فارسی
پنجشنبه 12 تير 1399 - الخميس 11 ذي القعدة 1441

  2000
  2
  0

استاد حسین انصاریان: علی میزان شناخت حق و ترازوی خدا در آشفتگی افکار و رفتارها است

استاد حسین انصاریان: علی میزان شناخت حق و ترازوی خدا در آشفتگی افکار و رفتارها است

 

استاد حسین انصاریان، مفسر قرآن کریم در ششمین جلسه از سلسله سخنرانی‌‌های «رحمت الهی» در مسجد حضرت امیر تهران اظهار داشتند: نخستین کسی که برای سنجش درستی‌ها و نادرستی‌ها، خوبی‌ها و بدی‌ها و تشخیص حق از باطل در دو عالم ماده و معنا، ترازو قرار داد، وجود مبارک پروردگار عالم بود.

ایشان با بیان این‌که انسان از روز خلقت در هر دو مرحله مادی و معنوی نیازمند ترازو بود،‌ فرمودند: خدای متعال برای هر امر معنوی، ترازوی متناسب با آن را قرار داد؛ انسان نیز برای امور مادی خود ترازوهایی را اختراع کرد که پروردگار متعال آن را تأیید نمود.

استاد انصاریان با اشاره به آیه‌هایی از سوره‌های مبارکه اسراء، شعراء و الرحمن ابراز کردند: خدای متعال در سوره‌های اسراء و شعراء دو مرتبه سفارش کرده که اجناس خود را با ترازوی سالم و دقیق اندازه گیری کنید که البته امر در این دو آیه دلالت بر وجوب نیز دارد.

ایشان با بیان این‌که خدای متعال در سوره مبارکه الرحمن به بندگان خود امر می‌کند که در معیارگیری و ترازوداری، طغیان گر و ظالم نباشید، خاطرنشان کردند: خداوند در قرآن کریم امثال فرعون را طغیان گر می‌داند که بدون معیار حق در تمام امور مربوط به خود و ملت، دخالت و طغیان می‌کند؛ بنابراین طغیان گری در ترازوداری نمونه‌ای کوچک از طغیانگری فرعون است.

استاد حوزه علمیه قم با بیان این‌که خدای متعال در سوره مطففین نیز تهدید بسیار سنگینی نسبت به خائنان در تراز دارد، افزودند: قرآن کریم بر سالم بودن ترازو، عدم طغیان در ترازوداری و برقراری عدالت در اندازه گیری سفارش و تأکید بسیاری دارد.

ایشان با بیان این‌که قرآن کریم تنها چند مرتبه از جهنم به اسم «ویل» یاد می‌کند، یادآور شدند: مفسران شیعه و سنی معتقدند که «ویل» چاهی در جهنم است که عذاب آن با سایر عذاب‌های جهنم متفاوت بوده و بسیار دردناک‌تر است.

استاد انصاریان با اشاره به آیه «ویل للمطففین الذین اذا اکتالوا علی الناس ییستوفون» ادامه دادند: خدای متعال درباره مطففین می‌فرماید که این دسته در خرید جنس دقت بسیاری دارند که ذره‌ای از حقشان کاسته نشود اما در هنگام فروش، کم فروشی می‌کنند.

ایشان در بخش دیگری از سخنان خود تأکید کردند: چنانچه بر اساس آیه قرآن کریم، عذاب کاستن از حق مادی مردم چاه «ویل» در جهنم باشد، کاستن از حق معنوی مردم با شبهه افکنی درباره ائمه معصومین(ع)، قرآن کریم و حلال و حرام خدای متعال، عذاب بسیار بیشتری باید داشته باشد.

استاد اخلاق حوزه علمیه قم تصریح کردند: امام صادق(ع) در روایتی می‌فرمایند «گناه بی دین کردن و کشتن دین یک انسان مساوی با گناه کشتن دین تمام انسان‌هایی است که خداوند متعال خلق کرده و خواهد کرد».

ایشان عنوان کردند: بزرگان اهل‌سنت روایتی از حضرت رسول اکرم(ص) در جلد 13 کتاب تاریخ بغداد، جلد 42 تاریخ مدینه دمشق و جلد 11 کنزالعمال فاضل هندی نقل کرده‌اند که این پیامبر الهی خطاب به عمار می‌فرمایند «ای عمار، اگر در آینده علی(ع) را در جاده‌ای دیدی اما کل مردم دنیا در راه دیگری سیر می‌کنند، همگان را کنار بگذار و به سمت علی(ع) برو». این بدان معناست که علی میزان شناخت حق و ترازوی خدا در آشفتگی افکار و رفتارها است.

استاد انصاریان در ادامه روایت فوق گفتند: پیامبر فرمودند «ای عمار، اگر تو و علی(ع) تا ابد زنده بمانید، علی(ع) هیچ‌گاه تو را به سوی وادی هلاک نمی‌کشاند و نخواهد گذاشت که از خدا، قرآن، حق و بهشت جدا شوی. چراکه تمام فیوضات الهی در همین «هدی» است».

ایشان با بیان این‌که استغفار کاربرد بسیاری در اصلاح اعتقادات دارد، بیان کردند: همچنین خوارزمی از علمای بزرگ اهل‌سنت در کتاب مقتل الحسین و کتاب مناقبب خود آورده است، پیامبر اکرم فرمودند «خداوند از نور علی(ع) 70 هزار فرشته خلق کرده که تا روز قیامت برای علی(ع) و شیعه ایشان و نیز برای محبان علی(ع) درخواست آمرزش می‌کنند».

 


منبع : پایگاه عرفان
 • حق
 • استاد حسین انصاریان
 • مسجد حضرت امیر
 • رحمت الهی
 • علی علیه السلام
 • میزان شناخت حق
 •   2000
    2
    0
  امتیاز شما به این مطلب ؟

  آخرین مطالب

      تأمین سعادت انسان بستگی به ارتباط اعتقادی و عملی با ...
      گزارش تصویری/ سخنرانی استاد انصاریان در حرم حضرت ...
      نسخه دیجیتالی ارتقاء یافته مفاتیح الجنان با ترجمه ...
      سخنرانی استاد انصاریان در حرم مطهر حضرت معصومه(س) ...
      خداوند، آگاه به عمق قلب بندگان/ معرفتِ به پروردگار، ...
      بلندی همّت کمبودها را جبران می‌کند/ موانع انسان برای ...
      خداوند متعال کلیددار، مدبّر و کارگزار کل و جزء عالم ...
      آیا ماه رمضان، تنها ماه آمرزش برای گناهان است
      «ترجمه اصول کافی» استاد انصاریان منبع مسابقات قرآنی ...
      اسامی برندگان مسابقه فرهنگی قرآنی «ماه من» اعلام شد

  بیشترین بازدید این مجموعه

        حرم حضرت عباس(ع) «از دیروز تا امروز» + تصاویر  
         به مناسبت میلاد پنجمین اختر آسمان ولایت و امامت/ نقش ...
        گزارش تصویری / سخنرانی استاد انصاریان در امامزاده زید ...
        گزارش تصویری / سخنرانی استاد انصاریان در روز ولادت ...
        استاد حسین انصاریان: حجاب و ظلمت عذاب دل و آتش جهنم ...
        کتاب طهارت باطنی از مجموعه سیری در معارف استاد ...
        استاد انصاریان: اسلام همواره مؤمنان را توصیه به کسب ...
        استاد انصاریان و چند داستان زیبا از امام رضا(ع)
        سخنرانی استاد انصاریان در حرم مطهر حضرت معصومه(س) ...
        تأمین سعادت انسان بستگی به ارتباط اعتقادی و عملی با ...

   
  نظرات کاربر
  دانیال
  سلام صوت جلسات کی بیرون میاد چون نوشته های شما کامل نیست حضرت استاد صفحات کتاب های معرفی شده را هم بیان کردند و فرمودند این صفحات حال با توجه به چاپ های جدید و قدیم یه چند صفحه ای فرق داره و این خودش خیلی مهمه
  پاسخ
  0     0
  6 تير 1394 ساعت 04:57 صبح
  پاسخ : سلام علیکم صوت و متن کامل تمامی سخنرانی ها ساعتی بعد از جلسه معطم له در سایت قرار می گیرد. به قسمت سخنرانی ها مراجعه فرمایید. http://www.erfan.ir/farsi/sound/
  حمزه
  سلام و خسته نباشد . درود بر علی و دوستاران علی و سلام خدا بر همه آنها
  پاسخ
  0     0
  6 تير 1394 ساعت 04:06 صبح
  پر بازدید ترین مطالب سال
  پر بازدید ترین مطالب ماه
  پر بازدید ترین مطالب روز