فارسی
پنجشنبه 21 فروردين 1399 - الخميس 15 شعبان 1441

اثبات كرده اند و مسئله را به عنوان بيان امر مجمل قرآن از پيامبر صلی الله عليه و آله نقل كرده اند و تسليم بودن به آن حضرت اقتضای واجب دارد كه صلوات را به همان صورتی كه دستور داده شده در تشهّد بياورند .

شيعه از همان زمان پيامبر صلی الله عليه و آله به پيروی از پيامبر و اولين فرد شيعه كه وجود مبارك اميرالمؤمنين عليه السلام بود ، در تشهّد نماز به همين نحو صلوات فرستاده و تا قيامت اين برنامه و ساير برنامه های خدا و پيامبر و ائمه عليهم السلام را ادامه خواهد داد .

شهادت بر توحيد و رسالت در تشهّد

امام صادق عليه السلام در دنباله جمله مورد شرح می فرمايد :

پس از اين كه نمازت را به صلوات بر پيامبر صلی الله عليه و آله ـ به همان نحوی كه پيامبر صلی الله عليه و آله خواسته ـ متصل كردی ، دقت كن كه طاعت حق را نيز به طاعت پيامبر متصل كنی كه در قرآن مجيد در سوره های مختلف آمده :

أَطِيعُوا اللّهَ وَأَطِيعُوا الرَّسُولَ [151] .

از خدا اطاعت كنيد و [ نيز ] از پيامبر .

و نيز شهادت بر خدا را به همان گونه كه توضيح داده شد بر شهادت به رسالت پيامبر صلی الله عليه و آله متصل كن :« أشْهَدُ أنْ لا إلهَ إلاّ اللّهُ وَحْدَهُ لا شَريكَ لَهُ وَأشَهَدُ أنَّ مُحَمَّداً عَبْدُهُ وَرَسُولُهُ » .

البته شهادت به رسالت وقتی شهادت حقيقی است كه شهادت دهنده دارای معرفت نسبت به پيامبر صلی الله عليه و آله و اطاعت از اوامر او باشد .

[ وَانْظُرْ أنْ لا يَفُوتَكَ بَرَكاتُ مَعْرِفَةِ حُرْمَتِهِ فَتُحْرَمُ عَنْ فائِدَةِ صَلاتِهِ وَأمْرِهِ بِالاْءسْتِغْفارِ لَكَ وَالشَّفاعَةِ فيكَ ، إنْ أتَيْتَ بِالْواجِبِ فی الْأمْرِ وَالنَّهْیِ وَالسُّنَنِ وَالاْدابِ وَتَعَلَّمْ جَليلَ مَرْتَبَتِهِ عِنْدَ اللّهِ عَزَّوَجَلَّ ]

امام صادق عليه السلام در اين جملات پايانی روايت چند مسئله مهم را بيان می فرمايد :

1 ـ استغفار پيامبر صلی الله عليه و آله برای امت .

2 ـ مقام شفاعت پيامبر صلی الله عليه و آله .

3 ـ وجوب معرفت نسبت به مقام پيامبر صلی الله عليه و آله .

كه اين هر سه در ترجمه فارسی جملات متن چنين است :

اگر واجبات پيامبر صلی الله عليه و آله و امر و نهی و سنن و آداب او را به جا آوری از بركات وجود آن وجود نازنين محروم نشوی ، بركات مهمی كه دو قسمت آن منفعت بردن از استغفار پيامبر صلی الله عليه و آله و شفاعت اوست و بر تو لازم است مرتبه عظيم و بزرگ او را نزد خداوند معرفت پيدا كنی .

استغفار پيامبر صلی الله عليه و آله برای امت

با توجه به قرآن و معارف الهی ، معلوم می شود كه اگر گنهكار به حضرت حق رو كند قطعاً پس از توبه با شرايط ، مورد عفو و غفران قرار می گيرد و كمك يك آبرومند واقعی در اين زمينه برای شخص گناهكار يا مؤمن مستحق غفران ، برای رسيدن به مغفرت الهی ، امری است كه خداوند بزرگ آن را پذيرفته است و استغفار ديگری برای انسان علتی از علل آمرزش است .
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز