فارسی
سه شنبه 27 ارديبهشت 1401 - الثلاثاء 16 شوال 1443
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
125
0
نفر 0

ابوحتوف بن حارث انصارى

ابوحتوف بن حارث انصارى

[ابو] حتوف بن حارث و برادرش سعد، از خوارج [و در سپاه عمربن سعد] بودند. آن دو با شنيدن صداى زنان و فرزندان خاندان پيامبر صلى الله عليه و آله و سلم شعار خوارج را سر دادند، سپس با شمشير حمله كردند و همراه امام حسين عليه السلام جنگيدند و پس از آن كه سه تن از نيروهاى عمر سعد را از پاى درآوردند خود به شهادت رسيدند.
    
منابع متأخر نام وى را ابوالحتوف و نام پدرش را حرث بن سلمه انصارى عجلانى ضبط كرده و آورده اند كه وى و برادرش سعد در كوفه بودند و ايده خوارج داشتند و همراه عمر سعد به جنگ امام حسين عليه السلام آمدند.
    
روز دهم محرم هنگامى كه از ياران امام عليه السلام به جز «سويد بن عمرو بن ابى المطاع» و «بشير بن عمرو حضرمى» كسى باقى نمانده بود، حضرت عليه السلام نداى يارى طلبى سر داد و زنان و كودكان آغاز به ناله و شيون كردند. ابوالحتوف و برادرش سعد در حالى كه بعد از نماز ظهر بود و در وسط آوردگاه جنگ بودند با شنيدن نداى يارى طلبى امام عليه السلام و صداى گريه و ناله زنان و كودكان خاندان پيامبر گفتند ما مى گوييم: «لا حُكْمَ الَّا للَّهِ ولا طاعَةَ لِمَنْ عَصاه» و اين حسين عليه السلام فرزند دختر پيامبر ما محمد صلى الله عليه و آله و سلم مى باشد. در حالى كه ما آرزوى شفاعت از جدّ او در روز قيامت داريم، چگونه با اين وضعى كه هيچ يار و ياورى ندارد با وى بجنگيم؟ سپس شمشير كشيدند و در كنار امام حسين عليه السلام با دشمنان وى به جنگ پرداختند و پس از كشتن شمارى زياد و مجروح كردن شمارى ديگر، هر دو با هم در يك مكان به شهادت رسيدند.
   
رِضْوانُ اللَّهِ عليهما!   


منبع : منبع: پژوهشی پیرامون شهدای کربلا، پژوهشکده تحقیقات اسلامی.
125
0
0% (نفر 0)
 
نظر شما در مورد این مطلب ؟
 
امتیاز شما به این مطلب ؟
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:
لینک کوتاه

آخرین مطالب

راه‌های ارتباط با جوانان
زیارت حضرت علی اكبر (ع)
غیرت و حمیت حضرت ابوالفضل علیه السلام
زندگانی حضرت ابوالفضل عباس(ع)
کرامات حضرت عباس (ع)
28 رجب؛ سالروز حرکت امام حسین(ع) از مدینه به مکه
غمنامه حضرت رقیه (س)
استراتژی امام سجاد(ع)
عزاداري ام البنین
زينب(س) پيامبر عاشورا

بیشترین بازدید این مجموعه


 
نظرات کاربر
گزارش خطا  

^