فارسی
سه شنبه 01 مهر 1399 - الثلاثاء 4 صفر 1442

  12
  0
  0

رزق و روزى معلول ربوبيت حضرت حق

رزق و روزى معلول ربوبيت حضرت حق

 

منابع :
کتاب : تفسير حكيم جلد یک
نوشته : استاد حسین انصاریان

 

رزق و روزى معلول ربوبيت حضرت حق است‌

خورشيد بر سطح درياها مى‌تابد، از روى سطح آب بخار به طرف بالا حركت مى‌كند، در فاصله‌اى معين ميان هوا و زمين ابر تشكيل مى‌شود، پس از فعل و انفعالات شگفت‌آور، ابرها به صورت منابعى عظيم از برف و تگرگ و باران در مى‌آيد، سپس به اذن حضرت او كه مالك آسمان‌ها و زمين و هر چه ميان آنهاست، برف و باران بر زمين مى‌بارد، و همه مواد حياتى و غذائى پس از باريدن برف و باران در كره زمين فراهم مى‌گردد.

وَ أَنْزَلْنا مِنَ الْمُعْصِراتِ ماءً ثَجَّاجاً، لِنُخْرِجَ بِهِ حَبًّا وَ نَباتاً، وَ جَنَّاتٍ أَلْفافاً: «1»

و از ابرهاى متراكم و باران زا، آبى ريزان نازل كرديم، تا به وسيله آن دانه و گياه برويانيم، و باغ‌هائى از درختان به هم پيچيده و انبوه بيرون آوريم.

أَمَّنْ خَلَقَ السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ وَ أَنْزَلَ لَكُمْ مِنَ السَّماءِ ماءً فَأَنْبَتْنا بِهِ حَدائِقَ ذاتَ بَهْجَةٍ ما كانَ لَكُمْ أَنْ تُنْبِتُوا شَجَرَها ..... «2»

(آيا معبودانى كه به جهل و نادانى انتخاب كرده‌ايد نقشى در زندگى شما دارند) يا آن كه آسمان‌ها و زمين را آفريد، و به سود شما از آسمان آبى نازل كرد كه به وسيله آن باغ‌هائى شاداب و با طراوت رويانديم، كه از عهده شما بر نمى‌آيد درختى از آن باغ را برويانيد!

آيا در حوصله و قدرت كسى هست كه فعل و انفعالات سه ماهه بهار و سه ماهه تابستان را حساب كند، و ميلياردها حادثه پر فايده‌اى را كه در بستر طبيعت به جريان مى‌افتد تا حبه‌ها و حصه‌ها و دانه‌هاى نباتى پس از باران آسمانى سر از زمين بيرون آورد، و هر يك تبديل به ده‌ها و صدها و هزارها مثل خود شود، تجزيه و تحليل كند؟!

ما دورنمائى از جهان طبيعت را كه گوشه‌اى از آن آسمان و زمين است مشاهده مى‌كنيم كه بر اثر هميارى و همبستگى عناصر غير قابل شماره در اين آسمان و زمين دانه‌ها و نباتات و محصولات و ثمرات پس از رشد لازم در اختيار ما قرار مى‌گيرند، و ما از آنها براى حفظ حيات و تداوم آن بهره مى‌گيريم.

اگر به دقت بنگريم به اين حقيقت كه قرآن مجيد هم گوياى آن است پى مى‌بريم كه همه اين امور جلوه مالكيت و توجه تربيتى حضرت رب العزّه در پهن دشت هستى است و اگر يك لحظه اين توجه تربيت تكوينى را از سفره طبيعت باز دارد، خيمه حيات سرنگون مى‌شود، و بساط زندگى موجودات زنده بر باد مى‌رود، و سطح كره خاك به گورستانى خاموش كه در هر گوشه‌اش مليون‌ها مرده متعفن افتاده تبديل مى‌گردد!!

قرآن مجيد درباره‌ى رزق و روزى با توجه به سطور گذشته مى‌فرمايد:

وَ فِي السَّماءِ رِزْقُكُمْ وَ ما تُوعَدُونَ فَوَ رَبِّ السَّماءِ وَ الْأَرْضِ إِنَّهُ لَحَقٌّ مِثْلَ ما أَنَّكُمْ تَنْطِقُونَ‌ «3»

رزق و روزى شما و آنچه به آن وعده داده مى‌شويد در آسمان است.

پس سوگند به مالك و مدبّر آسمان و زمين كه آنچه را كه وعده داده مى‌شويد يقينى و درست است، همان‌گونه كه شما هنگام سخن گفتن يقين داريد سخن مى‌گوئيد.

 

كثرت مشرق‌ها و مغرب‌ها جلوه ربوبيت است.

مالك و مدبّر زمين و همه ستارگان آسمانى تدبيرش اقتضا كرد، كه زمين و مجموعه ستارگان را كروى شكل بيافريند و همه آنها را در گردونه دو حركت وضعى و انتقالى قرار دهد، كروى بودن آنها و گردش وضعى‌شان در هر منظومه‌اى به دور خورشيد خاص آن منظومه سبب پديد آمدن مشرق‌ها و مغرب‌ها در هر كره‌اى شد.

قرآن مجيد كه ابتداى نزولش در مكه بود، سرزمينى كه به خاطر سايه ظلمانى بى‌سوادى يك خواننده و يك نويسنده نداشت در يك آيه به اين پديده طبيعى يعنى مشارق و مغارب هر كره‌اى با اتصالش به ذكر ربّ اشاره كرد، كه بايد آن را جزء معجزات علمى اين كتاب به حساب آوريم.

فَلا أُقْسِمُ بِرَبِّ الْمَشارِقِ وَ الْمَغارِبِ إِنَّا لَقادِرُونَ‌ «4»

به مالك و مدبر مشارق ومغارب سوگند كه ما (بر هر كارى) توانائيم.

 

پی نوشت ها:

 

______________________________

 

(1)- نبأ، 14- 16.

(2)- نمل، 60.

(3)- ذاريات، 22- 23.

(4)- معارج، 40.

 

 


منبع : پایگاه عرفان
  12
  0
  0
امتیاز شما به این مطلب ؟

آخرین مطالب

ولوله در شهر انحرافی بر ولوله در بهائیت
یهودیان و گسترش بابی‌گری و بهایی‌گری
بی عدالتی در کفاره گناهان!
بی عدالتی در کفاره گناهان!
رازهای موفقیت ادعایی پائولو کوئلیو
فردی که ۱۶ بار پای پیاده به حج رفت!
زنده نگهداشتن یاد شهیدان
وجودت را صفا بده!
اسرار امامت / آشکار شدن اسرار در عصر ظهورش
مجاهد سازش ناپذیر

بیشترین بازدید این مجموعه

راه هاي تقويت حافظه تمركزحواس
اسم اعظمی که خضر نبی به علی(ع) آموخت
راز سر به مهر سوره "یاسین"
اهميت بسمله از نگاه روايات
ویژگیهای زندگی امام رضا علیه السلام
صبر و نماز، وسیله جلب حمایت الهی
فضائل امام حسن مجتبی (ع)
مؤلفه‌های شخصیت سالم در قرآن
چهره های آسمانی
راز ورود حضرت فاطمه معصومه (س) به شهر قم

 
نظرات کاربر
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز