فارسی
شنبه 16 اسفند 1399 - السبت 22 رجب 1442
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
8925
0
نفر 0
0% این مطلب را پسندیده اند

نوع لباس

اسلام مردم را از پوشيدن جامه اى كه از حد معمول بلندتر است و علت فخر و كبر بر ديگران مى شود منع كرده است .
امام صادق عليه السلاممى فرمايد : اميرالمؤمنين عليه السلام به بازار رفت و سه پارچه خريد ، به قيمت يك اشرفى ، يكى را پيراهن كرد تا نزديك بند پا و يكى را لنگ تا نيمه ساق و يكى را ردا تا پايين تر از كمر، آن گاه دست به آسمان برداشت و پيوسته حمد الهى كرد تا به خانه بازگشت . امام موسى كاظم عليه السلام فرمود : ترجمه ظاهر وَثِيَابَكَ فَطَهِّرْ اين است كه جامه هاى خود را پاك گردان با توجه به اين كه جامه هاى حضرت رسول صلى الله عليه و آله هميشه پاك بود ، مراد الهى اين است كه جامه را كوتاه كن كه آلوده نشود (آلوده به كثافات ظاهر و آلوده به كبر و غرور و خودپسندى) .
از حضرت باقر عليه السلام نقل شده : حضرت رسول صلى الله عليه و آله به شخصى وصيت كرد كه زينهار كه پيراهن و اِزار خود را بلند مياويز كه اين از تكبر است و خدا تكبر را دوست نمى دارد .
نبىّ اسلام صلى الله عليه و آله به ابوذر فرمود : هركه از روى تكبر جامه اش را بر زمين كشد ، حق تعالى در قيامت نظر رحمت به او نفرمايد . اسلام ، مردان را از پوشيدن لباس زنان و زنان را از پوشيدن لباس مردان منع مى كند و هم چنين مسلمانان را از پوشيدن لباسى كه مخصوص به كفار است ، نهى مى نمايد .
امام باقر عليه السلام مى فرمايد : جايز نيست زنان شبيه به مردان شوند ؛ زيرا رسول خدا صلى الله عليه و آلهلعنت كرد مردانى كه خود را شبيه زنان كنند و زنانى كه خود را شبيه مردان بيارايند .
امام صادق عليه السلام مى فرمايد : خداى عزّ و جل به پيامبرى از پيامبرانش وحى فرمود كه به مؤمنان بگو : جامه دشمنان مرا مپوشيد و طعام دشمنان مرا نخوريد و به مسلك دشمنان من سلوك ننماييد كه شما هم جزء آنان قرار خواهيد گرفت .
از مجموع روايات استفاده مى شود كه مردان بايد از لباس حرير ، ابريشم و طلاباف بپرهيزند و از پوشيدن لباسى كه از پوست حيوانات حرام گوشت تهيه شده خوددارى كنند و از پوشاندن بدن به لباس زنان و كفار خوددارى كنند و مرد و زن سعى كنند از پوشيدن لباس هايى كه اسلام به هريك از آنان حرام نموده كناره گيرى نمايند و هم چنين بر مردان و زنان لازم است از پوشيدن لباس بدن نما و لباس تنگ و لباسى كه محرك شهوت نامحرمان است جدا خوددارى نمايند .

 


منبع : برگرفته از کتاب عرفان اسلامی استادحسین انصاریان
8925
0
0% (نفر 0)
 
نظر شما در مورد این مطلب ؟
 
امتیاز شما به این مطلب ؟
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

آخرین مطالب

نفس و هفت مرحله آن
قدردانی استادانصاریان از خادمین سیدالشهدا علیه السلام
سخنراني مهم استاد انصاريان در روز شهادت حضرت ...
شكر عبد ، كرم حق
ایمان، نخستین ویژگی اولیاءالله
مسجدی در اسپانیا به علت كثرت جمعیت در نمازهای جماعت ...
تخریب سازمان یافته قبور شیعیان قطر
نیایشی برای وداع با ماه رمضان‏
مراسم احیاء شب های قدر استاد حسین انصاریان اعلام شد
دعای اول

بیشترین بازدید این مجموعه

عاقبت به خیری تهران (حسینیه صدوقی) دهه اول جمادی ...
حبیب ابن مظاهر و مسلم بن عوسجه
توکل
نفس و هفت مرحله آن
نعمت خواب

 
نظرات کاربر
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز