فارسی
دوشنبه 29 دى 1399 - الاثنين 4 جمادى الثاني 1442

70
0
0%

استاد انصاریان: بیشترین عبادت زبانی رسول گرامی اسلام(ص)، سخن گفتن از امیر مؤمنان علی(ع) بود

استاد انصاریان: بیشترین عبادت زبانی رسول گرامی اسلام(ص)، سخن گفتن از امیر مؤمنان علی(ع) بود

 

استاد حسین انصاریان، در سومین جلسه از سلسله سخنرانی‌‌های «رحمت الهی» در مسجد حضرت امیر تهران اظهار داشتند: بالاترین ویژگی که خداوند متعال برای پیامبر اکرم(ص) بیان کرده، عبد بودن ایشان نسبت به حضرت حق است.

ایشان فرمودند: خدای متعال درباره نزول قرآن از عبارت «ان کنتم مما نزلنا علی عبدنا» استفاده کرده و نزول آن را به عبد خود اختصاص داده است در حالی که می‌توانست با عبارتی همچون «نزلنا علی نبینا» از لفظ پیامبر به جای عبد استفاده کند؛ این نشان دهنده اهمیت ویژگی عبد بودن پیامبر اکرم(ص) است.

استاد انصاریان با بیان این‌که کلمه «عبد» از سه حرف «ع»، «ب» و «د» استفاده شده است، ابراز کردند: کسانی که از آنان در روایات ائمه معصومین(ع) و عبارات علما به اهل دل و اهل اشارات یاد شده است، حتی در حروف کلمات هم دقت کرده و از هر حرفی معنا دریافت می‌کنند.

ایشان به تفسیر حرف «ع» از لفظ «عبد» به «عارف» بالله پرداخته و تصریح کردند: عبد واقعی، عرفان به پروردگار دارد و به درستی این حس را می‌پذیرد که موظف به بندگی خدای حق تعالی است.

ایشان ادامه دادند: امیر مؤمنان علی(ع) یک عبد واقعی بوده است و می‌فرماید «محبوب من، ترس از دوزخ من را وادار به عبادت تو نکرده است؛ طمع به بهشت هم محرک من برای بندگی نبوده است؛ نظر من تنها به بندگی تو است زیرا تو سزاواری که آفریده‌هایت بندگی تو را بکنند».

استاد حوزه علمیه قم افزودند: بندگی مطلق خدا، حال کسانی است که او را خوب شناخته، در آثارش اندیشه کرده و در آیات قرآن کریم به فکر فرو رفته‌اند؛ شناخت خدای متعال عامل عشق و سبب محبت است چراکه خدای متعال زیبای بی نهایت و جمال و جلال بی حد و مرز است.

ایشان یادآور شدند: همسر عزیز مصر برای فرار از بدگویی‌های زنان و مقابله با سرزنش‌ها مجبور به شناساندن یوسف به سایرین شد؛ از این رو عده‌ای از زنان را به مهمانی دعوت و یوسف را وادار به حرکت در مقابل آنان کرد. همین امر طوری سبب بریده شدن انگشت‌ها و دستان زنان شد که دیگر کسی همسر عزیز مصر را سرزنش نکرد.

استاد انصاریان ادامه دادند: کسی که وجود مقدس پروردگار متعال را با درک آیات کتاب خلقت و تشریع شناخته، عاشق است؛ عاشق هیچ توقعی از معشوق نداشته و تنها به دنبال کسب رضایت معشوق است و از این همین رو پی عبادت معشوقش می‌رود.

ایشان در بخش دیگری از سخنان خود به تفسیر حرف «ب» از لفظ «عبد» به «بر» و نیکوکاری اشاره و تأکید کردند: بندگان و عابدان واقعی از هیچ خیر و نیکوکاری رویگردان نیستند؛ همه وجودشان «بر» است.

استاد اخلاق حوزه علمیه قم حرف «د» از لفظ «عبد» را تفسیر به «دنو» کرده و تصریح کردند: بندگان واقعی به قدری عبادت می‌کنند که به مقام قرب محبوب رسیده و هجران خود را بدل به وصال کنند.

ایشان عنوان کردند: پیامبر اکرم «عبد» خدای متعال بود بدین معنا که از زیبای بی نهایت شناخت کامل داشت، تمام نیکی‌های عالم را انجام داد و از همه انسان‌ها به مقام بالاتری از قرب به حق رسید.

استاد انصاریان با اشاره به شیوه عبادت حضرت رسول اکرم(ص) گفتند: چشم کسی که سال‌ها در این دنیا زندگی کرده اما نگاهی به نامحرم ندوخته که دلش لرزیده و سبب گناه شود، در حال عبادت است؛ عبادت پا هم رفتن به مجالس الهی، صله رحم و عیادت مریض است.


منبع : پایگاه عرفان
 • استاد حسین انصاریان
 • استاد انصاریان
 • مسجد حضرت امیر
 • رحمت الهی
 • جلسه سوم
 • رسول اکرم
 • 70
  0
  0%
   
  نظر شما در مورد این مطلب ؟
   
  امتیاز شما به این مطلب ؟

  آخرین مطالب

  مراسم عزاداری فاطمیه دوم با سخنرانی استاد انصاریان ...
  گزارش تصویری از دیدار جمعی از هنرمندان قم با استاد ...
  غرب هنر عریانی را برای تخریب انسانیت آورده است
  پوشش یا حجاب دستورى قرآنى و تكليفى انسانى است
  توحید نیرویِ اتصال مؤمنین به پروردگار عالم است
  کتاب «کامل الزیارات» با ترجمه استاد انصاریان روانه ...
  تمام وجود زهرا(س) یکی از نشانه‌های بزرگ‌تر خدا در ...
  گزارش تصویری سخنرانی استاد انصاریان در فاطمیه اول
  برنامه سخنرانی استاد انصاریان در دهه نخست فاطمیه مشخص ...
  پیام تسلیت استاد انصاریان در پی شهادت استاد فخری زاده

  بیشترین بازدید این مجموعه

  حمله تروریستی به مسجد شیعیان در گلگت پاکستان
  مفتی وهابیون - دست دادن و روبوسی با زنان حلال است
  تبدیل یک کلیسا به مسجد
  نواي اذان زن گرجستاني را مسلمان کرد
  دعوت از نوادگان بنی امیه برای تخریب بارگاه حضرت زینب و ...
  رسانه سعودی: توهینی به پیامبر نشده!
  روایت زن عراقی از جنایت هولناک / تروریستها با فریاد ...
  مراسم احیاء شب بیست و یکم + صوت
  استاد انصاریان خطاب به عالمان مساجد: اعتقاد مردم به ...
  استاد انصاریان: تلخی و قهر، جرقه آتش دوزخ/ دعای عرفه، ...

   
  نظرات کاربر
  پر بازدید ترین مطالب سال
  پر بازدید ترین مطالب ماه
  پر بازدید ترین مطالب روز

  گزارش خطا