فارسی
جمعه 07 آذر 1399 - الجمعة 11 ربيع الثاني 1442

  70
  0
  0

مسئله اثبات معاد چگونه است ؟

مسئله اثبات معاد یک مسئله کاملاً عقلی و منطقی است و این دلیل و برهان است که می‌تواند این حقیقت بسیار شیرین و گوارا را اثبات کند و کلمات و الفاظ تنها وسیله ابزار و بیان این برهان و استدلال می‌باشند.
و اگر کسی به منطق و استدلال‌های قرآن توجه نماید خواهد دید خالق این پدیده‌ها از راه‌های متعدد و طرق مختلف با بیان ده‌ها نوع استدلال و برهان منطقی این حقیقت را اثبات نموده است و تنها وجدان بیدار بشر می‌ماند که با کنار زدن هرگونه تعصّب و غرض این حقیقت را بپذیرد.
به عنوان مثال این چه قدرتی است که هر ساله پس از خشکیدن و از بین رفتن درختان و غیره مجدداً همان درخت مرده را زنده می‌کند و به او حیات تازه می‌بخشد آیا فکر نمی‌کنید همان قدرت (هر چه هست) مجدداً بتواند بر بدن خشکیده و پوسیده یک انسان نیز حیات دوباره ببخشد؟
قرآن کریم به صراحت می‌فرماید: «کَیْفَ تَکْفُرُونَ بِاللهِ وَکُنْتُمْ اَمْواتاً فَاَحْیاکُمْ ثُمَّ یُمِیتُکُمْ ثُمَّ یُحْیِیکُمْ ثُمَّ اِلَیْهِ تُرْجَعُونَ» یعنی چگونه وجود خالق خویش (و معاد خود) را انکار می‌کنید در حالی که تمامی شما قبلاً مرده‌ای بی‌جان بودید و هرگز بهره‌ای از هستی نداشتید، پس قدرتی آمد و شما را زنده کرد و صحنه دنیا را در اختیارتان گذاشت. و همه شما شاهد هستید که همان قدرت مجدداً تمامی شما را می‌میراند و تبدیل به جسم و بدنی بی‌حرکت می‌کند در حالی که هیچ‌کدام شما هرگز نمی‌توانید این مراحل را انکار کنید حال چگونه است که منکر همان قدرتی می‌شوید که شما را در این مراحل گذرانده و باز هم همان قدرت می‌تواند یک مرحله دیگر به شما حیات ببخشد و جسم شما را با روح شما درآمیزد و شما را زنده کند.
و از طرفی اگر معاد نباشد حکمت خلقت بشر و تمامی گیتی بیهوده خواهد بود، ستمگران در کجا باید انتقام پس دهند و مومنان در کجا باید به پاداش نیک عمل‌شان برسند؟
پس معاد امری مطابق با عقل و فطرت و حکمت است و این انکار معاد است که نیاز به اقامه برهان و دلیل دارد که تاکنون هیچ دانشمندی نتوانسته‌است چنین افکاری را اثبات کند.

  70
  0
  0
امتیاز شما به این مطلب ؟

آخرین مطالب

چرا ما به خدا نیاز داریم؟
شاگردان امام عسکری چه کسانی بودند؟
آیا خواندن نماز در پنج وقت صحیح تر است یا در سه وقت؟
 مبدا تاریخ چیست؟
چرا باید حجاب داشته باشیم؟
نفس با روح چه فرقي دارد؟
 مختصری از زندگي نامه حضرت معصومه (س) را بیان کنید؟ 
آیا حضرت معصومه(س) مقام شفاعت دارند؟
چگونه می توانیم وجود خداوند را اثبات کنیم؟
يك دوست خوب چه ويژگي هايي دارد؟

بیشترین بازدید این مجموعه

چرا ما به خدا نیاز داریم؟
معنی اولیاء الله چیست ؟
راه هاي مقابله با بدبيني چيست؟
چه اعمالی موجب بخشیده شدن گناهان میشود؟
نظر اسلام درباره آزادی انسان چیست؟
عالم غیب و شهود چیست و در آیات و روایات چگونه مطرح شده؟
نشانه رضایت خداوند از بنده چیست؟
آیا کسانی که در روز عاشورا امام حسین را یاری نکردند، ...
آدم بسیار پرخاشگر و عصبی هستم و از این وضعیت خسته شدم ...
فرزندان حضرت آدم باچه کسی ازدواج کردند و نسلشان زیاد ...

 
نظرات کاربر
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز