فارسی
جمعه 22 فروردين 1399 - الجمعة 16 شعبان 1441

معرفت به حق در كلام ملا صدرا

معرفت به حق و شناخت حضرت او و توجه به مبدأ عالم و محبوب و معشوق واقعی جهان هستی كه به قول حكيم متأله شيرازی ، با انديشه و دقت و پيگيری در هشت مسئله حاصل می شود :

1 ـ وجود حق تعالی .

2 ـ توحيد حضرت او « نظری و عملی » .

3 ـ تنزيه وجود مقدس او .

4 ـ صفات عليای حضرت حق .

5 ـ نعوت جناب او .

6 ـ اسمای حسنای حضرتش تقدس و تعالی .

7 ـ افعال و قضا و قدر او جلّ اسمه .

8 ـ آثار رحمت و آيات عظمت او جل جلاله .

كه اين امور هشت گانه در رأس فرائض و هدف اصلی بعثت انبيا و نزول كتب و تنها مايه سعادت دنيا و آخرت انسان است كه توضيح هر يك از اين هشت بخش با كمك آيات قرآن و معارف اصيل اسلامی و حالات و اخلاق عرفای كامل ولو به طور اختصار از هشت جلد كتاب هم تجاوز می كند و بهتر اين است كه عزيزان خواننده و عاشقان معارف با قلبی پاك و روحی آراسته و سينه ای مالامال از نور ، اين هشت فصل را در كتاب تكوين و تشريع دنبال كرده و از اين طريق به كسب معرفت نسبت به توحيد برخاسته و خير دنيا و آخرت خويش را تأمين نمايند و چون اين معرفت برای شخص حاصل شود و به دنبال آن اقدام به حكمت عملی نمايد ، به طور حقيقی امكان دارد در نماز خود بگويد :« أشْهَدُ أنْ لا إلهَ إلاّ اللّهُ وَحْدَهُ لا شَريكَ لَهُ » .

بدون اين معرفت و بدون عمل بر اساس آن معرفت البته در حد وسع و بقدر تكليف ، امكان ثنای حقيقی و سپاس واقعی وجود ندارد ، راستی انسان ثنای حقيقتی كه در نزدش مجهول است را چگونه بگويد ؟ و سپاس وجودی را كه برايش ناشناخته است چگونه بجای آورد ؟ و چيزی كه نمی شناسد و از او خبری ندارد چگونه اقرار كند ؟

آری ، بر اثر عدم معرفت و جهل به حقيقت كه ناشی از تعطيل فكر و عدم توسل به انبيا و امامان عليهم السلام است ، مسئله كفر ، شرك و به فرموده قرآن مجادله در حق پيش می آيد و انسان غرق در تاريكی و ظلمت شده به دارالبوار رهسپار گشته و اطرافيان خود را هم به هلاكت و نابودی و خزی دنيا و عذاب آخرت می كشد !

قرآن مجيد می فرمايد :
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز