فارسی
سه شنبه 02 مهر 1398 - الثلاثاء 24 محرم 1441
  917
  0
  0

آیا حضرت علی(ع) به واقعه غدیر مبنی بر این‌که امامت از آن ایشان است استدلال کرده‌اند؟

آیا حضرت علی(ع) به واقعه غدیر مبنی بر این‌که امامت از آن ایشان است استدلال کرده‌اند؟

جریان واقعه غدیر در منابع شیعه و سنی به تواتر نقل شده است. در همین راستا روایاتی نقل شده است که خود امام علی(ع) نیز به این واقعه برای اثبات امامت و ولایت خویش استناد فرمودند:

 

منابع شیعه

1. حضرت علی( ع) در گفتگو با اصحاب شورا فرمود: «شما را به خدا سوگند می دهم؛ آیا در بین شما کسی غیر از من هست که رسول خدا(ص) در روز غدیر به امرِ خداوند متعال او را [به ولایت] منصوب و سپس در مورد او فرموده باشد: مَنْ کُنْتُ مَوْلَاهُ فَعَلِیٌّ مَوْلَاهُ اللَّهُمَّ وَالِ مَنْ وَالاهُ وَ عَادِ مَنْ عَادَاه؟!». همه گفتند: نه.


2. حضرت علی( ع) در گفتگویی خطاب به ابوبکر فرمود: «تو را به خداوند سوگند می دهم که بگوئی؛ آیا طبق حدیث رسول خدا(ص) در روز غدیر من مولای تو و هر مسلمانی هستم یا تو؟» گفت: بلکه شما.


3. در ایام خلافت عثمان بن عفان؛ علی( ع) را در مسجد مشاهده کردم، جمعی نشسته بودند و بحث علمی مطرح بود و از عفّت، سخن به میان آمد. سپس صحبت قریش به میان آمد و فضل آنها و سابقه قریش و هجرتش با رسول خدا(ص) و آنچه آن حضرت در مورد قریش فرموده بود ... . علی(ع) در مورد انتصاب خویش به خلافت به امر الهی توسط پیامبر خدا (ص) فرمود: «شما را به خدا سوگند می دهم که بگوئید؛ آیا رسول خدا مرا در غدیر خم برای خلافت نصب نفرمود، و این خطبه را نخواند و نفرمود که ای مردم! خداوند متعال مرا به رسالتی مبعوث فرموده که سینه ام تنگ شده و گمان می کنم که مردم مرا تکذیب کنند. پس خداوند مطلبی فرموده که باید ابلاغ کنم یا این که مرا عذاب می کند. بعد فرمود: ای مردم! آیا می دانید که خداوند متعال مولای من است و من مولای مؤمنان هستم و من از خود مردم به ایشان سزاوارترم، همه گفتند: آری یا رسول الله. سپس فرمود: یا علی! بایست، پس من ایستادم. سپس فرمود: من کنت مولاه فعلی مولاه. اللهم وال من والاه و عاد من عاداه. سلمان بلند شد و عرض کرد یا رسول الله ولایت علی، چگونه ولایتی است، پیامبر(ص) فرمود: ولایتی همانند ولایت من، پس خداوند متعال این آیه را نازل فرمود: "الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دِینَکُمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتِی وَ رَضِیتُ لَکُمُ الْإِسْلامَ دِینا". پس رسول خدا(ص) فرمود: الله اکبر بر اتمام نبوّت من و اتمام دین خدا به ولایت علی (ع) بعد از من سپس ابوبکر و عمر برخاستند و گفتند: یا رسول الله آیا این آیات اختصاص به علی دارد. رسول خدا(ص) فرمود: بله به علی و اوصیاء من تا روز قیامت اختصاص دارد. آن دو نفر گفتند: یا رسول الله آن اوصیاء را بیان فرما. پیامبر فرمود: علی، برادرم و وزیرم و وارث و وصی و جانشین من در امتم و ولی و سرپرست هر مؤمنی بعد از من می باشد. سپس فرزندش حسن سپس حسین، سپس 9 نفر از فرزندان حسین، یکی بعد از دیگری. قرآن با ایشان است و ایشان با قرآن هستند. هیچ کدام از دیگری جدا نمی شوند تا این که بر حوض بر من وارد شوند». همه حاضران گفتند: به خدا که ما شنیدیم و به آنچه تو گفتی شهادت می دهیم و آن روز نیز شاهد بودیم.


4. جابر بن عبدالله انصارى می گوید: على بن ابی طالب(ع) براى ما خطبه خواند پس خداى را ستود و بر او ثنا خواند سپس فرمود: «اى مردم! جلو همین منبر چهار فرد برجسته از یاران پیغمبر(ص) حضور دارند. انس بن مالک، براء بن عازب، اشعث بن قیس کندى و خالد بن یزید بجلى! سپس روى به انس کرده و فرمود: اى انس! اگر از رسول خدا شنیدى که می فرمود: به هر کس که مولا منم [این] على است مولاى او و آن گاه امروز به جانشینى من گواهى ندهى از خدا می خواهم که تو را نکشد تا به بیمارى پیسى آن چنان دچار شوى که عمامه ات هم آن را نپوشاند. اما تو اى اشعث! اگر شنیدى ... و آن گاه امروز به جانشینى من گواهى ندهى از خداوند می خواهم که تو را نکشد تا هر دو چشمت را کور گرداند. اما تو اى خالد بن یزید! اگر از رسول خدا شنیدى ... آن گاه امروز به جانشینى من گواهى ندهى از خداوند خواستارم که تو را نکشد جز با مرگ دوران جاهلیت. اما تو اى براء بن عازب! اگر شنیدى از رسول خدا ... آن گاه امروز به جانشینى من گواهى ندهى از خداوند خواستارم که تو را نمیراند مگر همان جا که از آن مهاجرت کردى».
جابر بن عبد الله انصارى می گوید: به خدا سوگند! انس را دیدم دچار پیسى شده بود و می خواست با عمامه اش آن را بپوشاند ولى عمامه اش آن را نمی پوشاند. اشعث بن قیس را دیدم که از هر دو چشم نابینا شده بود و او می گفت: ستایش خدایى را سزاست که نفرین امیر المؤمنین على بن ابی طالب(ع) را درباره کورى من در دنیا قرار داد و به من نفرین عذاب آخرت نکرد که گرفتار عذاب می شدم و اما خالد بن یزید مرد و خانواده اش که خواستند دفنش کنند در خانه خالد گورش را کندند و همان جا به خاکش سپردند قبیله کنده که این خبر را شنیدند با اسب و شتر آمدند و اسبان و شتران را بر در خانه خالد پى کردند تشریفات مرگ خالد به آئین زمان جاهلیت انجام گرفت و اما براء بن عازب، معاویه او را فرماندار یمن کرد و در یمن مُرد.


منابع اهل سنت

5. احمد بن حنبل(م 241ق) در مسند: حضرت على(ع) مردم را در رحبه گرد آورد و فرمود: «سوگند می دهم هر مرد مسلمانى که غدیر خُم را به خاطر دارد و سخنى را که در آن روز از رسول خدا(ص) شنیده است، از جا برخیزد». سى تن از مردم براى اقامه شهادت بپا خاستند - ابو نعیم گفته است که افراد بسیارى شهادت دادند - و اعلام کردند آن هنگام که رسول خدا دست على(ع) را به دست مبارک خود گرفت خطاب به مردم فرمود:
«آیا می دانید که من شایسته تر به مؤمنان از خود آنها می باشم؟» همگى فرمایش رسول خدا(ص) را تصدیق کردند. رسول خدا فرمود: «هر کس من مولای او هستم، این [علی] مولای او است، پروردگارا! دوست على را دوست بدار، و دشمن على را دشمن بدار». ابو طفیل گفت: از میان جمع در حالى بیرون رفتم که در خودم احساس ناراحتى می کردم، و در بازگشت از اجتماع مردم، به دیدار «زید بن ارقم» رفتم و به او گفتم: از على چنین و چنان شنیدم و ناراحت شدم! «زید» گفت: آنچه را که شنیدى انکار مکن! به دلیل آن که، آنچه را که استماع کرده اى من خود از رسول خدا(ص) شنیده ام.


6. ابوبکر بزار (م 292ق) در البحر الزخار: ابو اسحاق از عمرو بن ذى مرّ، سعید بن وهب و زید بن یثیع نقل کرده است که؛ هر سه به اتفاق هم گفتند که شنیدیم حضرت على(ع) سوگند می داد که؛ «هر کسى از شما از پیغمبر اکرم(ص) در روز غدیر خم آنچه را درباره من فرموده، شنیده است، شهادت خود را اعلام نماید». سیزده تن از حاضران از جای خود برخاستند و گواهى خود را اعلام داشتند که از آن حضرت شنیدیم، فرمود: «آیا من از جان مؤمنان سزاوارتر از خود آنها نیستم؟» مردم فرموده آن حضرت را تصدیق کردند....».


7. در سیره حلبیه نقل شده که علی( ع) به همین حدیث احتجاج فرمود که: «هر کس [این جمله رسول خدا را: «من کنت مولاه...»] شنیده، بلند شود و شهادت دهد که پیامبر(ص) در روز غدیر این حقایق را گفته است. به نقلی، 17 و به نقلی 30 نفر از اصحاب بلند شدند و گواهی دادند.

 


منبع : پایگاه عرفان
مطالب مرتبط
      آیا حضرت علی(ع) به واقعه غدیر مبنی بر این‌که امامت از آن ایشان است استدلال کرده‌اند ؟
 • امامت
 • حضرت علی(ع)
 • آیا حضرت علی(ع) به واقعه غدیر مبنی بر این‌که امامت از آن ایشان است استدلال کرده‌اند؟
 • واقعه غدیر
 •   917
    0
    0
  امتیاز شما به این مطلب ؟

  آخرین مطالب

        خصلت‌ها و فضایلی که امام سجاد(ع) بر فراز منبر شام برای ...
        مدت بیماری امام سجاد(ع) در واقعه عاشورا چقدر طول کشید؟
        از آغاز حرکت امام حسین(ع) از مکه تا روز عاشورا، چه ...
        آیا کسانی که در روز عاشورا امام حسین را یاری نکردند، ...
        آیا امام حسین(ع) قبل از تمام شدن اعمال حج تمتع مکه را ...
        چرا هیچیک از خطبه‌ها و نامه‌ها و کلمات قصار نهج ...
        سفارش به سکوت در آموزه‌های دینی چه مشخصات و اندازه‌ای ...
        چرا امام حسین(ع) خانواده خود را به کربلا برد؟
        چرا شمر( این جانباز جنگ صفین در رکاب امام علی(ع)) در ...
        احادیث مربوط به امام حسین(ع) در «کامل الزیارات» به چند ...

  بیشترین بازدید این مجموعه

        فلسفه نماز چیست و ما چرا نماز می خوانیم؟ (پاسخ استاد ...
        چرا نام حضرت علی (ع) در قرآن نیامده است؟
        براي رسيدن به مقام طي الارض راه حل چيست؟
        آيا فكر گناه كردن هم گناه محسوب مي گردد، عواقب آن چیست؟
        چگونه بفهميم كه خداوند ما را دوست دارد و از كارهاي ما ...
        سرانجام كسي كه نماز نخواند چه مي شود و مجازات او چيست؟
        آیا امام حسین بعد از شهادتشان، پیکرشان را با اشاره و ...
        ندای «هل من ناصر ینصرنی» را چه کسی و چگونه پاسخ داد؟
        محیط برزخ چگونه است؟ چرا قبل از بهشت و جهنم بزرخ می ...
        چرا سگ نجس است و نمی‌توان آن را درخانه نگه داشت؟

   
  نظرات کاربر
  پر بازدید ترین مطالب سال
  پر بازدید ترین مطالب ماه
  پر بازدید ترین مطالب روز