فارسی
جمعه 22 فروردين 1399 - الجمعة 16 شعبان 1441

ای اهل ايمان ! ركوع به جا آوريد و سجده نماييد و پروردگارتان را عبادت كنيد و كار نيك انجام دهيد تا رستگار شويد .

قرآن مجيد در بسياری از آيات ، پيروزی و رستگاری را معلول اجرای قوانين الهی در جوانب مختلف حيات می داند و برای فلاح و فوز راهی جز اين ارائه نمی كند و سالكان غير اين مسير را شقی و گمراه و اهل ضلالت و بدبختی و هيزم جهنم می داند .

آنان كه سعادت را در رياست و ثروت و شهرت و علم بدون معنويت می دانند ، كور دل می خواند و چشم بصيرت آنان را بسته می داند و اين ارزيابان محدود نگر را غافل به حساب می آورد .

يَعْلَمُونَ ظَاهِراً مِنَ الْحَيَاةِ الدُّنْيَا وَهُمْ عَنِ الاْخِرَةِ هُمْ غَافِلُونَ [12] .

[ تنها ] ظاهری [ محسوس ] از زندگی دنيا را می شناسند و آنان از آخرت [ كه سرای ابدی و دارای نعمت های جاودانی و حيات سرمدی است ]بی خبرند .

به امور ظاهر زندگی دنيا آگاهند و از باطن جهان و عالم آخرت و ثواب و عقاب و حساب و كتاب و ارزش های معنوی به كلی بی خبرند .

اسلام انسان را در ميان موجودات عالم فردی مسؤول می شناسند و مسؤول بودن او را معلول عقل او می داند .

بعثت انبيا و امامت امامان عليهم السلام را جهت آگاهی دادن به انسان نسبت به مسؤوليت هايش می شناسد و آن بزرگواران را برای او طبيبان معالج می داند .

بر انسان است كه به دامن اين طبيبان دست توسل بزند و از آن بزرگواران راه حقيقت را فرا گيرد و مسؤوليت های مهمی كه دارد به وسيله آنان بشناسد .

بالاترين مسؤوليت انسان نسبت به خداست و ادای اين مسؤوليت با قرار گرفتن انسان در مدار بندگی امكان دارد و قواعد و شرط بندگی را در درجه اول كتب آسمانی و به خصوص قرآن مجيد بيان كرده اند و انبيا و امامان عليهم السلام به توضيح و تبيين آن قواعد اقدام كرده و بشر را به حقايق لازم آشنا كرده اند ، آيه هفتاد و هفت سوره مباركه حج از مهم ترين دستورالعمل های حق برای ادای بندگی است و روايات باب نماز كه نزديك به چهار هزار روايت است و ابواب ديگر كه در كتب روايی ما آمده توضيح و تبيين آن آيه است .

ركوع مريم عليهاالسلام

در مسئله ركوع و راكعين در سوره مباركه آل عمران می خوانيم :

يَا مَرْيَمُ اقْنُتِی لِرَبِّكِ وَاسْجُدِی وَارْكَعِی مَعَ الرَّاكِعِينَ [13] .

ای مريم ! فروتنانه برای پروردگارت به طاعت برخيز و سجده به جای آور و با ركوع كنندگان ركوع كن .

مريم از خانواده ای معتبر و دارای سلامت ايمان و عمل بود ، اين زن با كرامت سال ها در معبد بزرگ شهر قدس در سايه تربيت زكريای پيامبر مدارج عالی روحی و تربيتی و بندگی را طی كرد .

قلب الهی او و روح پاك و نورانی وی و شدت اخلاص و عمل صالح وی ، او را در گروه مقربان و مشمول عنايات خاصه حضرت حق فرمود .
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز