فارسی
دوشنبه 11 اسفند 1399 - الاثنين 17 رجب 1442
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
424
0
نفر 0
0% این مطلب را پسندیده اند

نااميدى شيطان از فريب متقين

 

 بحث در آيه سوره مباركه اعراف بود . اين آيه اميدوار بودن شياطين در به خطر انداختن اهل تقوا و قدرت انديشه پاك اهل تقوا را در برابر شياطين نشان مى دهد كه اين بزرگواران به خاطر تقوا ، شيطان شناس هستند و وسوسه هاى او را مى شناسند و با اين كه او اميد به گمراه كردن آنان دارد ، ولى اين بزرگواران ، با قدرت انديشه و بصيرت ، شيطان را كاملاً نااميد مى كنند .

 در قرآن مجيد منظور از شياطين ، اغلب شياطين انسى هستند كه در هر عصرى ابزار مناسب آن عصر را براى گمراه كردن عباد خدا به كار مى گيرند و در زمان ما ، ابزار شياطين ، وسائل علمى و الكترونيكى است .

 برنامه ريزى هاى بسيار قوى ، با در اختيار داشتن انواع كانال ماهواره ، سايت ها ، اساتيد علمى ، قلم داران و به فرموده قرآن مجيد : مظاهر مادى كه فوق العاده براى مردم جذاب و دلرباست ، اما قرآن مى فرمايد : اهل تقوا در برابر اين فتنه عظيم شيطانى و اين فساد قوى و جذاب شيطانى به خطر نمى افتند و در اين جنگ بسيار سخت ، پيروز مى شوند .

 آيه مى فرمايد:

  » إِنَّ الَّذِينَ اتَّقَوْاْ إِذَا مَسَّهُمْ طَائِفٌ مِّنَ الشَّيْطَنِ تَذَكَّرُواْ فَإِذَا هُم مُّبْصِرُونَ «

  يعنى خدا در قرآن اين بزرگواران را از نظر قدرت فكرى و روحى در حدى مى داند كه وقتى گروهى از شياطين به آنها مى رسند ، » مسّ « يعنى رسيدن ، » طائف « يعنى دور آنها مى چرخند تا اين كه به قلب آنها نفوذ كنند .

 اما اينان با معرفتى كه قبلاً كسب كرده اند ، » تذكّروا « از عمق جان ، به حضرت حق ، دادگاه قيامت ، عاقبت خود و خطرات سنگين شياطين توجه مى كنند و با چشم باز شيطان را طرد كرده ، از خطر او در امان مى مانند .

 راه به دست آوردن تقوا و راه هاى نفوذ شيطان بيان شد . يكى راه اقتصادى است كه در سوره بقره مطرح است و شيطان كسب هاى حرامى را اختراع مى كند ، جا مى اندازد و از عشق مردم به مال ، سوء استفاده مى كند و مردم را در گير انواع كانال هاى حرام مى كند و با وسوسه هاى فراوان خيال مردم را راحت مى كند كه اگر مردم حرام مى خورند ، ناراحت نباشند . اما در همين زمينه اقتصادى نيز به اهل تقوا آسيبى نمى رسد .

 


منبع : پایگاه عرفان
424
0
0% (نفر 0)
 
نظر شما در مورد این مطلب ؟
 
امتیاز شما به این مطلب ؟
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

آخرین مطالب

گره گشایی فقط با اراده خداوند
مقام حضرت زينب (س)
چند روايت عجيب در مورد پدر و مادر
سعادت مرد در سه چيز
سلوک در صراط مستقیم با تکیه‌بر نشانه‌های پروردگار
تعلیم بی‌واسطهٔ معرفت‌الله به انبیا و ائمهٔ طاهرین
پیوند با اهل‌بیت، سپری مطمئن برای سالکان راه توحید
سعادت انسان در سایۀ اقتدا به ادلّای راه توحید
ارزش عمر و راه هزینه آن - جلسه دهم – (متن کامل + عناوین)
حیای از خداوند، مانع گرفتاری در بند شیاطین

بیشترین بازدید این مجموعه

سعادت مرد در سه چيز
خاطره بزرگواران پارسا
پیامدهای گناه
تهران – حسینیه همدانیها – رمضان 95 -  جلسه هشتم

 
نظرات کاربر
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز