فارسی
يكشنبه 04 مهر 1400 - الاحد 19 صفر 1443
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
563
0
نفر 0
0% این مطلب را پسندیده اند
تاریخ انتشار : 15 تير 1394 ساعت 11:01 صبح

استاد انصاریان در شب نوزدهم رمضان بیان داشتند: قلب فرمانده تمام جوارح انسان است / موعظه اولیای الهی، قلب را حیات می‌بخشد + تصاویر

استاد انصاریان در شب نوزدهم رمضان بیان داشتند: قلب فرمانده تمام جوارح انسان است / موعظه اولیای الهی، قلب را حیات می‌بخشد + تصاویر

 

استاد حسین انصاریان، مفسر قرآن کریم شب گذشته در حسینیه همدانی‌های تهران اظهار داشتند: رسول خدا(ص) می‌فرماید که در وجود انسان، پاره گوشتی وجود دارد که اگر سالم و صحیح باشد، همه اعضا و جوارح به دنبال آن، سالم خواهند بود؛ اما چنانچه این پاره گوشت فاسد شود، همه اعضا و جوارح را فاسد می‌کند.

ایشان فرمودند: امام صادق(ع) می‌فرمایند که قلب فرمانده تمامی اعضا و جوارح است که اگر طلب کننده خوبی‌ها باشد،‌ تمامی اعضا و جوارح را مجری خوبی‌ می‌کند؛ در حالی که قلب فاسد، جوارح انسان را به اجرای زشتی‌ها وا می‌دارد.

استاد انصاریان با اشاره به آیات، ادعیه و روایات بسیاری که به اهمیت پاکی و سلامت قلب پرداخته‌اند، ابراز کردند: اموال و فرزندان هیچ انسانی در روز قیامت به فریاد او نخواهند رسید؛ قلب سالم و عاری از نفاق، ‌کفر، ‌حسد، بخل و ریا که آراسته به ایمان باشد، تنها چیزی است که روز قیامت به مؤمن سود و منفعت می‌رساند.

ایشان با بیان این‌که قرآن کریم و روایات ائمه معصومین(ع) در صحبت از قلب به مسأله حیات و ممات آن پرداخته‌اند، خاطرنشان کردند: بر اساس آیات و روایات، اصرار بر گناه، سبب دل مرده شدن انسان و ممات قلب او می‌شود.

استاد حوزه علمیه قم افزودند: بر اساس روایتی از امیرالمؤمنین(ع)، کسی که هر دفعه گناه و باز توبه می‌کند، دل مرده و جهنمی نمی‌شود اما با هر مرتبه گناه، کار زشتی انجام داده و با هر مرتبه توبه، از گناهان پاک می‌شود؛ خداوند تنها قلب کسی را که بی ابا و ترس از گناه و نیز بدون هیچ توبه‌ای، بر گناهی اصرار کند، می‌میراند.

ایشان با اشاره به داستان‌هایی از زنده شدن قلب‌های مرده، یادآور شدند: بر اساس روایات، قلب‌های زیادی در زمان انبیاء الهی و اهل‌بیت معصومین(ع) با نظر پروردگار متعال و اولیای الهی، از ممات نجات یافته و زنده شده‌ است.

استاد انصاریان با اشاره به یکی از مهم‌ترین راه‌های زنده شدن قلب، ادامه دادند: حضرت امیرالمؤمنین علی(ع) در وصایای خود به حضرت امام حسن مجتبی(ع) می‌فرمایند، قلب خود را به وسیله موعظه اولیای خدا پاک گردان.

ایشان با بیان این‌که مؤمن باید با خدا رفاقت کرده و حرف دلش را به او بزند، تأکید کردند: خدای متعال بهترین گوش دهنده، عمل کننده و محبت کننده است؛ حضرت حق، جاده‌ای جز صراط مستقیم ندارد که این جاده از دین آغاز و به بهشت ختم می‌شود؛ جاده‌ای از سوی خدای متعال به وجود نیامده که به جهنم ختم شود.

استاد اخلاق حوزه علمیه قم با اشاره به حدیثی قدسی تصریح کردند: خدای متعال می‌فرماید ای فرزند آدم، کسی که وقت، دین، فکر و عمر خودش را برای کسب مال هزینه می‌کند، هیچ اثری برای او جز دور کردنش از من ندارد. قلب انسان حریص به دنیا را شدیدا غصه دار می‌کنم،‌ در آخرتش گره و مشکل پیچیده‌ای به وجود می‌آورم، روز به روز نیازمند و فقیرترش می‌کنم، دچار آرزوهای دور و درازت می‌کنم؛ ای فرزند آدم هر روزی که آفتاب غروب می‌کند، رشته‌ای از عمرت کم می‌شود و خود نمی‌فهمی که چه بلایی به سرت می‌آید؛ ای فرزند آدم هیچ روز جدیدی به تو نمی‌رسد مگر این‌که روزی جدید من به تو عطا می‌کنم اما ملائکه من، هر شب پرونده‌ای گناه‌آلود و کثیف از تو برای من می‌آورند. ای فرزند آدم همواره از سوی من خیر به تو می‌رسد و تو در مقابل به من شر می‌رسانی. من سرپرست خوبی هستم و تو بنده بدی هستی. من همواره در مشکلاتت تو را یاری می‌رسانم و همواره گناهانت را می‌پوشانم تا آبرویت نرود؛ کارت به جایی رسیده که من به سبب پیری از تو حیا می‌کنم اما تو از من حیا نمی‌کنی. سخن از همه به زبان می‌آوری اما هیچ زمان حرفی از من نمی‌زنی.

ایشان عنوان کردند: کسی که از گناه برگشته و توبه واقعی کند، با انبیاء الهی و ائمه معصومین(ع) همراه می‌شود؛ همان‌طور که یک غلام سیاه از گناهان توبه کرد و به معیت حضرت اباعبدالله الحسین(ع) رسید و در نهایت، پس از شهادت عطر بسیار خوبی از جسدش به مشام می‌رسید.


منبع : پایگاه عرفان
 • مومن
 • مومنان
 • حسینیه همدانی ها
 • شب قدر
 • شب زنده داری
 • سخنرانی استاد انصاریان
 • سخنرانی استاد انصاریان در حسینیه همدانی ها
 • حسینیه همدانیها
 • سخنان رسول اکرم
 • مراسم احیاء شب نوزدهم
 • استاد انصاریان در شب نوزدهم رمضان
 • حدیثی قدسی
 • 563
  0
  0% (نفر 0)
   
  نظر شما در مورد این مطلب ؟
   
  امتیاز شما به این مطلب ؟
  اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

  آخرین مطالب

  گزارش تصویری عزاداری دهه دوم صفر در مهدیه اعظم سمنان
  گزارش تصویری عزاداری دهه اول صفر در مسجد اعظم قم
  اشک بر امام حسین(ع) با پذیرش ولایت اهل‌بیت(ع) ضمانت ...
  خاطره‌ای از تمجید یک "کشیش" از مجالس عزاداری در ...
  ترسیم مراحل کامل دینداری در سوره انفال
  گزارش تصویری عزاداری دهه اول محرم در ورزشگاه آیت الله ...
  برنامه سخنرانی استاد حسین انصاریان در دهه اول محرم ...
  سایت عرفان ویژه‌نامه منحصربه فرد غدیر را منتشر کرد
  کتابخانه دیجیتال سخنرانی‌های مکتوب استاد انصاریان ...
  استاد انصاریان و پاسخ به چند شبهه کاربردی

  بیشترین بازدید این مجموعه

  صد میلیارد دینار برای توسعه قبرستان وادی السلام
  افتتاح بزرگ‌ترین حوزه علمیه شیعیان عربستان
  وقتی امام رضا ضامن یک لات جیب بر شد + توصیه های آیت الله ...
  فرش شمع «عزا در سوگ شفعای روز جزا» پهن شد
  گزارش تصویری/ تصاویری زیبا از داخل ضریح جدید حضرت ...
  زيارت جناب مسلم بن عقيل (قدس اللّه روحه و نور ضريحه)
  عکس خبری؛ جدیدترین تصاویر از حرم امام حسین(ع)
  عکس خبری؛ بارش باران در بین الحرمین
  استاد انصاریان: در روز قیامت مسجد، قرآن و عالم از انسان ...
  استاد انصاریان الگوی رفتاری امام مجتبی(ع) را تببین ...

   
  نظرات کاربر
  پر بازدید ترین مطالب سال
  پر بازدید ترین مطالب ماه
  پر بازدید ترین مطالب روز

  گزارش خطا