فارسی
پنجشنبه 21 فروردين 1399 - الخميس 15 شعبان 1441

وَلاَ تَجْعَلْ يَدَكَ مَغْلُولَةً إِلَی عُنُقِكَ وَلاَ تَبْسُطْهَا كُلَّ الْبَسْطِ فَتَقْعُدَ مَلُوماً مَّحْسُوراً [307] .

و دستت را بخيلانه بسته مدار [ كه از انفاق در راه خدا باز مانی ]و به طور كامل هم [ در انفاق ] دست و دل باز مباش [ كه چيزی برای معاش خودت باقی نماند ] كه در نهايت [ نزد شايستگان ]نكوهيده [ و در زندگی خود ]درمانده گردی .

وَالَّذِينَ إِذَا أَنفَقُوا لَمْ يُسْرِفُوا وَلَمْ يَقْتُرُوا وَكَانَ بَيْنَ ذلِكَ قَوَاماً [308] .

و آنان كه وقتی انفاق می كنند ، نه از حدّ معمول [ و متعارف ]می گذرند و نه تنگ می گيرند و [ انفاقشان ] همواره ميان اين دو در حدّ اعتدال است .

افراط و تفريط در اين مسئله و در تمام مسائل نهی شده ، نه آن قدر بايد دست عطا باز باشد كه خود فقير و نيازمند گردی و زن و فرزندت در شدت و سختی قرار گيرند و نه آن قدر دچار بخل و امساك باشی كه احدی از وجودت نفعی نبرد !

بخل ، نتيجه افراط در محبت و عشق به دنياست ، عاشق دنيا كه عشقش از حد مرز بندی های الهی گذشته ، از طرفی برای جمع مال دنيا شديداً دچار حرص و از طرف ديگر برای حفظ مال دنيا شديداً دچار بخل است .

تسلط اين دو مرض ، انسان را از مقام قرب و انس و رشد و كمال باز داشته و لايق هم آغوش شدن با شيطان و افتادن در عذاب جهنم خواهد كرد .

الَّذِينَ يَبْخَلُونَ وَيَأْمُرُونَ النَّاسَ بِالْبُخْلِ وَيَكْتُمُونَ مَا آتَاهُمُ اللّهُ مِن فَضْلِهِ وَأَعْتَدْنَا لِلْكَافِرِينَ عَذَاباً مُهِيناً [309] .

كسانی كه[از انفاق اموالشان در راه خدا بخل می ورزند و مردم را به بخل فرمان می دهند و آنچه را خدا از فضل خود به آنان داده پنهان می كنند ، ] كافرند [ و ما برای كافران عذابی خواركننده آماده كرده ايم .

وَلاَ يَحْسَبَنَّ الَّذِينَ يَبْخَلُونَ بِمَا آتَاهُمُ اللّهُ مِن فَضْلِهِ هُوَ خَيْراً لَهُمْ بَلْ هُوَ شَرٌّ لَهُمْ سَيُطَوَّقُونَ مَا بَخِلُوا بِهِ يَوْمَ الْقِيَامَةِ وَلِلّهِ مِيرَاثُ السَّماوَاتِ وَالْأَرْضِ وَاللّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ خَبِيرٌ [310] .

و كسانی كه خدا به آنچه از فضلش به آنان داده بخل می ورزند ، گمان نكنند كه آن بخل به سود آنان است ، بلكه آن بخل به زيانشان خواهد بود . به زودی آنچه به آن بخل ورزيدند در روز قيامت طوق گردنشان می شود و ميراث آسمان ها و زمين فقط در سيطره مالكيّت خداست و خدا به آنچه انجام می دهيد ، آگاه است .

روايات و مسئله بخل

در زمينه بخل در روايات اسلامی آن قدر مسائل مهمی عنوان شده كه انسان از عظمت مكتب اسلام و توجه دقيقی كه به تربيت مردم در همه شؤون حيات مادی و معنوی دارد دچار شگفتی می گردد .
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز