فارسی
پنجشنبه 21 فروردين 1399 - الخميس 15 شعبان 1441

النَّارُ يُعْرَضُونَ عَلَيْهَا غُدُوّاً وَعَشِيّاً وَيَوْمَ تَقُومُ السَّاعَةُ أَدْخِلُوا آلَ فِرْعَوْنَ أَشَدَّ الْعَذَابِ * وَإِذْ يَتَحَاجُّونَ فِی النَّارِ فَيَقُولُ الضُّعَفَاءُ لِلَّذِينَ اسْتَكْبَرُوا إِنَّا كُنَّا لَكُمْ تَبَعاً فَهَلْ أَنتُم مُغْنُونَ عَنَّا نَصِيباً مِنَ النَّارِ * قَالَ الَّذِينَ اسْتَكْبَرُوا إِنَّا كُلٌّ فِيهَا إِنَّ اللّهَ قَدْ حَكَمَ بَيْنَ الْعِبَادِ [77] .

[ عذابشان ] آتش است كه صبح و شام بر آن عرضه می شوند و روزی كه قيامت برپا شود [ ندا رسد : ]فرعونيان را در سخت ترين عذاب در آوريد . * و [ ياد كن ]هنگامی را كه در آتش با يكديگر نزاع و كشمكش می كنند ، پس ضعيفان به مستكبران می گويند : ما [ در دنيا ] پيرو شما بوديم ، آيا می توانيد بخشی از اين آتش را از ما دفع كنيد ؟ * مستكبران می گويند : هم اكنون همه ما در آتش هستيم ، بی ترديد خدا [ به عدالت و انصاف ] ميان بندگان داوری كرده است .

خداوند مهربان به مصلحت بندگان و برای نجات ايشان از عذاب فردا و برای رهايی از بردگی نسبت به غير كه جز بهره دهی به نفع ظلم سودی ندارد ، در قرآن مجيد انسان را از پرستش غير خود و سجده بر هر شيئی و هر كسی نهی اكيد فرموده كه سجده بر غير جز نكبت و خزی در دنيا و عذاب شديد در آخرت سودی ندارد !

وَمِنْ آيَاتِهِ اللَّيْلُ وَالنَّهَارُ وَالشَّمْسُ وَالْقَمَرُ لاَ تَسْجُدُوا لِلشَّمْسِ وَلاَ لِلْقَمَرِ وَاسْجُدُوا لِلّهِ الَّذِی خَلَقَهُنَّ إِن كُنتُمْ إِيَّاهُ تَعْبُدُونَ [78] .

از نشانه های [ ربوبيت و قدرت ] او شب و روز و خورشيد و ماه است ؛ نه برای خورشيد سجده كنيد و نه برای ماه ، برای خدايی كه آنان را آفريد ، سجده كنيد ، اگر می خواهيد فقط او را بپرستيد .

و در جای ديگر درباره عبادت غلط و بی ثمر آنان كه تواضع به غير و اطاعت از بيگانه است ، می گويد :

وَيَعْبُدُونَ مِن دُونِ اللّهِ مَا لاَ يَنفَعُهُمْ وَلاَ يَضُرُّهُمْ وَكَانَ الْكَافِرُ عَلَی رَبِّهِ ظَهِيراً [79] .

و به جای خدا چيزهايی می پرستند كه نه سودشان می دهد ونه زيانشان می رساند و كافر همواره بر ضد پروردگارش پشتيبان و يار [ شيطان ]است .

و نيز می فرمايد :

وَإِذَا قِيلَ لَهُمُ اسْجُدُوا لِلرَّحْمنِ قَالُوا وَمَا الرَّحْمنُ أَنَسْجُدُ لِمَا تَأْمُرُنَا وَزَادَهُمْ نُفُوراً [80] .

و هنگامی كه به آنان گويند : برای رحمان سجده كنيد ، می گويند : رحمان چيست ؟ ! آيا برای چيزی كه تو فرمان می دهی ، سجده كنيم ؟ و [ دعوت تو ] بر رميدگی و نفرتشان می افزايد .

سجده قوم سبأ

در قرآن مجيد آمده كه :
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز