فارسی
پنجشنبه 14 فروردين 1399 - الخميس 8 شعبان 1441

[ وَالْرُّكُوعُ أوَّلٌ وَالسُّجُودُ ثانٍ فَمَنْ أتی بِالْأوّلِ صَلُحَ لِلثّانی ]

ركوع ، حقيقت اول

امام صادق عليه السلام می فرمايد :

ركوع حقيقت اول و سجود حقيقت دوم است ، كسی كه منزل اول را با شرايط لازمش طی كرد ، صلاحيت برای ورود به منزل دوم را دارد .

آری ، عبادت حق چه در باطن چه در ظاهر همانند نردبان است كه با طی پله اول می توان به پله دوم رسيد و معلوم است كه بدون طی مرحله اول رسيدن به مرحله دوم ممكن نيست .

كسی كه می خواهد به نتايج و محصولات عالی عبادت برسد بايد ترتيب در منازل را رعايت كند ورنه به هيچ نتيجه و سودی نخواهد رسيد .

مثلاً وضو يا غسل يا تيمم مقدمه برای ورود به عبادت است ، كسی كه منزل طهارت را طی كند صلاحيت ورود به منزل عبادت را دارد ، ولی كسی كه از طهارت غفلت كرده اگر هزاران ركعت نماز بخواند ، يا بدون غسل هزاران روز وارد روز ماه رمضان شود ، يا بدون طهارت وارد طواف گردد ، بدون شك به منزل با عظمت نماز و روزه و حج وارد نشده و زحمت بی نتيجه و كوشش بی ثمر متحمل شده است .

كسی كه شرايط تكبيرة الاحرام را رعايت نكرده به مملكت سوره حمد نرسيده و آن كه حقايق اين سوره را متحقق نگشته به سوره نرسيده و هر كس هماهنگ با سوره نشد به ركوع وارد نگشته و آن كه ركوع به حقيقت نكرده گرچه به سجده رود به سجده نرفته است .

همه مراحل و منازل و مسائل از همين قبيل است ، مثلاً كسی كه دنيا را مقدمه آخرت يا مرزعه عالم قيامت قرار نداده به آثار و نتايج و محصول عالی قيامت كه رضايت حق و ملاقات با عباد شايسته خدا و بهشت الهی و جنت و كوثر و رضوان است نمی رسد .

منغمر در دنيا و آن كه دنيا برايش قبله و هدف بوده ، به وقت مرگ حالتی جز حالت ماديت ندارد و در برزخ چشمی جز چشم دنيابين برای او نيست و به خاطر نداشتن وسايل مادی در عالم برزخ ، در غربت و تنهايی و تاريكی به سر می برد و در قيامت به خاطر نداشتن وسايل زندگی مطابق آنجا ، جز حسرت و اندوه و پريشانی و اضطراب و شقاوت و عذاب جهنم حاصلی نخواهد داشت :

اعمال انسان در دنيا و آخرت

در ترجمه « الذريعة الی مكارم الشريعة » راغب اصفهانی می خوانيم :

انسان از جهتی در دنيا مانند كشاورز است ، عمل وی كشت او ، دنيا كشتزار او ، هنگام مرگ وقت درو كردن و عالم آخرت خرمنگاه او خواهد بود .

او جز آنچه كاشته است درو نخواهد كرد و جز آنچه درو كرده است پيمانه نخواهد نمود .

چنان كه در خرمنگاه پيمانه ، ترازو ، امنا ، حافظان ، گواهان و دفتر وجود دارد ، هم چنان در آخرت امثال آن ها وجود خواهد داشت ، چنان كه خدای تعالی می فرمايد :

وَنَضَعُ الْمَوَازِينَ الْقِسْطَ لِيَوْمِ الْقِيَامَةِ فَلاَ تُظْلَمُ نَفْسٌ شَيْئاً وَإِن كَانَ مِثْقَالَ حَبَّةٍ مِنْ خَرْدَلٍ أَتَيْنَا بِهَا وَكَفَی بِنَا حَاسِبِينَ [35] .

و ترازوهای عدالت را در روز قيامت می نهيم و به هيچ كس هيچ ستمی نمی شود و اگر [ عمل خوب يا بد ] هم وزن دانه خردلی باشد آن را [ برای وزن كردن ] می آوريم و كافی است كه ما حسابگر باشيم .

و می فرمايد :

وَإِنَّ عَلَيْكُمْ لَحَافِظِينَ * كِرَاماً كَاتِبِينَ * يَعْلَمُونَ مَا تَفْعَلُونَ [36] .

و بی ترديد بر شما نگهبانانی گماشته اند * بزرگوارانی نويسنده * كه آنچه را [ از خير و شر ]انجام می دهيد ، می دانند [ و ضبط می كنند . ] .

و می فرمايد :

وَوُضِعَ الْكِتَابُ وَجِی ءَ بِالنَّبِيِّينَ وَالشُّهَدَاءِ وَقُضِیَ بَيْنَهُم بِالْحَقِّ وَهُمْ لاَ يُظْلَمُونَ [37] .

و كتاب [ اعمال ] را می نهند و پيامبران و گواهان را بياورند وميانشان به حقّ وراستی داوری شود ، وآنان مورد ستم قرار نمی گيرند .

چنانچه در خرمن گاه دانه و كاه از هم جدا می شود ، در آخرت نيز اعمال حسنه و گناهان از هم جدا خواهد شد ، در اين زمينه خدای متعال می فرمايد :

لِيَـمِيزَ اللّهُ الْخَبِيثَ مِنَ الطَّيِّبِ وَيَجْعَلَ الْخَبِيثَ بَعْضَهُ عَلَی بَعْضٍ فَيَرْكُمَهُ جَمِيعاً فَيَجْعَلَهُ فِی جَهَنَّمَ أُولئِكَ هُمُ الْخَاسِرُونَ [38] .

تا خدا ناپاكان را از پاكان جدا كند ، وناپاكان را روی يكديگر گذارد ، پس همه را متراكم وانباشته سازد و يكجا در جهنم قرار دهد ؛ [ به راستی ]آنانند كه زيانكار واقعی اند .
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز