای حضور مادی در این دنیای فانی، نیاز دارد در قالب جسم درآید. این روح در بدن خواهد ماند تا این‌که مرگ فرا می‌رسد و با مرگ، روح به سمت خداوند باز می‌گردد  در نتیجه از مرگ می‌توان تعبیر به برگشت امانت داشت.


منبع : پایگاه عرفان
 • امام علی(ع)
 • این‌که امام علی(ع) هنگام دفن حضرت زهرا(س)، تعبیر به «برگشت امانت» می‌کند، معنایش چیست؟
 • دفن حضرت زهرا(س)
 •   12
    0
    0
  امتیاز شما به این مطلب ؟

  آخرین مطالب

   معنای لعن چیست؟    
  امام حسین(ع) در مسیر حرکت خود از مکه به عراق از چه ...
  براي رسيدن به مقام طي الارض راه حل چيست؟
  چرا مثل گذشته نمی توانم برای امام حسین گریه کنم؟
  از آغاز حرکت امام حسین(ع) از مکه تا روز عاشورا، چه ...
  نفس با روح چه فرقي دارد؟
  مفهوم آیه 255 سوره بقره(لا اکراه في الدین....) را روشن ...
  يك دوست خوب چه ويژگي هايي دارد؟
  تعریف خودشناسی چیست ؟
  چرا احساس می شود شیعیان بیشتر اوقات ناراحت هستند و ...

  بیشترین بازدید این مجموعه

  بهترین راه ترک خود ارضایی چیست؟
  امام حسین(ع) در مسیر حرکت خود از مکه به عراق از چه ...
  حکم وارد شدن سبيل در داخل دهان به سبب بلندي آن چيست؟
  آیا دعای صنمی قریش معتبر است؟

   
  نظرات کاربر
  پر بازدید ترین مطالب سال
  پر بازدید ترین مطالب ماه
  پر بازدید ترین مطالب روز