فارسی
پنجشنبه 14 فروردين 1399 - الخميس 8 شعبان 1441

وَمَا يَنطِقُ عَنِ الْهَوَی * إِنْ هُوَ إِلاَّ وَحْیٌ يُوحَی [143] .

و از روی هوا و هوس سخن نمی گويد . * گفتار او چيزی جز وحی كه به او نازل می شود ، نيست .

وجوب صلوات در تشهّد

با توجه به امری كه خداوند در مسئله صلوات بر پيامبر صلی الله عليه و آله در قرآن دارد و با توجه به اين كه شديداً دستور می دهد تسليم او باشيد و با توجه به اين كه تمام خواسته های پيامبر صلی الله عليه و آله عين وحی است و تفسير اوامر خداوند در قرآن به عهده پيامبر و معصوم است و كسی از پيش خود نمی تواند چگونگی و كيفيت اوامر حق را در قرآن بيان كند ، خلاصه با توجه به تمام اين مراتب بايد دقت داشت كه صلوات در تشهّد را به همان صورتی ادا كرد كه پيامبر عزيز اسلام صلی الله عليه و آله مطابق با اصح روايات شيعه و سنی توضيح داده اند .

اصح روايات فريقين می گويد :

وقتی امر به صلوات بر نبیّ اكرم صلی الله عليه و آله نازل شد حضرت چگونگی صلوات را بدينگونه بيان كردند :

أللّهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ .

و وقتی شنيدند بعضی گفته بودند : « و علی آل محمد » ، از اين مسئله نهی كرده و فرمودند : با حرف « علی » بين من و آل من جدايی نيندازيد كه بين بين من و آل من جدايی نيست[144] .

برابر با امر قرآن كه فرموده :

وَسَلِّمُوا تَسْليماً [145] .

اگر كسی بخواهد مسئله تسليم را كه امر خداست نسبت به پيامبر صلی الله عليه و آله تحقق دهد بايد در تشهّد نماز همان گونه كه حقيقت وحی خدا و كلام پيامبر خداست صلوات بفرستد .

أللّهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ[146] .

و اگر كسی در تشهّد صلوات را منحصر به پيامبر صلی الله عليه و آله كند بدون شك نماز او باطل است ، چون از تشهّد واجب مقداری نخوانده و هر كس از واجبات نماز چيزی كسر كند نمازش باطل است .

عموم برادران اهل سنت هم بايد بدانند كه انحصار صلوات بر پيامبر صلی الله عليه و آله در تشهّد نماز خلاف فتوا و حكم بزرگ ترين فقهای اهل سنت است و بزرگان از علما و مفسران اهل سنت در فتاوی خود گفته اند : صلوات بر پيامبر صلی الله عليه و آله بدون صلوات بر آلش مبطل نماز است .

در كتاب ارزشمند « الغدير » علامه امينی ـ كه از معجزات مؤلفات اسلامی است ـ رواياتی از كتب مهم اهل سنت نقل شده كه در آن روايات تصريح شده كه صلوات واقعی بدينگونه است[147] :

أللّهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ .

صلوات نزد علمای اهل تسنّن

ناقلان روايات از اعاظم علما و مفسران اهل سنت اند كه در « الغدير » به اين ترتيب ذكر شده :
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز