فارسی
جمعه 28 شهريور 1399 - الجمعة 29 محرم 1442

  1528
  0
  0

 افتتاح کنفرانس بین‌المللی «توسعه علوم فقهی» در عمان با حضور ایران

 افتتاح کنفرانس بین‌المللی «توسعه علوم فقهی» در عمان با حضور ایران

 

گروه بین‌الملل: کنفرانس بین‌المللی «توسعه علوم فقهی» از یکشنبه، ۱۶ فروردین‌ماه، با حضور احمد مبلغی، رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی و وزرای اوقاف، مفتیان و علمای ۲۵ کشور در شهر «مسقط»، پایتخت عمان آغاز شد و به مدت ۵ روز ادامه دارد.


به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی «المصریون»، این کنفرانس به همت وزارت اوقاف و امور اسلامی دینی عمان و با هدف بررسی فقه اسلامی انسانی مشترک برگزار می‌شود.
در این کنفرانس، وزرای اوقاف، علما و اساتید دانشگاه از 25 کشور از جمله علی جمعه، مفتی سابق مصر حضور دارند.
شوقی علام، مفتی اعظم مصر ضمن سخنانی در افتتاحیه این مراسم بر ضرورت وحدت و یکپارچگی امت اسلامی و همکاری علما و اندیشمندان جهت مقابله با مشکلاتی که کشورهای اسلامی و عرب با آن مواجه هستند و نیز بر تمسک به ارزش‌های اسلامی و انسانی تأکید کرد.
وی در ادامه، نقش علما و فقهای مسلمان در تبیین ارزش‌های انسانی و وضع اصول و مبانی فقهی برای تدوین احکام بر اساس قرآن و سنت را بیان کرد.
در ادامه این مراسم، احمد بن‌حمد الخلیلی، مفتی اعظم کشور عمان، با اشاره به سیزدهمین سال برگزاری این کنفرانس، تصریح کرد: این کنفرانس در جهت نهادینه‌ساختن آزادی، برابری و عدالت در جوامع و نیز گسترش و رشد اصول گفت‌وگو و گذشت و ریشه‌کن کردن خشونت برگزار می‌شود.
وی در این سخنان که آن را «کهلان بن نبهان الخروصی»، معاون مفتی اعظم عمان ارائه داد، بر تمسک به ارزش‌های انسانی و معنوی و اجتهاد در امور تأکید کرد.
وزارت اوقاف و امور دینی عمان نیز در این کنفرانس بر اهمیت ارزش‌های قرآنی و منافع ضروری در میان علمای فقه و اصول جهت شکل‌گیری جامعه اسلامی خاص و ویژه تأکید و عنوان کرد: ارزش‌های قرآنی دربردارنده مساوات، رحمت، آزادی، بخشش و عدالت و خیر است.
عبدالرحمن السلمی، رئیس کمیته برگزارکننده کنفرانس تصریح کرد: این کنفرانس با هدف آگاهی‌بخشی نسبت به سنت‌های فقهی اسلامی و انجام‌دادن پژوهش‌های علمی دقیق به‌منظور بهره‌مندی از آن برگزار می‌شود.
وی افزود: در این کنفرانس، 70 مقاله که توسط بیش از 150 پژوهشگر از 25 کشور جهان ارسال شده در هشت محور درباره ارزش‌های برابری و مساوات، عدالت و حقوق دیگران در اسلام بررسی می‌شود.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد مبلغی، از علمای حوزه علمیه قم و رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی نیز، ضمن سخنانی در این کنفرانس با بیان اینکه باید لباس عصر بر تن فقه پوشانده شود، تاکید کرد: مراکز تحقیقاتی مطالعات شریعت‌شناسی را در دستور کار قرار دهند.
وی گفت: گرچه برای تحقق این مهم (به‌روز کردن فقه) باید موضوعات روز را در دستور کار مطالعات و استنباطات فقهی قرار داد، ولی آنچه فوری‌تر به نظر می‌رسد، بخشیدن کارکرد عصری به فقه است.
مبلغی تصریح کرد: کارکرد به‌روز این است که فقه به حدی از کیفیت برسد که مشکلات انسان را بر اساس دین و در چارچوب آن حل کند، در غیر این صورت، ممکن است فقه کارکردگریز، خود به بخشی از عوامل گسترده‌تر یا پیچیده‌تر مشکلات انسان معاصر بدل گردد.
رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی یادآورشد: شکل‌گیری کارکرد فعال، قوی، دقیق، و معاصر برای فقه، نیازمند مطالعات ژرف توسط فقها است.
استاد برجسته حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه متأسفانه در مراکز تحقیقاتی ما مطالعات شریعت‌شناسی جریان ندارد، پیشنهاد داد: پیشنهاد می‌شود که فصل یا شاخه‌ای تحت عنوان فقه کارکردها گشوده شود تا با مباحث خود، ارتقای کیفیت کارکرد فقه را در چارچوب دین (و با احتراز از بسترهای غیر فقهی) پیگیری و تضمین کند.
وی گفت: از مهمترین محورهایی که باید در فقه کارکردها گشوده شود، کلام شریعت است. آنچه اکنون وجود دارد کلام صفات، کلام معاد و ...است. کلام شریعت یعنی بررسی و مطالعه جوانب متعلق به شریعت از آن جهت که فعل خداوند است.
مبلغی افزود: آنچه در مطالعات شریعت‌شناسی کنونی وجود دارد، بررسی مصادر شریعت و رجوع به شریعت است که اولی یک بحث اصولی، و دومی عبارت از خود فقه می‌باشد.


منبع : ایکنا
  1528
  0
  0
امتیاز شما به این مطلب ؟

آخرین مطالب

جامع‌ترین دانشنامه صحیفه سجادیه در فضای وب عرضه شد
آخرین وضعیت حال عمومی استاد انصاریان
مهاجر الی‌الله چه پاداشی می‌گیرد
استاد انصاریان در بیمارستان بستری شد
گره گشایی از مشکلات مردم وظیفه مسؤولان است
خدانشناسی شاخصه اصلی اختلاس‌گران
جوانان کربلا؛ بهترین الگوی تربیتی
گزارش تصویری/ سخنرانی استاد انصاریان در خوی
مردم خوی میزبان استاد انصاریان خواهند بود
ارائه کاملترین مفاتیح الجنان صوتی در سایت استاد ...

بیشترین بازدید این مجموعه

اسلام، پرسرعت‌ترین دین در حال رشد درکشورهای اروپایی و ...
جلوه‌های حُسن در رفتارشناسی تربیتی امام حسن مجتبی(ع)
گزارش تصویری / سخنرانی استاد انصاریان در روز ولادت ...
مراسم سوگواری دهه سوم حسینیه هدایت تهران
استاد انصاریان: مراقب دشمن باشیم/ خطر حذف مقدسات، نسل ...
استاد انصاریان: حسین(ع)، انسانی که جامع همهٔ کمالات و ...
استاد انصاریان: اعتقاد، ایمان و باورِ قرآن عظیم‌ترین ...
تولید کلیپ‌های کوتاه و فعالیت در فضای مجازی بستری مهم ...
آخرین وضعیت حال عمومی استاد انصاریان
جامع‌ترین دانشنامه صحیفه سجادیه در فضای وب عرضه شد

 
نظرات کاربر
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز