فارسی
پنجشنبه 04 بهمن 1397 - الخميس 18 جمادى الاول 1440
  592
  0
  0

آثار حسنات و سیئات در عالم برزخ

آثار حسنات و سیئات در عالم برزخ

سخن از برزخیان به میان آمد، مناسب است مطالبی پیرامون اهل برزخ بیان شود؛ کسانی که در برزخ به سر می‌برند، منتظر هستند که از دوستان و آشنایان چه‌کسی به آن‌ها ملحق می‌شود، تا از او احوال دنیا را بپرسند. مثلا می‌پرسند فلانی چطور است؟ جواب می‌شنوند: فلانی که چهار سال قبل مرده است! می‌گویند: چرا او را به جمع ما نیاوردند؟ یا مقامش از ما بالاتر است یا درحال عذاب شدن است.

شخصی از امام صادق(ع) سؤال کرد: ارواح مؤمنین در کجا به سر می‌برند؟ حضرت فرمود: در منازلی از بهشت؛ از طعام بهشتی می‌خورند و از شراب آن می‌نوشند. به دیدار یکدیگر می‌روند و به پروردگار عرض می‌کنند: خدایا! قیامت را برپاکن تا آنچه به ما وعده داده‌ای، بدان دست یابیم. دوباره پرسید: پس ارواح کفار در کجا به سر می‌برند؟ حضرت فرمود: در منازلی از آتش؛ از غذای جهنمی می‌خورند و از شراب آن می‌نوشند. یکدیگر را ملاقات می‌کنند و از خدا می‌خواهند: خدایا! مبادا قیامت را برپا کنی تا به آن‌چه ما را بدان وعده داده‌ای، گرفتار آییم.[1]

کسانی که نعمت‌های عالم برزخ را درک می‌کنند، با خود می‌گویند: اگر برزخ این‌گونه است، بهشت پروردگار چگونه خواهد بود؟ نعمت و رحمت پروردگار در برزخ دورنمایی از بهشت جاویدان است. کسانی که گرفتار عذاب برزخی‌اند، می‌گویند: این‌که دورنمایی از جهنم است قابل تحمل نیست، آتش جهنم چگونه خواهد بود؟ کاش هرگز قیامتی نباشد! انسان‌هایی که پروندهٔ اعمالشان سیاه است، در عالم برزخ تنها هستند و تا قیامت در تاریکی و وحشت به سر می‌برند. وضعیت انسان در برزخ تابع اعمال اوست. این اعمال هستند که برزخ را می‌سازند.

کسانی که با عشق به خدا، با عشق به امیرمؤمنان(ع)، با نماز و روزه، اخلاق خوش، خمس و زکات وارد برزخ شوند، مورد استقبال ملائکه قرار می‌گیرند.
 کسانی هم که با حبّ دنیا، با حسد، کبر، نفاق، سنگ‌دلی و با شکمی که از لقمه حرام پُرشده، وارد برزخ شوند، مورد استقبال وحوش و حیوانات درنده قرار
می‌گیرند.

 
پی نوشت

-------------------------------------------------------------
[1] . بحارالأنوار: 6/234، باب8، حدیث 49؛ «عَنْ إِبْرَاهِیمَ بْنِ إِسْحَاقَ الْجَازِیِّ قَالَ قُلْتُ لِأَبِی عَبْدِ اللهِ× أَیْنَ أَرْوَاحُ الْمُؤْمِنِینَ فَقَالَ أَرْوَاحُ الْمُؤْمِنِینَ فِی حُجُرَاتٍ فِی الْجَنَّةِ یَأْكُلُونَ مِنْ طَعَامِهَا وَ یَشْرَبُونَ مِنْ شَرَابِهَا وَ یَتَزَاوَرُونَ فِیهَا وَ یَقُولُونَ رَبَّنَا أَقِمْ لَنَا السَّاعَةَ لِتُنْجِزَ لَنَا مَا وَعَدْتَنَا قَالَ قُلْتُ فَأَیْنَ أَرْوَاحُ الْكُفَّارِ فَقَالَ فِی حُجُرَاتِ النَّارِ یَأْكُلُونَ مِنْ طَعَامِهَا وَ یَشْرَبُونَ مِنْ شَرَابِهَا وَ یَتَزَاوَرُونَ فِیهَا وَ یَقُولُونَ رَبَّنَا لَا تُقِمْ لَنَا السَّاعَةَ لِتُنْجِزَ لَنَا مَا وَعَدْتَنَا.»

 

مطالب فوق برگرفته شده از کتاب:
حسنات و سیئات 
نوشته استاد حسین انصاریان

 


منبع : پایگاه عرفان
 • عالم برزخ
 • حسنات و سیئات
 • حسنات
 • سیئات
 • ارواح مومنین
 • ارواح کفار
 •   592
    0
    0
  امتیاز شما به این مطلب ؟

  آخرین مطالب

        آداب ورود و خروج منزل
        تنها امیرالمؤمنین(ع) هم‌ کفو زهرا(س) است
        روز بخشیدن فدک به حضرت زهرا(س) به امر خدا
        فاطمه (س) از مصاديق واقعى آيات قرآن‏
        حجاب و پاكدامنى زن‏
        حضرت زهرا(س) زنی که بهشت مشتاق اوست
        فاطمه زهرا (س) دختر رسول گرامى اسلام (ص)
        درخواست حضرت فاطمه زهرا (س)
        تحيت در فرهنگ دين‏
        مقام حضرت زينب (س)

  بیشترین بازدید این مجموعه

        مقام حضرت زينب (س)
        فضائل آیة الکرسی از زبان رسول اللّه
        پنج دستور نورانی برای زندگی بهتر
        معرفی شيطان‏
        راز عدم ازدواج حضرت معصومه (س)
        اسم اعظمی که خضر نبی به علی(ع) آموخت
        یک آیه و این همه معجزه !!
        شاه کلید آیت الله نخودکی برای یک جوان!
        حاجت خود را جز نزد سه نفر نگو!
        نحوه دعا کردن  

   
  نظرات کاربر
  پر بازدید ترین مطالب سال
  پر بازدید ترین مطالب ماه
  پر بازدید ترین مطالب روز