فارسی
سه شنبه 30 شهريور 1400 - الثلاثاء 14 صفر 1443
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
2079
0
نفر 0
0% این مطلب را پسندیده اند
تاریخ انتشار : 14 آبان 1393 ساعت 10:33 صبح

دسته میلیونی طویریج در کربلا + تصاویر

عزاداران دسته طویریج با پاهای برهنه بعد از نماز ظهر وارد صحن و سرای حضرت اباعبدالله الحسین(ع) شده و از حرم مطهر عباس(ع) خارج شدند.

 

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ کربلای معلی بعد از ظهر جمعه دهم محرم الحرام شاهد حضور میلیونی عزاداران حضرت اباعبدالله الحسین(ع) بود. گزارش‌ها حاکی است حدود هفت میلیون نفر در این مراسم برای زیارت امام حسین(ع) و اهل‌بیت و اصحاب آن حضرت شرکت داشتند.

عزاداران حسینی تمام خیابان‌های شهر را با صحنه‌های آشنای هر سال پر کرده بودند؛ آن‌ها از منطقه قنطرة‌الاسلام در سه کیلومتری شرقی مسیر کربلا-هندیه حرکت خود را آغاز و با عبور از مناطق «باب طویریج» و «خیابان الجمهوریه» به صحن شریف حسینی رسیدند.

مسئولان عراقی پیش‌تر از استقرار ده‌ها هزار تن از نیروهای امنیتی برای محافظت از زائران کربلای حسینی و ممانعت از وقوع حملات گروه تروریستی داعش علیه آن‌ها خبر داده بودند. 

براساس طرح امنیتی گسترده نیروهای عراقی دستکم ۲۶ هزار نیرو در مناطق مختلف عراق و راه‌های منتهی به آن با استفاده از تجهیزات کشف بمب و مواد منفجره مستقر بودند که این مراسم بدون ناامنی برگزار شد.

عزاداران دسته طویریج با پاهای برهنه بعد از نماز ظهر وارد صحن و سرای حضرت اباعبدالله الحسین(ع) شده و از حرم مطهر عباس(ع) خارج شدند.

عزا یا هروله طویریج مهم‌ترین و معروف‌ترین عزاداری خودجوش مردمی است که از ظهر عاشورا از شهر طویریج در ۱۸کیلومتری شهر کربلا آغاز می‌شود و مردم هروله‌کنان و بر سرزنان از آنجا به سوی حرم حضرت امام‌حسین (ع) می‌دوند و بین راه نیز خیل عظیم مردم به آن‌ها می‌پیوندند تا آنکه شمار آن‌ها به چند میلیون نفر برسد.

این مراسم دقیقا بعد از برگزاری نماز ظهر با ورود مردمی که در منطقه دروازه طویریج کربلا هستند آغاز می‌شود تا ساعت ۴یا ۵ بعدازظهر و تا رسیدن کسانی که از شهر طویریج دویدن خود را آغاز کرده‌اند به‌طور مستمر ادامه یافته و مردم دسته‌دسته پابرهنه برسرزنان و یا حسین‌گویان از یک در وارد حرم‌های امام حسین(ع) و حضرت عباس(ع) شده و از در دیگر خارج می‌شوند تا مجال برای بقیه مردم جهت ورود به این مکان مقدس فراهم شود.

معمولا مردم طویریج بعد از خواندن مقتل امام‌حسین (ع) در روز دهم محرم هروله خود را آغاز می‌کنند درحالی ‌که بقیه مردم نیز در میان راه به آن‌ها می‌پیوندند.

این اقدام، تداعی‌کننده تلاش شماری زیادی از مردم عراق است که برای دفاع از امام حسین (ع) از مناطق اطراف کربلا عازم این منطقه شدند اما دیر به آنجا رسیدند.

این در حالی است که در تفسیری دیگر گفته می‌شود تجسم‌بخش دویدن کودکان و اهل‌بیت نوه رسول خدا بعد از به آتش کشیدن خیمه‌هایشان در بیابان است که گاهی به سوی جسم امام حسین (ع) می‌دوند و اوقاتی دیگر به‌دنبال پرچم ابوالفضل‌العباس (ع) می‌گردند.

 

 

...............


منبع : خبر گزاری اهل بیت علیه السلام
2079
0
0% (نفر 0)
 
نظر شما در مورد این مطلب ؟
 
امتیاز شما به این مطلب ؟
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

آخرین مطالب

گزارش تصویری عزاداری دهه دوم صفر در مهدیه اعظم سمنان
گزارش تصویری عزاداری دهه اول صفر در مسجد اعظم قم
اشک بر امام حسین(ع) با پذیرش ولایت اهل‌بیت(ع) ضمانت ...
خاطره‌ای از تمجید یک "کشیش" از مجالس عزاداری در ...
ترسیم مراحل کامل دینداری در سوره انفال
گزارش تصویری عزاداری دهه اول محرم در ورزشگاه آیت الله ...
برنامه سخنرانی استاد حسین انصاریان در دهه اول محرم ...
سایت عرفان ویژه‌نامه منحصربه فرد غدیر را منتشر کرد
کتابخانه دیجیتال سخنرانی‌های مکتوب استاد انصاریان ...
استاد انصاریان و پاسخ به چند شبهه کاربردی

بیشترین بازدید این مجموعه

اسلام، پرسرعت‌ترین دین در حال رشد درکشورهای اروپایی و ...
گزارش تصویری/ دسته های عزاداری حسینی در شهر کربلای معلی
گزارش تصویری/ سخنرانی استاد انصاریان در مراسم جشن ...
با چشم دل و نور عقل می‌توان عظمت پیامبر(ص) و اهل‌بیت(ع) ...
کتاب «کامل الزیارات» با ترجمه استاد انصاریان روانه ...
سایت عرفان ویژه‌نامه منحصربه فرد غدیر را منتشر کرد

 
نظرات کاربر
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز

گزارش خطا