فارسی
چهارشنبه 15 مرداد 1399 - الاربعاء 15 ذي الحجة 1441

  382
  0
  0

ارزش كمّى كار مثبت‏

شايد از اين روايت تعجب كنيد و به اسلام ميلياردها آفرين بگوييد. رسول خدا صلى الله عليه و آله مى‌فرمايد: كشاورز و باغدارى كه چاه كنده است، خاك آن را بيرون ريخته، سطل آب را نيز گذاشته، نهال در دست دارد، مى‌خواهد آن را بكارد، كسى بيايد و به او بگويد: چكار مى‌كنى؟ ده دقيقه ديگر قيامت برپا مى‌شود، خورشيد، ستارگان، آسمان‌ها و همه به هم مى‌ريزد، تمام زندگان مى‌ميرند و راست بگويد.

پيغمبر صلى الله عليه و آله مى‌فرمايد: راست مى‌گويد كه ده دقيقه ديگر قيامت است. اگر اين كشاورز نهال را دور بياندازد و بگويد: ما كه ده دقيقه ديگر مى‌ميريم، چرا نهال بكاريم؟ در قيامت او را به اندازه آن نهال محاكمه مى‌كنند، كه به آبادى زمين لطمه زده‌اى. به چه دليل اين نهال را رها كردى؟ تو كار مثبت خود را انجام بده.
اگر مردم وارد عبادت و خدمت شوند، خيلى از اين كارهاى مثبت را با رغبت تمام انجام مى‌دهند. پيغمبر صلى الله عليه و آله مى‌فرمايد: كشاورزى كه مى‌كارد، تا سال ديگر، هر چه پرنده، پروانه و مورچه در اين زمين، دانه‌اى، برگى بچيند و بردارد و ببرد، خدا به تعداد تمام اين دانه‌ها و برگ‌ها در نامه عمل مالك و كشاورز ثواب مى‌نويسد. اين گونه عمر را هزينه كنيد. شكر عمر به اين است كه عمر در عبادت‌ و خدمت به معناى كامل، هزينه شود. پيغمبر صلى الله عليه و آله فرمودند: اولين دادگاه قيامت در رابطه با عمر است. خوش به حال شما كه قدر عمر خود را مى‌دانيد:
«أَ فَمَنْ كانَ مُؤْمِناً كَمَنْ كانَ فاسِقاً لا يَسْتَوُونَ»
خدا مى‌فرمايد: مؤمن و فاسق مساوى نيستند. آن كسانى كه عمر خود را به لجن گناه مى‌كشند، منفور خدا هستند. مگر اين كه برگردند.


منبع : پایگاه عرفان
  382
  0
  0
امتیاز شما به این مطلب ؟

آخرین مطالب

    نفرین امام هادی(ع)
    امیرالمؤمنین(ع) در کلام امام هادی (ع)
    شقاوت و تیره بختی
    جهان، خالی از خدا نیست
    حقیقت روز عرفه
    اخلاق مؤمن
    ایستادگی و مقاومت مسلم بن عقیل
    پر حرفی
    در کنار قرآن راحت زندگی کن
    توسل امام باقر(ع) به حضرت زهرا (س)

بیشترین بازدید این مجموعه

      راستگو و تائب
      اوصاف قرآن‏
      تنها ادعا نيست‏
      از انسان چه مى‏خواهند
      فريب دنيا و رسم جاهلان‏
      علامت روبرگرداندن خدا از بنده‏
      شكر نعمت عمر
      انجام عمل مثبت در حد توان‏
      دنیا مسجد عاشقان خدا
      از معانی ذکر خداوند

 
نظرات کاربر
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز