فارسی
سه شنبه 28 خرداد 1398 - الثلاثاء 14 شوال 1440
  1581
  0
  0

اعتراف‏

دادستان ديوان «ايالات متحده» در يكى از مقالات خود مى‏گويد: «اساسى‏ترين اختلافات، ميان قانون و مذهب قرار دارد. در غرب حتى در آن كشورهايى كه عقيده محكمى به جدايى مذهب از سياست ندارند، سيستم قانونى را يك موضوع دنيوى مى‏دانند، كه در آن مقتضيات وقت رُل بزرگى بازى مى‏كند، البته نفوذهاى مذهبى در تشكيل قوانين خيلى مؤثر و قوى بوده‏اند.

قانون عبرانى «پنتاتوك» كه پنج كتاب اول تورات است، تعليمات مسيح و قوانين كليسايى، هر كدام كمكى به فكر قانونى ما كرده‏اند، در ازمنه پيش غير معمول و غير عادى نبود كه سياستمداران با نفوذ؛ قضات و قانون‏گذاران را از ميان مشايخ كليسا انتخاب كنند؛ ولى با همه اينها، قانون باز به صورت يك امر دنيوى باقى مانده است.

مجالس مقنّنه براى وضع قانون، و دادگاه‏ها براى اجراى آن به وجود آمده است، و اين‏ها تأسيسات اين جهان به شمار مى‏آيند كه با دولت سرو كار دارند و مسئول آن مى‏باشند، نه با كليسا و مذهب، از اين رو قانون ما در آمريكا تكاليف‏ مذهبى معين نمى‏كند؛ بلكه در حقيقت هشيارانه آن را حذف مى‏كند، (ملت‏هاى اسلامى و زمامدارانشان كه دچار تقليد كوركورانه‏اند عبرت بگيرند).

قانون در آمريكا فقط يك تماس محدودى با اجراى وظايف اخلاقى دارد، در حقيقت يك شخص آمريكايى در همان حال كه ممكن است يك فرد مطيع قانون باشد، ممكن است يك فرد پست و فاسدى هم از حيث اخلاق باشد؛ ولى بر عكس آن در قوانين اسلامى سرچشمه و منبع قانون، اراده خداست.

اين قانون و اين اراده الهى تمام مؤمنين را جامعه واحدى مى‏شناسد، گرچه از قبايل و عشاير گوناگون تشكيل يافته و در مواضع و محل‏هاى دور و مجزّاى از يك ديگر واقع شده باشند. در اينجا مذهب نيروى صحيح و سالم، سوق دهنده جماعت مى‏باشد، نه مليّت و حدود جغرافيايى. در اينجا خود دولت هم مطيع و فرمان‏بردار قرآن است، و مجالى براى قانون گذارى ديگرى باقى نمى‏گذارد، چه رسد به آنكه اجازه انتقاد و شقاق و نفاق بدهد.

به نظر مؤمنِ به اسلام، اين جهان مانند دهليزى است به جهان ديگر، كه جهان بهتر باشد، و قرآن قواعد و قوانين و طرز سلوك افراد را نسبت به يك ديگر و نسبت به اجتماع آنها معين مى‏كند، تا آن تحوّل سالم را از اين عالم به عالم ديگر تأمين نمايد» .


منبع : پایگاه عرفان
  1581
  0
  0
امتیاز شما به این مطلب ؟

آخرین مطالب

      مسیر اصلی
      شرط رسیدن به پروردگار
      صبوری در مشکلات
      ارزش خاک حرم ائمه بقیع (ع)
      عادلانه در راه خدا خرج کردن!
      امیر خواسته‌های نامشروعت باش!
      پیروزی‌تان حتمی است
      آدم راست‌گویی باشید
      زمان بخشش عمومی پروردگار
      دقت در قرائت قرآن

بیشترین بازدید این مجموعه

      داستانى عجيب از برزخ مردگان
      تقوا در روايات‏
      ماوراى هفت آسمان‏
      انواع صدقه‏
      نتيجه شوم مستى‏
      كيد عظيم‏
      قابل توجه زنان آزاردهنده به همسر
      حسادت
      دعا برای دختر دار شدن
      دنیا در کلام امام مجتبی (ع)

 
نظرات کاربر
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز