فارسی
شنبه 10 اسفند 1398 - السبت 5 رجب 1441

عرفان اسلامي جلد اول

حسين انصاريان

مقدمه ناشر

« اَلحَمدُلِلّهِ الَّذی نَوَّرَ قُلُوبَ العَارفِينَ بِضِياءِ مَعرِفَتِه »

خدای را سپاس كه نعمت های بی شمارش را بر بندگان ارزانی داشته و چراغ پر نور معرفت را به بركت انبيايش خصوصا پيامبر باكرامت و اهل بيت طاهرينش در قلب بندگان خاص خود روشن نموده است . معروف العارفينی كه اولين قدم برای طی كردن منازل وصال حضرتش معرفت او است كه «أوَّلُ الدّينِ مَعرِفَتُه» .

حقيقت معرفت نسبت به اعمال عبادی به منزله روح نسبت به كالبد است و به حق ، اهل عرفان و معرفت ، روح و جان جهان و جهانيان هستند .

بی ترديد گوهر ناب معرفت را بايد در اعماق اقيانوس معارف دين جستجو نمود كه می توان با قرار گرفتن در كشتی نجات ائمه اطهار عليهم السلام و مسلّح شده به سلاح قرآن كريم و تفكّر و تعقّل و تدبّر در آفاق و انفس ، خود را به اهل معرفت نزديك نمود و وجود خود را در معرض شعاع خورشيد پرحرارت عرفان و معرفت قرار داد تا بتوان در حلقه عارفان حقيقی قرار گرفت .

آنان كه نفس خود را شناخته و از بند تعلقات آزادش ساخته اند و دامن از هر آنچه انسان را از خدا دور می سازد و به هلاكت می افكند ، پاك و مبرّا ساخته اند ، ظاهر دنيا را ناخوش دارند و اندوهگين قيامت خويشند ، دلشان ترسان و چهره ايشان شاد و خندان است ، جسمشان در ميان مردم و دلشان با خدای عالميان است .

اينجاست كه به يقين بايد گفت : جهان و هر چه در اوست ، ارزانی آنان و بر غير ايشان نامبارك بادا .


  • جهان و هرچه در اوست سهل و مختصر است ز اهل معرفت اين مختصر دريغ مدار[1]

  • ز اهل معرفت اين مختصر دريغ مدار[1] ز اهل معرفت اين مختصر دريغ مدار[1]

در مكتب آل الله عليهم السلام عارف ، دارای چنين صفاتی است و اين اوصاف ، ظاهر فريبان سياه قلب را از دايره عارفان باللّه جدا می سازد .

مسلّم قدم نهادن در اين راه و قرار گرفتن در صف اهل معرفت ، بی مدد خضر طريق غير ممكن و مقدّمه ورود به ظلمات و تاريكی می باشد ؛ در اين راه بايد سايه نشين شجره طيّبه رسالت و ولايت بود و از ثمره ناب آن متنعّم شد و پروانه صفت بر گرد شمع وجودشان گشت ، چرا كه «مَن تَمَسَّكَ بِهِم نَجَی وَ مَنْ تَخَلَّفَ عَنهُم غَرِقَ» .
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز