فارسی
پنجشنبه 14 فروردين 1399 - الخميس 8 شعبان 1441

گوستاولوبون فصل مهمی از كتابش را اختصاص به زحمات طاقت فرسای مسلمانان به تشويق پيامبر صلی الله عليه و آله و قرآن و اوليای اسلام نسبت به علم داده و می گويد :

مسلمانان در علومی چون :زبان ، فلسفه ، ادب ، تاريخ ، رجال ، رياضی ، هيئت ، جغرافيا ، فيزيك ، شيمی ، ساختن كاغذ ، انواع اسلحه ، علم طب ، صنعت ، نقاشی ، فنون متعلقه به فلزات و احجار كريمه ، عمليات متعلقه به چوب و عاج ، فن خاتمكاری ، شيشه آلات ، صنعت ساختن اشيا و ظروف ، قماش و پارچه و علوم منشعب از قرآن به پيشرفت های شگرفی نائل شدند ، در حدی كه در تمام علوم اروپائيان محتاج به آنان شدند و از سفره پر بركت آنان بهره ها برده و علت پيشرفت تمدن كنونی شدند ! !

در هر صورت به فرموده حضرت صادق عليه السلام يك مرحله از زكات گوش ، استماع علم است ، علمی كه باعث بيداری ، اكتشاف ، كمك به خلق و تنظيم معيشت و به فرموده پيامبر اسلام صلی الله عليه و آله آبادكننده دنياست .

زكات گوش و آموختن حكمت

2 ـ آموختن حكمت بخشی ديگر از زكات گوش است ، حكمت يعنی واقعيات بسيار بلند و محكمی كه برای تربيت و رشد و تكامل و رفعت مقام انسان در درجه اول ، توسط وحی به انسان ارائه شده و در درجه دوم توسط تصفيه و تزكيه جان و قلب به صورت الهام از درون انسان جوشش پيدا می كند كه :

مَنْ أخْلَصَ لِلّهِ أرْبَعينَ صَباحاً ظَهَرتَ يَنابيعُ الحِكْمَةِ مِنْ قَلْبِهِ عَلی لِسانِهِ[343] .

آن كس كه چهل روز برای خدا از هر جهت خالص گردد ، چشمه های حكمت از قلبش بر زبانش جاری گردد .

حكمت به فرموده قرآن مجيد خير كثير است و دارنده اين خبر سعادتمند دنيا و آخرت است .

آموختن حكمت از حكيمان كه به ترتيب انبيا و امامان عليهم السلام و اوليا و عرفای حقيقی و حكيمان كه سرحلقه آنان لقمان است ، برای تحصيل كمالات و يافتن دنيا و آخرتی آباد لازم است و هر كس در اين زمينه از خرج كردن گوش خويش بخل ورزد ، نسبت به خود ظلم و خيانت كرده و گناه عظيم مرتكب شده و در سعادت دو سرا را به روی خويش بسته و خود و هر كس را كه در حوزه تصرف اوست از فيوضات عالی الهی محروم نموده است .

در اينجا لازم است به بخش هايی از حكمت های قرآنی و روايی و حكمت هايی كه با كمك قرآن و روايات و اتصال به انبيا و ائمه عليهم السلام و تصفيه دل و جان برای اهل حكمت ظاهر گشته اشاره رود ، شايد با خواندن اين سطور و دقت در اين واقعيت ها به فيوضات ربانيه نائل شده ، از غيب درهايی به روی دل ما گشوده شود .

حكمت در قرآن

قرآن مجيد در سوره مباركه لقمان آيات 12 تا 19 مسئله عطای حكمت به لقمان و توضيح حكمت را بدينگونه بيان می دارد :

ما به لقمان مقام حكمت عطا كرديم و دستور داديم به شكر خدا برخيز كه هر كس شكر حق گويد به سود خود اوست و هر كس ناسپاسی كند به زيان اوست كه خدا بی نياز و ستوده صفات است .
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز