فارسی
شنبه 21 تير 1399 - السبت 20 ذي القعدة 1441
  500
  0
  0

اعطای «جايزه بين‌المللی امام علی(ع)» در چارچوب طرح گراميداشت نجف

 

گروه بين‌الملل: آستان مقدس امام علی(ع) برنامه‌های متنوعی را برای مشاركت در طرح گراميداشت نجف تدارك ديده است كه از مهم‌ترين آن‌ها می‌توان به اعطای «جايزه بين‌المللی امام علی‌(ع) برای ابتكارات فكری و فرهنگی» اشاره كرد.

 

«هاشم محمد الباججی»، مسئول بخش امور فكری و فرهنگی آستان مقدس امام علی(ع) و عضو كميته مشورتی برگزاری طرح نجف به‌عنوان پايتخت فرهنگی جهان اسلام در سال 2012 ميلادی گفت: افتتاح فعاليت‌های طرح گراميداشت «نجف؛ پايتخت فرهنگی جهان اسلام در سال 2012 ميلادی»، 15 مارس سال جديد ميلادی مصادف با 25 اسفندماه 90 خواهد بود.

 

وی افزود: يك روز پيش از افتتاح فعاليت‌های طرح گراميداشت نجف، پنجمين نمايشگاه بين‌المللی كتاب به همت آستان مقدس علوی در نجف اشرف افتتاح و هم‌زمان با افتتاح طرح نجف، نمايشگاه اشيای نفيس صحن مقدس امام علی(ع) نيز برگزار خواهد شد.

 

الباججی تصريح كرد: در كنار اين فعاليت‌ها، همايش‌ها و نشست‌هايی به‌صورت ماهانه در طول سال 2012 ميلادی اجرا می‌شود كه برنامه‌ اين همايش‌ها و محل برگزاری آن‌ها به برگزاركنندگان ارسال شده و در طول سال ميلادی جديد شاهد برگزاری آن‌ها خواهيم بود.

 

 عضو كميته طرح نجف:

يك روز پيش از افتتاح فعاليت‌های طرح گراميداشت نجف، پنجمين نمايشگاه بين‌المللی كتاب به همت آستان مقدس علوی در نجف اشرف افتتاح و هم‌زمان با آن، نمايشگاه اشيای نفيس صحن مقدس امام علی(ع) نيز به نمايش گذاشته می‌شود

عضو كميته مشورتی برگزاری طرح نجف اضافه كرد: نمايشگاه عكسی نيز تدارك ديده شده كه عكس تمام علمای گذشته و معاصر نجف اشرف در آن به نمايش گذاشته خواهد شد و در ميان آن‌ها عكس‌هايی مربوط به نجف‌ اشرف در دوران گذشته عرضه و نشست‌های تخصصی نيز در حاشيه اين نمايشگاه برگزار می‌شود.

 

مسئول بخش امور فكری و فرهنگی آستان مقدس امام علی(ع) گفت: علاوه بر برنامه‌های فوق، آستان مقدس امام علی(ع) جايزه ويژه‌ای را تحت عنوان «جايزه امام علی(ع)؛ برای ابتكارات فكری و فرهنگی» را تأسيس كرده است كه اين جايزه در چارچوب طرح گراميداشت نجف به برترين نويسنده و مؤلف كه آثار خود را به آستان علوی ارسال كرده است، اعطا خواهد شد.

 

الباججی تأكيد كرد: علاوه بر آستان مقدس امام علی(ع)، نهادها و مؤسسات ديگر نيز برنامه‌هايی برای شركت در طرح نجف تدارك ديده‌اند كه مهم‌ترين اين نهادها اداره ويژه برگزاری طرح نجف؛ پايتخت فرهنگی جهان اسلام در سال 2012 ميلادی است كه اين اداره از 12 كميته تشكيل شده كه هر كدام به فعاليت‌های ويژه‌ای می‌پردازد.

 

وی گفت: كميته تأليف، ثبت و انتشار، كميته رسانه، كميته برگزاری همايش‌ها، كميته برگزاری مسابقات، كميته كودك و زنان، كميته سازمان‌های جامعه مدنی و غيره به‌عنوان زيرمجموعه اداره ويژه برگزاری طرح نجف فعاليت خواهند كرد.

 

الباججی تصريح كرد: علاوه بر مؤسسه‌ها و نهادهای ذكر شده، مؤسسه‌های ديگری در داخل و خارج از عراق برای شركت در فعاليت‌های اين طرح بين‌المللی اعلام آمادگی كرده‌اند.

 

مسئول بخش امور فكری و فرهنگی آستان مقدس علوی درباره تأثير وجود مرقد مطهر امام علی(ع) در جايگاه تاريخی نجف‌ اشرف گفت: نجف اشرف در حاشيه بيابان قرار داشته و همانند كوفه مهد حكومت اسلامی يا مركز تجمع علما نبوده است، اما پس از دفن پيكر مطهر اميرالمؤمنين(ع) در اين شهر و به بركت وجود مرقد ايشان اين شهر به بزرگترين مركز فرهنگی شيعه و محل تجمع دوستداران اهل بيت(ع) تبديل شد كه حاصل اين توجه به شهر نجف، به وجود آمدن حوزه علميه در اين شهر بود.

 

وی افزود: حوزه علميه نجف اشرف مركز تحصيل و تجمع علما و طلاب در دوران گذشته و معاصر بوده و هيچگاه به افرادی با مذهب، قوميت و يا گرايش خاص متعلق نبوده و برای همين است كه اين حوزه همواره تواسته نقش خود را در ايجاد وحدت و همدلی در ميان مسلمانان جهان ايجاد كند و ارتباطات خود را با علمای مصر، سوريه و ايران در طول تاريخ محفوظ نگه دارد.

 

 هاشم محمد الباججی:

حوزه علميه نجف اشرف مركز تحصيل و تجمع علما و طلاب در دوران گذشته و معاصر بود و هيچگاه به افرادی با مذهب، قوميت و يا گرايش خاص متعلق نبوده و برای همين است كه اين حوزه همواره تواسته نقش خود را در ايجاد وحدت و همدلی در ميان مسلمانان جهان ايجاد كند و ارتباطات خود را با علمای مصر، سوريه و ايران در طول تاريخ محفوظ نگه دارد

الباججی درباره اهميت معرفی امام علی(ع) و تاريخ شهر مقدس نجف از طريق اين طرح اظهار داشت: متأسفانه بحث امامت و ولايت حضرت علی(ع) به‌عنوان مسئله‌ای ناشناخته برای بيشتر مسلمانان باقی مانده است، همان‌گونه كه شهر نجف و تاريخ غنی آن نيز برای بسياری از مسلمانان كاملاً ناشناخته است.

 

وی اضافه كرد: در بسياری از نشست‌ها و همايش‌هايی كه در كشورهای اسلامی برگزار می‌شود، به نمايندگی از نجف‌ اشرف حضور می‌يابيم، اما متأسفانه در اين همايش‌ها متوجه شديم كه شخصيت و مقام شامخ مولا علی(ع) و جايگاه معنوی نجف در طول تاريخ، مظلوم واقع شده‌ و كسی از آن‌ها اطلاع كافی ندارد.

 

مسئول بخش امور فكری و فرهنگی آستان مقدس علوی و عضو كميته مشورتی طرح گراميداشت نجف در پايان خاطرنشان كرد: اين طرح فرهنگی، فرصت مناسبی برای معرفی امام اول شيعيان، جايگاه مقدس نجف و ثمره‌های تاريخی اين شهر است كه اين فرصت در گذشته برای ما مهيا نبود و شايد ديگر در سال‌های آينده نيز فراهم نشود.


منبع : خبرگزاری قرآنی ايران
  500
  0
  0
امتیاز شما به این مطلب ؟

آخرین مطالب

    مشاهده امواج حقایق عرشی در آیات قرآن/ عمر خود را درست ...
    گزارش تصویری سخنرانی استاد انصاریان در حرم حضرت ...
    تأمین سعادت انسان بستگی به ارتباط اعتقادی و عملی با ...
    گزارش تصویری سخنرانی استاد انصاریان در حرم حضرت ...
    نسخه دیجیتالی ارتقاء یافته مفاتیح الجنان با ترجمه ...
    سخنرانی استاد انصاریان در حرم مطهر حضرت معصومه(س) ...
    خداوند، آگاه به عمق قلب بندگان/ معرفتِ به پروردگار، ...
    بلندی همّت کمبودها را جبران می‌کند/ موانع انسان برای ...
    خداوند متعال کلیددار، مدبّر و کارگزار کل و جزء عالم ...
    آیا ماه رمضان، تنها ماه آمرزش برای گناهان است

بیشترین بازدید این مجموعه

      ابعاد مختلف شخصیت حضرت محمد(ص) در دانشگاه لندن بررسی ...
       به مناسبت میلاد پنجمین اختر آسمان ولایت و امامت/ نقش ...
      گزارش تصویری / سخنرانی استاد انصاریان در امامزاده زید ...
      استاد حسین انصاریان: علی(ع) دوای هر دردی در عالم است / ...
      گزارش تصویری/ گلباران حرم مطهر حضرت معصومه(س) در سالروز ...
      گزارش تصویری / سخنرانی استاد انصاریان در مسجد حضرت ...
      استاد انصاریان: ایمان، عمل و اخلاق سه حقیقت اسلام/ ...
      گزارش تصویری/ سخنرانی استاد انصاریان در مراسم جشن ...
      استاد انصاریان: ویژگی‌های رفیق بد/ دوزخ، عاقبت فاصله ...
      تأمین سعادت انسان بستگی به ارتباط اعتقادی و عملی با ...

 
نظرات کاربر
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز