فارسی
پنجشنبه 28 تير 1397 - الخميس 5 ذي القعدة 1439

معاون پژوهشی مؤسسه علمی فرهنگی دارالعرفان؛ کتابخانه تخصصی امام سجاد(ع) بر اساس نیازسنجی‌ها راه‌اندازی شد

معاون پژوهشی مؤسسه علمی فرهنگی دارالعرفان؛ کتابخانه تخصصی امام سجاد(ع) بر اساس نیازسنجی‌ها راه‌اندازی شد

دارالعرفان/ حجت‌الاسلام و المسلمین سید علی بطحائی گفت: راه‌اندازی و تجهیز کتابخانه تخصصی امام سجاد(ع) بر اساس نیازسنجی‌ها و عدم وجود مجموعه‌ای متمرکز، توسط مؤسسه علمی فرهنگی دارالعرفان تحت اشراف علمی استاد انصاریان راه‌اندازی شده است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل مؤسسه علمی فرهنگی دارالعرفان، معاون پژوهشی مؤسسه با بیان اینکه کتابخانه‌های تخصصی یکی از ضرورت‌های حوزه تحقیق می‌باشد اظهارداشت: وجود چنین کتابخانه‌هایی راه را بر محققان و پژوهشگران آسان نموده و مانع پیدایش آثار کم‌مایه علمی و یا دوباره‌کاری در موضوعات خواهد بود.

حجت‌الاسلام و المسلمین بطحائی با اشاره به ضرورت توجه ویژه به صحیفه سجادیه به عنوان زبور آل محمد(ص) و مهمترین اثر حضرت زین‌العابدین(ع) افزود: صحیفه سجادیه در کلام بزرگان اثری باقیمانده از علم الهی و آکنده و سرشار از عطر نبوی و ملقب به «انجیل اهل‌بیت(ع)» است و حتی بعضی از عرفا معتقدند، صحیفه سجادیه در ردیف کتب آسمانی بوده و در کنار آنها قرار می‌گیرد.

معاون پژوهشی مؤسسه علمی فرهنگی دارالعرفان با اشاره به خاطره‌ای از آیت الله العظمی مرعشی نجفی(ره) خاطرنشان کرد: زمانی که مرحوم آیت الله العظمی مرعشی نجفی(ره) نسخه‌ای از این اثر را به شیخ طنطاوی رئیس دانشگاه الازهر مصر هدیه نموده‌اند، شیخ الازهر بعد از مطالعه صحیفه سجادیه ضمن اظهار تأسف از اینکه جامعه اسلامی با این اثر آشنا نیست، نامه‌ای را خطاب به ایشان نوشتند، که؛ «از بدبختی ما است که تاکنون بر این اثر گرانبهای جاوید که از میراث‌های نبوت و اهل بیت(ع) است، دست نیافته بودیم و من هر موقع این کتاب گرانسنگ را مطالعه کردم آن را ما فوق کلام مخلوق و مادون کلام خالق یافتم».

این پژوهشگر حوزه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فعالیت‌های مؤسسه فرهنگی دارالعرفان اظهارداشت: یکی از الطاف الهی به این مجموعه راه‌اندازی کتابخانه تخصصی امام سجاد(ع) است.

وی افزود: در این کتابخانه سعی بر این است که تمام آثار مربوط به حضرت امام سجاد(ع) در قالب فیزیکی و دیجیتالی اعم از کتب چاپی، سنگی، نسخ خطی، پایان‌نامه‌ها، مقالات بدون محدودیت زبان، مذهب و تاریخ جمع‌آوری و ساماندهی جهت ارائه به مخاطبان شود.

استاد حوزه علمیه در ادامه با بیان اینکه تا رسیدن به نقطه مطلوب و گردآوری پایگاه جامع اطلاعاتی پیرامون شخصیت نورانی امام سجاد(ع) راه زیادی پیش‌رو داریم، بیان داشت: در بررسی اولیه بیش از 700 عنوان اثر چاپی و 450 پایان‌نامه شمارش شده که از این تعداد در حال حاضر 300 عنوان کتاب در قالب 650 جلد در کتابخانه تخصصی امام سجاد(ع) گردآوری شده است که از همه پژوهشگران، محققین، اندیشمندان و صاحب نظران حوزه و دانشگاه تقاضا داریم هرگونه اطلاع پیرامون آثار آن حضرت را با پایگاه اطلاع رسانی مؤسسه فرهنگی دارالعرفان به نشانی erfan.ir و یا با شماره 02537735357 در میان گذارند.

وی به برخی از آثار ارزشمند این مؤسسه پیرامون شخصیت امام زین‌العابدین(ع) اشاره کرد و گفت: یکی از اهداف و اندیشه‌های دانشمند فرزانه حضرت استاد انصاریان توجه و عنایت خاص به کتاب صحیفه سجادیه است که ایشان خود ترجمه و شرح جامع 15 جلدی را درخصوص این اثر ارزشمند به رشته تحریر درآورده‌اند، همچنین مؤسسه مفتخر به ارائه ترجمه منظومه مناجات خمس عشر امام سجاد(ع) و ارائه دو اثر به زبان انگلیسی و ترکی از آثار استاد انصاریان می‌باشد.

حجت‌الاسلام بطحایی عنوان کرد: آن‌چه مد نظر ما می‌باشد تنها جمع‌آوری کتاب نیست بلکه با نیازسنجی‌ها به بررسی ابعادی از شخصیت امام سجاد(ع) و توجه به امر پژوهش می‌باشد تا دانشجویان تابلویی بزرگ از شخصیت آن امام همام(ع) داشته باشند و تحقیقات جدیدتری از همه ابعاد زندگی و اندیشه‌های امام سجاد(ع) در دست باشد.

معاون پژوهشی مؤسسه فرهنگی دارالعرفان در بخش دیگری از سخنان خود، گفت: رویکرد مؤسسه علمی تحقیقاتی دارالعرفان و استاد انصاریان پرداختن به چیستی عرفان اهل‌بیت(ع) و پاسخگوئی به نیازهای نسل جدید است.

حجت‌الاسلام بطحائی تصریح کرد: این مؤسسه دارای بخش‌های متعددی همچون رسانه‌ای و پژوهشی در حوزه معارف اهل‌بیت(ع) می‌باشد و دو رسالت مهم برعهده دارد، رسالت اول آن پاسخگوئی به شبهات و دوم توجه به امور پژوهشی است.

وی افزود: البته در این بخش تنها به پاسخگوئی بسنده نمی‌کنیم؛ بلکه با تحلیل و کمی‌سازی سؤالات مخاطبین، آن را به صورت آماری و تحلیلی درآورده‌ و تعداد آن‌ها را در بخش شبهات وسؤالات متعدد دینی و... دسته‌بندی کرده‌ و طبق این آمار یک آینده‌پژوهی و آینده‌نگری را با رصد سؤالات مورد ارزیابی قرار داده‌ به‌گونه‌ای که حدس و تشخیص می‌دهیم در آینده چه خطراتی از جانب دشمنان اسلام به مبانی اعتقادی وارد می‌شود لذا طبق آن فعالیت‌های علمی خود را سازماندهی می‌کنیم.

وی گفت: در حوزه پژوهشی مؤسسه دارالعرفان هفت مأموریت پژوهشی را دنبال می‌کند که حوزه اول عرفان اهل‌بیت(ع) است که حوزه‌ای بسیار حساس و مهم به‌شمار می‌رود. ممکن است برخی از نسل جوان نسبت به فقه واکنش خوبی نشان ندهند، اما حقیقت دین و گرایش به عرفان و معنویت در میان نسل جدید حضور پررنگی دارد. البته در حوزه عرفان افراط‌های زیادی داریم برای نمونه برخی از آثار در بیان برخی مطالب عرفانی زیاده‌روی و غلو کرده‌اند و از طرفی عده‌ای نیز عرفان را نفی می‌کنند که هر دوی آنها ناصحیح است. بدون شک توجه به عرفان و معنویت امری قطعی است و باید حد وسط را در نظر گرفت.

حجت‌الاسلام بطحایی اذعان کرد: در این باب سه نوع عرفان وجود دارد یک نوع عرفان رایج وجود دارد که ابن‌عربی پیشگام در معرفی آن می‌باشد نوع دیگر عرفان شیعی است که زمینه فکری ابن‌عربی را دارد اما با چند روایت از اهل‌بیت(ع) همراه شده است و هنوز قواعد عرفان ابن‌عربی در آن وجود دارد. عرفان اهل‌البیت(ع) در این میان عرفانی قرآنی - روایی است که از سرچشمه اهل‌بیت(ع) استخراج و استنباط می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: بنابراین اصل عرفان در آیات و روایات وجود دارد اما عرفانی که ما به دنبال آن هستیم عرفان روایی است. به عبارتی آیات قرآن و روایات اهل‌بیت(ع) در آن محور قرار می‌گیرد یعنی نه ابن‌عربی را نفی نمی‌کنیم بلکه جدای از عرفان او، منش عرفانی روایات را استخراج و استنباط می‌کنیم.

معاون پژوهشی مؤسسه علمی فرهنگی دارالعرفان اظهار کرد: از کلان پروژه‌های مؤسسه دارالعرفان پروژه‌های «آیات العرفان»، «رجال عرفان اهل‌بیت(ع)» و چیستی «اخلاق عرفانی» است.

وی افزود: دومین حوزه پژوهشی احیای کتب میراث شیعه می‌باشد که تمرکز بر احیای  کتاب‌های فارسی دارد. کتاب «عنصر شجاعت» در 11 جلد از میرزا خلیل کمره‌ای از آثاری است که تحقیقات بسیار خوبی در آن انجام شده و کتاب «ملکه اسلام» از ایشان از جمله کتبی است که مبانی تاریخی و کلامی خطبه حضرت زهرا(س) را شرح نموده است که توسط حجت‌الاسلام و المسلمین صابریان تصحیح و تحقیق شده است و این اثر مورد استقبال بوده و چندین مرتبه چاپ شده است.

حجت‌الاسلام بطحایی یادآور شد: سومین بخش و از مأموریت‌های دیگر مؤسسه دارالعرفان، اهتمام به ترجمه است. آمار مرکز چاپ و نشر قرآن کریم بیانگر اینست که بالغ بر 10 میلیون نسخه از ترجمه قرآن استاد انصاریان منتشر شده است. ترجمه صحیفه سجادیه، نهج البلاغه، مفاتیح الجنان، اصول کافی و کامل الزیارات با واژه‌هایی دقیق و درست از دیگر آثار مؤسسه دارالعرفان می‌باشد. در واقع اهتمام حضرت استاد و این مجموعه انتشار روان‌ترین ترجمه‌ها از متون معتبر دینی است.

وی گفت: حوزه بعدی کار تفسیر قرآن است که شامل تفسیر ترتیبی حکیم و تفسیر موضوعی قرآن می‌باشد. در سال جاری نخستین تفسیر موضوعی تحت عنوان «سیمای نیکان» و «راه و رسم رستگاری» که به معرفی ویژگی‌های محسنین و قلمرو فوز و فلاح می‌پردازد منتشر شد.

وی اظهار داشت: برای ارتقای آثار پژوهشی و خودارزیابی پژوهشی آثار علمی مجموعه، جلسات نقد برای آثار برگزار می‌شود که در این راستا حجت‌الاسلام و المسلمین شمس کتاب «اسلام دین آسان» را مورد نقد قرار دادند و کتاب «سید الشهدا تجلی عبودیت» نیز مورد نقد جناب آقای دکتر قاسم جوادی قرار گرفت.

معاون پژوهشی مؤسسه علمی فرهنگی دارالعرفان تصریح کرد: هفتمین بخش نیز انتشارات می‌باشد که اخیراً کتابی از حجت‌الاسلام و المسلمین صالحی‌منش با نام «جاهلیت» منتشر شده و کتاب «یتیم» حجت‌الاسلام و المسلمین علی‌اصغر ظهیری هم از این دست موضوعات می‌باشد.

وی در مورد نحوه پاسخگوئی نیز بیان کرد: پاسخگوئی به صورت سریع و دقیق است و افراد با مراجعه به سایت www.erfan.ir می‌توانند پاسخ سؤالات خود را در کوتاه‌ترین زمان ممکن دریافت کنند.

وی خاطرنشان کرد: مخاطب محور بودن مؤسسه و پژوهش‌های انجام شده این را به ما نشان می‌دهد که در حوزه احکام دینی دشمنان برای آن که مردم را از اسلام جدا کنند آن را سخت جلوه می‌دهند و در فضای مجازی بر این تمرکز دارند؛ وقتی جوانان فکر می‌کنند اسلام سخت است از آن کناره می‌گیرند از این رو دشمنان با ادبیات فکاهی دین را برای نسل جدید سخت جلوه می‌دهد.

وی گفت: حوزه بعدی کار تفسیر قرآن است که با دو شیوه «تفسیر ترتیبی» و «تفسیر موضوعی» انجام می‌گیرد، یکی از ویژگی‌های مورد تأکید استاد انصاریان واژه محسنین و تفاوت آن با صالحین و متقین است که در کتاب «سیمای نیکان» به تفصیل تفسیر موضوعی محسنین ارائه شده است.

وی در مورد نحوه پاسخگوئی نیز بیان کرد: پاسخگوئی به صورت مستقیم و آنلاین انجام می‌شود و افراد با مراجعه به سایت erfan.ir  می‌توانند پاسخ سؤالات خود را در مدت کمتر از دو روز دریافت کنند.

انتهای پیام /


منبع : پایگاه عرفان
 • صحیفه سجادیه
 • مؤسسه علمی فرهنگی دارالعرفان
 • کتابخانه تخصصی امام سجاد(ع)
 • حجت‌الاسلام و المسلمین سید علی بطحائی
 • مهمترین اثر حضرت زین‌العابدین(ع)
 • زبور آل محمد(ص)
 • آخرین مطالب

        مراسم عزاداری شهادت امام جعفر صادق(ع) در مؤسسه ...
        بهره‌ای از کلام استاد انصاریان؛ ارزش عمر و راه هزینه ...
        استاد انصاریان در گفت‌وگوی مشروح با فارس؛ اگر اهل سنت ...
        استاد انصاریان: در جهل به وضعیت مردم، وضع قانون برای حل ...
        استاد انصاریان: گذشت بدون منت در حق هم داشته باشید/ با ...
        استاد انصاریان: چه مقدار از اخلاقِ رفتاری پیامبر(ص) در ...
        گزارش تصویری/ سخنرانی استاد انصاریان در حسینیه همدانی ...
        در گفت‌وگو با ایکنا مطرح شد؛ توصیه استاد انصاریان به ...
        استاد انصاریان: با فهم «بسم الله الرحمن الرحیم» آدم هم ...
        به همت مؤسسه علمی فرهنگی دارالعرفان؛ مسابقه فرهنگی « ...

  بیشترین بازدید این مجموعه

        کودکی که درباره یوسف و زلیخا شهادت داد و جبرئیل را ...
        متن سخنرانی استاد انصاریان در مورد امام علی (ع)
        متن سخنرانی استاد انصاریان در مورد حجاب
        انتشار مجموعه‌ای از زیباترین نام‌های دختر برگرفته از ...
        مطالب ناب استاد انصاریان در «سروش»، «ایتا»، «بله» و ...
        استاد انصاریان: گذشت بدون منت در حق هم داشته باشید/ با ...
        استاد انصاریان: در جهل به وضعیت مردم، وضع قانون برای حل ...
        ماجرای اهدای حق‌الزحمه ۷۰۰ میلیونی استاد حسین ...
        بهره‌ای از کلام استاد انصاریان؛ ارزش عمر و راه هزینه ...
        مراسم عزاداری شهادت امام جعفر صادق(ع) در مؤسسه ...

  نظرات کاربر

  پر بازدید ترین مطالب سال

  حاجت خود را جز نزد سه نفر نگو!

  داستانى عجيب از برزخ مردگان‏

  شاه کلید آیت الله نخودکی برای یک جوان!

  سِرِّ نديدن مرده خود در خواب‏

  حکایت خدمت به پدر و مادر

  چگونه بفهميم كه خداوند ما را دوست دارد و از ...

  طلبه ای که به لوستر های حرم امیر المومنین ...

  با این کلید، ثروتمند شوید!!

  سرانجام كسي كه نماز نخواند چه مي شود و مجازات ...

  رضايت و خشنودي خدا در چیست و چگونه خداوند از ...

  پر بازدید ترین مطالب ماه

  فرهنگ دختر دارى‏( به مناسبت روز دختر)

  یک آیه و این همه معجزه !!

  اثر بی‌حجابی

  راز عدم ازدواج حضرت معصومه (س)

  حقیقت توبه

  مرگ و عالم آخرت

  توبه ی این گناه خیلی سخت است

  من دختر بد حجابی بودم با آرایش های زیاد

  چرا باید حجاب داشته باشیم؟

  کسانی که فشار قبر ندارند !!!

  پر بازدید ترین مطالب روز

  نمازخوان های بی نماز!

  فلسفه نماز چیست و ما چرا نماز می خوانیم؟ (پاسخ ...

  پشت سر مردگان غیبت نکنید!

  داستان شگفت انگيز سعد بن معاذ

  رفع گرفتاری با توسل به امام رضا (ع)

  آيا فكر گناه كردن هم گناه محسوب مي گردد، عواقب ...

  چند روايت عجيب در مورد پدر و مادر

  ذکری برای رهایی از سختی ها و بلاها

  تقيه چيست و انجام آن در چه مواردي لازم است؟

  بهترین دعا برای والدین!