فارسی
سه شنبه 02 بهمن 1397 - الثلاثاء 16 جمادى الاول 1440
  292
  0
  0

استاد انصاریان: مایه تمام گناهان شکم و شهوت است/ نفس مدام انسان را به هر گناهی دستور می‌دهد

استاد انصاریان: مایه تمام گناهان شکم و شهوت است/ نفس مدام انسان را به هر گناهی دستور می‌دهد

دارالعرفان/ محقق، مفسر، مترجم و پژوهشگر علوم و معارف قرآنی با بیان اینکه نفس انسان سیری ندارد، رنگ بندی آن زیبا، ولی مزه بد و تلخی دارد، گفت:  نفس مکرر و بدون تعطیلی انسان را به هر گناهی دستور می دهد و تنها قدرت پروردگار است که می تواند آن را کنترل کند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل مؤسسه علمی فرهنگی دارالعرفان، استاد حسین انصاریان در سخنرانی خود در حسینیه بنی الزهرا(س)، سفر پیامبر به معراج را مورد بررسی قرار داد و اظهار داشت: معراج سفر خاصی بود که برای پیغمبر(ص) اتفاق افتاد، دعوت کننده پیغمبر به این سفر شخص پروردگار است. معراج مسئله درست و ثابتی است، اما چگونه رفتن پیغمبر از زمین به عوالم ملکوت برای ما خیلی روشن نیست، فقط می دانیم قرآن مجید می فرماید: «سُبْحانَ الَّذِي أَسْرى بِعَبْدِهِ لَيْلا» (اسرا، 1) از هر عیب و نقصی منزه است آن کسی که یک شب بندۀ خودش را به عوالم ملکوتی سیر و مسافرت داد. البته یک توضیحی هم پروردگار عالم در سورۀ دیگر از معراج بیان کرده است.

 

نفس انسان حالت سیری طبیعی ندارد

وی با بیان اینکه پروردگار شب معراج مطالب بسیار مهمی برای پیغمبر بیان کرد که حضرت وقتی برگشت همه را فرمود و نوشتند و بعدها از طریق ائمه(ع) و اصحاب ائمه به کتاب هایی که بزرگان دین تعریف کردند راه پیدا کرد، ادامه داد: خداوند در شب معراج به پیغمبر فرمود: «مَثَل النفس کمَثَل النعامه تأکل کثیراً و إذا حُمل علیها لا تطیر و مثل الدِّفلی لونه حَسن و طعمه مُرّ» مسئله نفس انسان مانند شترمرغ هست، پرخور است و حالت سیری طبیعی ندارد. مَثَل نفس مانند گیاه خرزهره است «لونه حَسَن» رنگ بندی این گیاه زیباست، ولی «طعمه مرّ» مزه بد و تلخی دارد. «تأکل کثیراً» اگر دهانش را باز بگذارند تا آخر عمر خورندۀ هر گناهی است و سیر هم نمی شود. «و اذا حُمل علیها لا تطیر» اما وقتی که تکالیف، عبادات و مسئولیت ها را بر عهدۀ صاحب این نفس می گذارند، قبول نمی کند و می گوید من زمینی هستم، پرنده آسمانی نیستم که تکالیف را بر من قرار می دهید و مسئولیت به عهده من می گذارید. تا وقتی که این نفس در وجود انسان است و این بازیگری را دارد، گناه خور است و سیر نمی شود. عبادات و مسئولیت های الهی را قبول نمی کند چرا که عبادات می خواهد انسان را به ملکوت و لقای الله ببرد.

 

در جامعه کم نیستند افرادی که نفسشان سیر نمی شود

استاد اخلاق حوزه های علمیه گفت: در جامعه خودمان از این افراد کم نیستند، دهان شهوتشان و نفسشان باز است و سیر نمی شوند، به گونه ای نیست که نفس امروز 10 گناه کند و بگوید دیگر توان، طاقت و قدرتش را ندارم. سال ها گناه می کند، ولی نمی گوید سیر شدم.  

وی در زمینه مبارزه با نفس به نمونه ای اشاره و خاطرنشان کرد: زلیخا همسر عزیز بود، هیچ قید و بند و جلوداری نداشت، اسیر شهوات نفس بود تا وقتی که دیگر بدن توانش را از دست داده بود. یوسف در زندان بود و بنا شد حاکم مصر به خاطر تعبیری که از خوابش کرده بود آزادش کند. وقتی مأمور شاه به زندان آمد و گفت: شما آزاد هستی، یوسف(ع) گفت: من از زندان بیرون نمی آیم، به شاه بگویید زنان دربار را جمع کند و از آنان بپرسد چند سال قبل مسئلۀ شما با این زندانی چه بود؟ باید برای اهل این مملکت روشن شود که خطا، گناه و پیشنهاد معصیت برای چه کسی بوده است. آن روزگار که من از خودم نمی توانستم دفاع کنم و زنان دربار زور داشتند و من را به زندان انداختند، کسی هم گوش نمی داد، به هر کسی می گفتی من بی گناهم می گفت: ملکه مملکت گفته تو خائن هستی و چشم به همسر عزیز داشتی. در حالیکه نفسی که یوسف داشت نفس مطمئنه و چشم دار شهودی بود؛ شما حتی با داشتن شوهر اهل زنا بودید، شما نفستان دهانش به اندازه دهان جهنم باز بود و هر چه در آن می ریختند سیر نمی شد، همان طور که پروردگار در شب معراج فرمود «مثل النفس کمثل النعامه».  

استاد انصاریان ادامه داد: شاه مصر، زنان را دعوت کرد و گفت: حرف شما با یوسف چه بوده؟ زلیخا به شاه گفت: حتی برای یک بار هم این انسان والا از من درخواست کام جویی نکرد، و این من بودم که چند سال از او درخواست کام جویی کردم. او در اوج پاکی بود و به من چشم نداشت و جواب من را نداد. این فرق بین نفس زلیخا و نفس الهی و ملکوتی یوسف(ع) بود؛ نفس یوسف لقمه گناه برایش خوشمزه نیست، از زهر مار و عقرب بدتر است، ولی برای زلیخا لقمه گناه حتی ارتباط زن شوهردار با مرد غریبه از عسل شیرین تر است.

  

نمونه جهنم همین نفس اصلاح نشدۀ انسان است

وی با بیان اینکه نفسی که اصلاح نشده، تحت تربیت نبوت و ولایت ائمه طاهرین(ع) و قرآن قرار نگرفته، نمی تواند از گناه سیر شود، گفت: نفس شبیه به جهنم است که خداوند در قرآن می فرماید: هفت طبقه آن را که مجرم ریختم و درها بسته شد، خودم با جهنم حرف می زنم «هَلِ امْتَلَأْت» (ق، 30) سیر شدی؟ چون دیگر هیچ کس نمانده به تو بدهم، از قابیل تا برپا شدن صبح قیامت میلیاردها مرد و زن را در تو ریختم، جهنم به پروردگار می گوید: «هَلْ مِنْ مَزِيد» اگر باز هم داری بریز، من کجا سیر شدم؟  نمونه جهنم همین نفس اصلاح نشدۀ انسان است. این نفس بسیار مکرر و بدون تعطیل انسان را به هر گناهی دستور می دهد و تنها قدرت پروردگارست که می تواند آن را کنترل کند.

 

مایه تمام گناهان شکم و شهوت است

مبلغ عرصه بین الملل افزود: پیامبر(ص) می فرماید: «اعدا عدوک نفسک التی بین جنبیک» وجود این نفس بین دو پهلوی توست. این نفس ترکیبی از شکم آزاد و شهوت آزاد است. مایه تمام گناهان هم شکم و هم شهوت است. این دو شریک یکدیگر هستند، شکم باید با لذت و ولع بخورد و پر شود، قدرت این غذا در بدن پخش شود، یک بخشی هم به غریزۀ جنسی و شهوت تبدیل شود. پیغمبر عظیم الشأن اسلام(ص) می فرماید: نفس دشمن ترین دشمنانت است، یعنی غیر از این دشمن با هر دشمنی می توانید صلح کنید و مسلمانش کنید، می توانید قانعش کنید، ولی تا زمانی که فعالیت و میدان در دستش است، با تو دشمنی می کند و از همه دشمنان سخت تر است. دشمنی اش هم این است که این دو عضو تو را از آدمیت می اندازد و راه بهشت را به رویت می بندد و هفت در جهنم را به رویت باز می کند.

 

ترکیبی از شکم و شهوت در وجود ما تشکیل یک قدرت دادند

وی در مورد علت گناه و معصیت گفت: ترکیبی از شکم و شهوت در وجود ما تشکیل یک قدرت دادند، هم فرمان سخت و دائمی به گناه می دهند و هم سیر نمی شوند.

محقق، مفسر، مترجم و پژوهشگر علوم و معارف قرآنی تصریح کرد: شیخ حر عاملی(ره) در «وسائل الشیعه» نقل می کند: رسول خدا از یک جنگی برمی گشتند، همین طور که پیامبر سوار بر مرکب هستند و به طرف مدینه حرکت می کنند، یک مرتبه فرمودند: «رجعنا من الجهاد الاصغر»، ما داریم از یک جهاد کوچکتر برمی گردیم «و بقی علینا الجهاد الاکبر» اما مسئولیت جنگ بزرگتر برعهده ما مانده که باید سراغ این جنگ بزرگتر برویم. و آن جنگ بزرگتر، «جهاد النفس» جنگیدن با شکم و شهوت است.

 

شکم و شهوت از انسان چه می خواهد؟

نویسنده کتاب ارزشمند «نفس» گفت: شکم از انسان، ربا، رشوه، غصب و اختلاس میلیاردی می خواهد. شهوت هم از انسان زنا می خواهد لذا باید بایستید و بجنگید چون هر چه به او بدهید چاق تر می شود و بر تو مسلط تر می گردد و به اوضاع شهوترانان و شکم چرانان دچار خواهید شد. ما اکنون در یک جنگ بزرگتر مسئولیت داریم، پیغمبر فرمود که جلوی خواسته های شکم و شهوت که خواسته های نامشروع است بایستیم، اگر نفس یا شکم تربیت نشود، انسان را از پا درمی آورد.

استاد انصاریان در زمینه تسلیم هوای نفس شدن به نمونه ای از تاریخ اشاره و اظهار کرد: ابی عبدالله(ع) به عمرسعد فرمود: این استان ری را که به تو وعده دادند، بعد از کشتن من به آن نمی رسی و یک گندم آن منطقه را نمی خوری. او برای شکم می رفت، می خواست با استانداری تریلیاردر شود و به کوفه برگردد. وگرنه عاشق خدمت به مردم و عدالت نبود که قبول کرد استانداری را به من بدهید و من می روم این هفتاد و دو نفر را می کشم. معلوم می شود قبولش برای نفس اماره و برای شکم و شهوت بود. عمرسعد پیر هم نبود، جوان بود، کربلا به سی سال نرسیده بود این ملعون ازل و ابد، فکر می کرد می رود استانداری و تریلیاردر می شود، می آید دختر بخواهد بگیرد، زن بخواهد بگیرد، هر نوع شهوترانی بخواهد بکند، میدان برایش باز است. امام فرمود: گندم ری را نمی خوری، به مسخره به ولی الله الاعظم گفت: ما جو هم بخوریم بس است. به جو هم نرسید. این خطر «اعدا عدوک» است. «اعدا عدوک نفسک التی بین جنبیک» این شکموهای بنی امیه و بنی عباس و شکموهای روزگار ما حاضر هستند برای شکم ابی عبدالله(ع) را بکشند، اگر گیرش نیاوردند حاضرند هدفش را بکشند.

وی در مورد کنترل هوای نفس توسط امیرالمؤمنین(ع) به عنوان حاکم جامعه نیز، گفت: امیرالمومنین(ع) رئیس جمهور یک کشوری است که 10 برابر کشور ماست، استان های آن مصر، شام، فلسطین، ایران و عراق بود. نماز مغرب و عشا را در مسجد کوفه به جماعت خواند و بیرون آمد. هوا داشت تاریک می شد، در مسیر خانه قصاب به او گفت که آقا تشریف بیاورید نیم یا یک کیلو گوشت از ما بخرید ببرید، ما هم می خواهیم در مغازه را ببندیم و پیش زن و بچه برویم. حضرت فرمود: پول ندارم. گفت: آقا نسیه ببر. امیرالمؤمنین(ع) فرمود: بین دو نسیه گیر هستم، یکی گوشت تو را ببرم، ممکن است تا یکی دو ماه دیگر پول گیرم نیاید تا نسیه تو را بپردازم، باید راهم را عوض کنم شب ها و روزها که خجالت زده تو نشوم، تو هم اینگونه فکر نکنی کسی که مقدس و متدین است پول ما را نمی دهد. نسیه دیگر شکمم است که به او بگویم حال که گوشت گیرت نیامده، صبر کن. این شکم با من خیلی خوب می سازد، اگر تا یک سال هم گوشت به او ندهم با من دعوا نمی کند و ناله نمی زند. من بین این دو نسیه، شکمم را انتخاب می کنم و از تو خداحافظی می کنم و می روم.

استاد انصاریان در پایان گفت: شکمی که مقید به ادب الهی است قدم صاحبش را برای گناه پیش نمی برد، شهوت مقید به ادب الهی نیز قدم صاحبش را برای هیچ گناه غریزه ای پیش نمی برد.

 

انتهای پیام /

 

 متن کامل، صوت و کلیپ های این سخنرانی را - اینجا - ببینید


منبع : پایگاه عرفان
 • هوای نفس
 • شهوت‏
 • شکم
 • معراج
 • شهوات
 • جهاد اکبر
 • عوالم ملکوت
 •   292
    0
    0
  امتیاز شما به این مطلب ؟

  آخرین مطالب

        مراسم سوگواری شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها در مؤسسه ...
        آیت الله مبلغی: در زمینه کُلینی شناسی کار جدی صورت ...
        استاد انصاریان: امیدوارم از «ترجمه اصول کافی» در حوزه ...
        گزارش تصویری / سخنرانی استاد انصاریان در حسینیه محبان ...
        گزارش تصویری / آیین معرفی و تجلیل از ترجمه 《اصول ...
        استاد انصاریان: قلب پیامبر(ص) افقِ طلوع همهٔ اسرار، ...
        استاد انصاریان: قرآن مجید به تعبیر پیغمبر عظیم‌الشأن ...
        استاد انصاریان: مؤمنِ ضعیف و ناتوان خلأ بندگی خدا را حس ...
        گزارش تصویری / سخنرانی استاد انصاریان در مسجد رسول ...
        فاطمیه اول و دوم؛ تهرانی ها میزبان سخنرانی استاد ...

  بیشترین بازدید این مجموعه

        متن سخنرانی استاد انصاریان در مورد حجاب
        مطالب ناب استاد انصاریان در «سروش»، «ایتا»، «بله» و ...
        60 عنوان مقاله با محوریت حضرت زینب(س) در سایت عرفان قرار ...
        همزمان با آیین رونمایی از ترجمه اصول کافی؛ ...
        نگاهی به کتاب ارزشمند طهارت باطنی به قلم استاد ...
        نشانه ‏هاى اهل دنيا و اهل آخرت‏
        استاد انصاریان: مقدرات الهیه و قضای پروردگار؛ جلوهٔ ...
        نگاهی به کتاب «جایگاه انسان در نظام آفرینش»
        استاد حسین انصاریان؛ بعد از 1400 سال هنوز قرآن مهجور است/ ...
        فاطمیه اول و دوم؛ تهرانی ها میزبان سخنرانی استاد ...

   
  نظرات کاربر

  پر بازدید ترین مطالب سال

  حکایت خدمت به پدر و مادر

  حاجت خود را جز نزد سه نفر نگو!

  فلسفه نماز چیست و ما چرا نماز می خوانیم؟ (پاسخ ...

  سِرِّ نديدن مرده خود در خواب‏

  عفو و گذشت پيامبر از دختر حاتم‏

  داستانى عجيب از برزخ مردگان‏

  چگونه بفهميم كه خداوند ما را دوست دارد و از ...

  یک آیه و این همه معجزه !!

  شاه کلید آیت الله نخودکی برای یک جوان!

  چرا باید حجاب داشته باشیم؟

  پر بازدید ترین مطالب ماه

  فضائل آیة الکرسی از زبان رسول اللّه

  قاتل حضرت زهرا کیست؟

  سخنراني مهم استاد انصاريان در روز شهادت حضرت ...

  چرا سگ نجس است و نمی‌توان آن را درخانه نگه ...

  نحوه دعا کردن  

  آيا فكر گناه كردن هم گناه محسوب مي گردد، عواقب ...

  عاملی برای جذب رحمت خداوند!

  طلبه ای که به لوستر های حرم امیر المومنین ...

  گردنبند با برکت حضرت زهرا (س)

  حکایتی از تقوای یک عالم

  پر بازدید ترین مطالب روز

  سفری پرسود و استخاره بد!

  سرانجام كسي كه نماز نخواند چه مي شود و مجازات ...

  حضرت زهرا(س) زنی که بهشت مشتاق اوست

  فاطمیه اول و دوم؛ تهرانی ها میزبان سخنرانی ...

  چرا به حضرت فاطمه (س) ام ابیها می گویند؟

  رضايت و خشنودي خدا در چیست و چگونه خداوند از ...

  چرا حضرت فاطمه (س) وصیت کردند که مخفیانه دفن ...

  فرق كلّي حيوان با انسان در چیست ؟

  داستان شگفت انگيز سعد بن معاذ

  اسم اعظمی که خضر نبی به علی(ع) آموخت