فارسی
دوشنبه 31 شهريور 1399 - الاثنين 3 صفر 1442

  550
  0
  0

بهره دايمى از فرصت عمر

هر مؤمنى مانع مؤمنى از رسيدن به مالش شود، در حالى كه به آن نيازمند است، به خدا قسم از طعام بهشت نچشد و از رحيق مختوم ننوشد.

قرآن مجيد و روايات سفارش اكيد دارند كه بدهكار تنگدست را مهلت دهيد، تا در زمان وسعت كار و وسعت مال دين خود را ادا كند.
«وَ إِنْ كانَ ذُو عُسْرَةٍ فَنَظِرَةٌ إِلى‌ مَيْسَرَةٍ وَ أَنْ تَصَدَّقُوا خَيْرٌ لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ» 
از مهمترين نعمت‌هايى كه خداوند مهربان به انسان عنايت فرموده، نعمت با عظمت عمر است. روايات ما به دنبال آيات قرآن، از نعمت عمر به سرمايه، رأس المال و مايه تجارت تعبير كرده‌اند.
اين نعمت، همانند ديگر نعمت‌ها، شكر مخصوص به خود را دارد، چون هر نعمتى از نعمت‌هاى الهى، شكر ويژه‌اى دارد. شكر اين نعمت به اين است كه در دو برنامه يا دو مسير هزينه شود. در صورت هزينه شدن اين نعمت در اين دو راه، انسان به تعبير كتاب خدا، با تجارتى ارتباط پيدا مى‌كند كه داراى چند سود بسيار مهم است كه بعد از ذكر مقدمات لازم، از صريح آيات قرآن كريم، به آن چند سود اشاره خواهد شد.
يكى از اين دو راه، عبادت است، البته نه به معناى نماز و روزه تنها، بلكه به معناى هر كارى كه به فرمان خدا انجام گيرد و مطابق با خواسته پروردگار عالم باشد و راه ديگر نيز هزينه شدن در خدمت به بندگان خداست، كه اين خدمت نيز شؤون مختلفى دارد.
خدمت به خلق فقط به اين نيست كه انسان گرسنه‌اى را سير كند، يا برهنه‌اى را بپوشاند. البته اين نيز خدمت است، اما بالاترين خدمت به بندگان خدا، خدمت معنوى است؛ كسى كه بتواند شخص گمراهى را نجات بدهد، بى‌راهى را به راه بياورد، در چاه ضلالت افتاده‌اى را نجات دهد. يا خدمت همانى است كه خدا در قرآن مجيد مى‌فرمايد: اهل و عيال خود را از دچار شدن به آتش دوزخ حفظ كنيد:
«قُوا أَنْفُسَكُمْ وَ أَهْلِيكُمْ ناراً» 
اين خدمت بسيار بالايى است كه انسان به شكلى زندگى كند و طرزى با خانواده رفتار كند كه آنها علاقه‌مند به حقيقت، حق، انبيا و اولياى الهى شوند و در حدّ خودشان- با كمك انسان- در حصار حفاظت از آتش دوزخ قرار بگيرند. اين نيز نوعى خدمت است كه خدمت بسيار بالايى است.


منبع : پایگاه عرفان
 • بهره دايمى از فرصت عمر
 • بهره دايمى
 • فرصت عمر
 •   550
    0
    0
  امتیاز شما به این مطلب ؟

  آخرین مطالب

  کسب معرفت
  نجات کشور
  چند گزارش و اعتراف‏
  داستان حيرت‏انگيز ريشه‏ها
  قلب حرم خداست پس در حرم خدا غیر خدا را راه ندهید
  آثار شوم حكومت بنى اميه‏
  القاب حضرت‏ محمد (ص)
  زنگ‏هاى خطر
  پایه‌ تقوا
  دین شناسی عبادت است

  بیشترین بازدید این مجموعه

  آفات
  توبه واجب اخلاقی است
  شرايط قاضى‏
  وارثان زمین
  توسل امام باقر(ع) به حضرت زهرا (س)

   
  نظرات کاربر
  پر بازدید ترین مطالب سال
  پر بازدید ترین مطالب ماه
  پر بازدید ترین مطالب روز