فارسی
يكشنبه 03 مهر 1401 - الاحد 28 صفر 1444
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
0
نفر 1
100% این مطلب را پسندیده اند

مسئله اثبات معاد چگونه است ؟

مسئله اثبات معاد یک مسئله کاملاً عقلی و منطقی است و این دلیل و برهان است که می‌تواند این حقیقت بسیار شیرین و گوارا را اثبات کند و کلمات و الفاظ تنها وسیله ابزار و بیان این برهان و استدلال می‌باشند.
و اگر کسی به منطق و استدلال‌های قرآن توجه نماید خواهد دید خالق این پدیده‌ها از راه‌های متعدد و طرق مختلف با بیان ده‌ها نوع استدلال و برهان منطقی این حقیقت را اثبات نموده است و تنها وجدان بیدار بشر می‌ماند که با کنار زدن هرگونه تعصّب و غرض این حقیقت را بپذیرد.
به عنوان مثال این چه قدرتی است که هر ساله پس از خشکیدن و از بین رفتن درختان و غیره مجدداً همان درخت مرده را زنده می‌کند و به او حیات تازه می‌بخشد آیا فکر نمی‌کنید همان قدرت (هر چه هست) مجدداً بتواند بر بدن خشکیده و پوسیده یک انسان نیز حیات دوباره ببخشد؟
قرآن کریم به صراحت می‌فرماید: «کَیْفَ تَکْفُرُونَ بِاللهِ وَکُنْتُمْ اَمْواتاً فَاَحْیاکُمْ ثُمَّ یُمِیتُکُمْ ثُمَّ یُحْیِیکُمْ ثُمَّ اِلَیْهِ تُرْجَعُونَ» یعنی چگونه وجود خالق خویش (و معاد خود) را انکار می‌کنید در حالی که تمامی شما قبلاً مرده‌ای بی‌جان بودید و هرگز بهره‌ای از هستی نداشتید، پس قدرتی آمد و شما را زنده کرد و صحنه دنیا را در اختیارتان گذاشت. و همه شما شاهد هستید که همان قدرت مجدداً تمامی شما را می‌میراند و تبدیل به جسم و بدنی بی‌حرکت می‌کند در حالی که هیچ‌کدام شما هرگز نمی‌توانید این مراحل را انکار کنید حال چگونه است که منکر همان قدرتی می‌شوید که شما را در این مراحل گذرانده و باز هم همان قدرت می‌تواند یک مرحله دیگر به شما حیات ببخشد و جسم شما را با روح شما درآمیزد و شما را زنده کند.
و از طرفی اگر معاد نباشد حکمت خلقت بشر و تمامی گیتی بیهوده خواهد بود، ستمگران در کجا باید انتقام پس دهند و مومنان در کجا باید به پاداش نیک عمل‌شان برسند؟
پس معاد امری مطابق با عقل و فطرت و حکمت است و این انکار معاد است که نیاز به اقامه برهان و دلیل دارد که تاکنون هیچ دانشمندی نتوانسته‌است چنین افکاری را اثبات کند.

0
100% (نفر 1)
 
نظر شما در مورد این مطلب ؟
 
امتیاز شما به این مطلب ؟
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

آخرین مطالب

منظور از خشوع و خضوع در نماز چيست؟
 معنای لعن چیست؟    
تقيه چيست و انجام آن در چه مواردي لازم است؟
اگر دين مانع پيشرفت نيست، چرا اكثر كشورهای ...
محیط برزخ چگونه است؟ چرا قبل از بهشت و جهنم بزرخ ...
تعریف خودشناسی چیست ؟
نفس با روح چه فرقي دارد؟
 مبدا تاریخ چیست؟
تفاوت رسول با نبی چیست؟
آیا مرجع تقلیدی بیهوش شود مرجیعت خود را از دست ...

بیشترین بازدید این مجموعه

فلسفه ناودان طلا که ثواب زیادی دارد چیست ؟
منظور از خاتمیت پیامبران چیست ؟
فلسفه وجود نفس اماره و شیطان چیست ؟
مصدر كلمه، وجه نام گذاری، معنا لیله الرغائب ...
دعا و نیایش در روز عرفه چه فضیلتی دارد؟
راه هاي خودشناسي چيست؟
آیا مرجع تقلیدی بیهوش شود مرجیعت خود را از دست ...
 مبدا تاریخ چیست؟
چه کارهایی باعث عزت انسان‌ها می‌شود؟
شب لیله الرغائب چه فضیلت و اعمالی دارد؟

 
نظرات کاربر

پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روزگزارش خطا  

^