فارسی
پنجشنبه 14 فروردين 1399 - الخميس 8 شعبان 1441

اينان بودند كه با زكات دست در مقام حفظ دين و حفظ امت از انواع شرور و فتن و محن برآمدند ، ورنه تاكنون يهود و نصاری و يا ديگران كم ترين اثری از دين خدا و فرهنگ انبيا و امامان عليهم السلام در صفحه زمين باقی نگذاشته بودند ! و اگر اين همه مساجد و محافل و مدارس و حوزه ها و صندوق های قرض الحسنه و خيريه و ايتام كه با زكات مال و دست اهل جود و كرم بنا شده ، نبود ملت اسلام با چه مشكلات و سختی هايی روبرو بودند ؟

در هر صورت زكات دست ، نوشتن حقايق و انجام اعمال نيك در طاعت خدا و جود و بخشش و عطا و حفظ آن از شرور و ايجاد ضربه و ضرر نسبت به مسلمانان است .

[ وَزَكاةُ الرِّجْلِ السَّعْیُ فی حُقُوقِ اللّهِ تَعالی مِنْ زِيارَةِ الصّالِحينَ وَمَجالِسِ الذِّكْرِ وَإصْلاحِ النّاسِ وَصِلَةِ الرَّحِمِ وَالْجِهادِ وَما فيهِ صَلاحُ قَلْبِكَ وَصَلاحُ دينِكَ ]

زكات پا

امام صادق عليه السلام می فرمايد :

زكات پا رفتن به جايی است كه از حقوق خداست مانند :

1 ـ زيارت عباد شايسته .

2 ـ مجالس علم .

3 ـ جلسه اصلاح و صلح بين مسلمانان .

4 ـ صله رحم .

5 ـ جهاد .

6 ـ و هر جا كه صلاح قلب و دين در آن است .

زيارت بندگان شايسته

اسلام به مسئله زيارت حق و عباد شايسته و ديدار عالمان ربانی و مؤمنان اهميت فوق العاده ای داده است ، چرا كه در اين زيارات بهره های دنيايی و آخرتی و گاهی منافع بی نهايت برای فردای آخرت نصيب انسان می شود .

امام علی عليه السلام در تفسير «قد قامت الصلاة» فرموده اند :

حانَ وَقْتُ الزِّيارَةِ وَالْمُناجاةِ وَقَضاءِ الْحَوائِجِ وَدَرْكِ الْمُنی وَالْوُصُولِ إلیَ اللّهِ عَزَّوَجَلَّ[411] .

وقت زيارت حضرت حق و مناجات با او و قضای حوائج و درك آرزو و اتصال و وصول به حضرت اللّه رسيد !

در روايت آمده :

روزی پيامبر صلی الله عليه و آله نشسته بودند ، در حاليكه علی و فاطمه و حسن و حسين عليهم السلام اطراف حضرت بودند ، فرمود : چگونه است وقتی كشته شويد و قبور شما پراكنده باشد . امام حسين عليه السلام عرضه داشت : كسی ما را زيارت می كند ؟ فرمود :

آری ، گروهی از امتم به اميد برّ و صله من شما را زيارت می كنند ، چون قيامت شود ، به نزد آنان آيم و از اهوال قيامت نجاتشان خواهم داد[412] .

و حضرت فرمودند :

اگر كسی مرا زيارت كند ، يا يكی از افراد ذريّه مرا زيارت كند ، قيامت به زيارتش خواهم آمد و او را از رنج های قيامت نجات خواهم داد[413] .

پيامبر گرامی اسلام صلی الله عليه و آله فرمود :

هر كس در زمان حيات يا بعد از موت من مرا زيارت كند در روز قيامت در جوار من خواهد بود[414] .

امام صادق عليه السلام فرمود :
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز