فارسی
چهارشنبه 04 خرداد 1401 - الاربعاء 24 شوال 1443
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
1645
0
نفر 0

هماهنگى با اهل بيت قدس سرهما

از آثار مهر و محبّت پاك و عشق تابناك به پيامبر صلي الله عليه و آله و امامان معصوم قدس سرهما الگوگيرى از اخلاق و روش و منش آنان و هماهنگى اعمال و اطوار با فرهنگ آنان است .
عاشق پيامبر ، پيامبر صفت مى شود و اين پيامبرصفتى محصول و نتيجه عشق به پيامبر صلي الله عليه و آله است . عاشق اهل بيت قدس سرهما ، اهل بيت قدس سرهما صفت مى شود و اين اهل بيت صفتى بدون ترديد ميوه شيرين و محصول شيرين و محصول پر بار عشق به اهل بيت قدس سرهما است .
اگر در روايات ومعارف ما آمده :« سَلْمانٌ مِنّا أَهْلَ الْبَيْتِ » . سلمان از ما اهل بيت است .
به اين معناست كه سلمان متخلق به اخلاق ماست ، همرنگ ماست و از نظر مقام در طول روش و منش و اطوار ماست و ايمان و اعمال و اخلاقش بوى ما را مى دهد .
چون كه گل رفت و گلستان شد خراب   بوى گل را از كه جوييم ؟ از گلاب
اميرالمؤمنين عليه السلام در نهج البلاغه از انسانى به عنوان برادر الهى اش ياد مى كند كه اوصاف و حالاتش در حدّ خودش اوصاف و حالات پيامبران و خود اميرالمؤمنين عليه السلام بود .
از فرمايشات اميرالمؤمنين استفاده مى شود كه آن مرد از شدت محبّت و عشق به پاكان و به خصوص عشق به مولاى متقيان و امام عارفان و اسوه مجاهدان ، رنگ و بوى پاكان و بويژه حضرت امام على عليه السلام را گرفته بود و اعمال و رفتار خود را هماهنگ با آن حضرت نموده بود ، امام درباره او مى فرمايد :
مرا در گذشته برادرى الهى بود ، كوچكى و حقارت دنيا در نظرش او را در نظرم بزرگ مى نمود ، از سلطه و حكومت شكمش آزاد مى زيست ، آنچه را نمى يافت و در دسترس نبود آرزو نمى كرد و هرگاه مى يافت و در دسترسش قرار مى گرفت اسراف و زياده روى نداشت ، اكثر روزگارش را به خاموشى و سكوت سپرى مى كرد و اگر به سخن گفتن مى نشست با سخن حق و آراسته به برهانش بر گويندگان پيروز مى شد و تشنگى پرسندگان را به زلال معرفت فرو مى نشاند ، افتاده بود و او را ناتوان مى شمردند ولى هنگام كوشش و جهاد شير خشمگين و مار زهرآگين بود ، تا نزد قاضى نمى آمد اقامه دليل و برهان نمى كرد ، احدى را به كارى كه در مثل آن عذر مى يافت ، سرزنش نمى نمود تا عذرش را بشنود ، دردى را جز هنگام بهبودى اش شكايت نمى كرد ، چيزى را كه مى گفت انجام مى داد و آنچه را مى خواست عمل نكند وعده عمل نمى داد ، اگر در سخن بر او پيروز مى شدند ، در سكوت مغلوب نمى شد ، بر شنيدن حريص تر از گفتن بود ، هرگاه دو كار پيش مى آمد دقت مى كرد كه كدام به هواى نفس نزديك تر است ، به مخالفت با آن برمى خاست ، اى مردم ! شما را به اين اوصاف و ملازمت و رغبت به آن ها سفارش مى كنم ، پس اگر آراسته شدن به همه آن ها را قدرت نداريد ، آگاه باشيد ! كه به دست آوردن اندك بهتر از ترك بسيار است .
نقطه قابل توجه هماهنگى و رنگ پذيرى از فرهنگ پاك و ناب آن عرشيان بى بديل براى خود و نزديكان است ؛ كسى كه به زن و فرزند محبّت پاك و عشق تابناك دارد بى ترديد به تربيت و رشد و تكامل زن و فرزند و سعادت دنيا و آخرتشان توجه عميق مى كند و به گونه اى با آنان رفتار مى نمايد كه از خزى و خوارى دنيا و عذاب و كيفر آخرت در امان بمانند .
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا قُوا أَنفُسَكُمْ وَأَهْلِيكُمْ نَاراً. . ..
اى مؤمنان ! خود و خانواده خود را از آتشى كه هيزم آن انسان ها و سنگ ها است حفظ كنيد . . .
مهم اين است كه در اين آيه شريفه كه حضرت حق فرمان واجب مى دهد خود و زن و فرزند و اهل خويش را از امورى كه نتيجه اش آتش قيامت است ، حفظ كنيد ؛ خطابش به اهل ايمان است ، اهل ايمانى كه محبّت و مهرشان به اهل بيتشان ناشى از ايمان آنان مى باشد ، آن محبّت و مهرى كه از آثار مثبتش حفظ زن و فرزند از اعمال و حالات و اخلاقى است كه دامن زدن به آن جز آتش فرداى قيامت محصولى ندارد ، مؤمن واقعى مى كوشد كه تمام اعمال و رفتار خود و خانواده خود را هماهنگ با دستورات و اوامر اهل بيت عصمت و طهارت قدس سرهما كند .


منبع : برگرفته از کتاب با کاروان نور استاد حسین انصاریان
1645
0
0% (نفر 0)
 
نظر شما در مورد این مطلب ؟
 
امتیاز شما به این مطلب ؟
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:
لینک کوتاه

آخرین مطالب

مهربانی خدا
عیب جویی
حق خدا
مومنان: وارثان بهشت‏
سبّ و ناسزا
خدیجه کبری(س) در راه امیرالمؤمنین(ع)
گناه یک تهمت
توفیق بزرگ، ترس از خدا
هرچه خوبی برای خود می‌ پسندی، برای دیگران هم ...
در راه خدا باش!

بیشترین بازدید این مجموعه

راه توبه واقعی
چهار خواسته اهل معرفت از خدا
عذر بيهوده اهل گناه‏
پیامبراسلام(ص)
زیاده روی در امور دینی
نعمت بودن غریزه جنسی
خودنگهداری
رفتار زشت
ازدواج صحیح
دیدن امام حسین(ع)

 
نظرات کاربر

پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روزگزارش خطا  

^