فارسی
يكشنبه 11 آبان 1399 - الاحد 15 ربيع الاول 1442
  41
  0
  0

تفسيرى اجمالى از سوره عصر

سوره خيلى عجيبى است. من كتابى را كه در قم چاپ شده بود ديدم، هزار و پانصد صفحه است كه فقط تفسير اين سه آيه است. آيه نخست قسم است:

«وَ الْعَصْرِ»
كه به نظر بعضى از مفسران، چون مردم زمان نزول قرآن، مخصوصاً مردم مكه، ظهر كه غذا مى‌خوردند، تا غروب، تمام ساعات عصر و بعد از ظهر، به قدرى در اين قطعه از زمان گناه مى‌كردند كه من كارهاى آنها را نمى‌توانم ذكر كنم.
بعد از ظهر مگر چند ساعت است؟ چون شهر مكه در نزديك منطقه استوا است، در طول سال، اذان ظهر تا اذان مغرب آن حدود شش ساعت است، يعنى در آنجا مقدار شب و روز خيلى تفاوتى ندارد. برعكس، كشور ما در منطقه معتدل شمالى است و مقدار ساعات روز و شب ما در چهار فصل فرق مى‌كند. اما روز و شبِ مكه نسبتاً مساوى است.
فقط حساب كنيد كه پروردگار عالم، به قطعه زمانى شش ساعته قسم خورده، مگر اين قطعه از زمان چقدر ارزش داشته است؟ با همين شش ساعت، چه قدم‌ها، كارها و برنامه‌هاى مثبتى مى‌شود انجام داد.
شش ساعت مطالعه، نوشتن، هنر، كار، خدمت، عبادت به معناى جامع كلمه. آدمى كه هشتاد سال عمر مى‌كند، هشتاد را در سيصد و شصت و پنج شبانه روز ضرب كنيد، بعد ضرب در شش ساعت بعد از ظهر كنيد، ببينيد حدود صد و هفتاد و پنج هزار ساعت مى‌شود كه چه زمان گسترده‌اى است و در اين مدت، چقدر كار مى‌توان انجام داد؟
اين كه پروردگار عالم به اين قطعه از زمان قسم مى‌خورد، فقط مى‌خواهد نشان بدهد كه زمان، گر چه كم، نزد من ارزش دارد و اين مايه با ارزش را من به شما عنايت كرده‌ام. شما اين مايه با ارزش را براى طرح من هزينه كنيد تا همان تجارتى كه خدا در قرآن مجيد فرموده است، بشود.


منبع : پایگاه عرفان
 • سوره عصر
 • تفسيرى اجمالى از سوره عصر
 • تفسيرى اجمالى
 •   41
    0
    0
  امتیاز شما به این مطلب ؟

  آخرین مطالب

  عاشق خدا توجهش به معشوق
  همه خیر پیش خداست
  حفظ نصف دین با ازدواج
  نتیجه چهل روز پاک بودن
  لطف وجود مبارک امام عصر(عج)
  ارزش مؤمن در کلام امام عسکری(ع)
  ترک خیانت از روی حیا و شرمساری
  اخلاق خدا را رعایت کنید
  آنچه خوبان همه دارند
  اهل دعا باشید

  بیشترین بازدید این مجموعه

  مهرورزى و طلب غفران
  اثر مهرورزى در كار و كسب
  زكريا در برابر پديده‏اى عظيم‏
  اين هم نمونه‏اى ديگر از تهمت ناروا
  مقام حضرت عباس (ع)
  تولد فرزند دختر
  دعای حل مشکلات
  برگشت و اصلاح بعد از توبه
  مخلوط اخلاق با زشتی ها
  دور از رحمت الهی

   
  نظرات کاربر
  پر بازدید ترین مطالب سال
  پر بازدید ترین مطالب ماه
  پر بازدید ترین مطالب روز