فارسی
دوشنبه 18 فروردين 1399 - الاثنين 12 شعبان 1441

  327
  0
  0

حقيقت اول: توفيق الهى‏


حضرت جواد، عليه السلام، آن سه حقيقت را اين گونه بيان مى فرمايند:

كسى كه مى خواهد مؤمن واقعى بشود اين سه حقيقت را لازم دارد؛ حقيقت اول «توفيق من اللّه» است. كلمه توفيق در لغت عرب به دو معنا آمده است:

1. هماهنگى و سازگارى بين انسان و حقايق: اين سازگارى هم كار خداست. خداوند اين هماهنگى را نظم مى دهد و انسان بايد آن را ظاهر كند و تحقق ببخشد.

2. ارشاد و هدايت پروردگار: خداوند متعال بشر را با دو چيز ارشاد كرده است: الف. انزال كتاب؛ ب. سازگارى انسان با قرآن.

كامل ترين، جامع ترين، مفيدترين و باارزش ترين كتاب پروردگار قرآن كريم است. قرآن مجيد كتاب ارشاد حق، راهنمايى حق، دليل حق، چراغ حق و حجت پروردگار مهربان عالم است.  اين معنى نخست توفيق است. معنى ديگر توفيق اين است كه خداوند متعال بين بدن ما، روح ما، نفس ما، باطن ما و عقل ما با قرآن مجيد هماهنگى و سازگارى برقرار كرده و خود چگونگى اين هماهنگى را بيان فرموده است:

«إنّ اللّه يأمر بالعدل و الاحسان و ايتاء ذى القربى و ينهى عن الفحشاء و المنكر و البغى يعظكم لعلكم تذكرون».

به راستى خدا به عدالت و احسان و بخشش به خويشاوندان فرمان مى دهد، و از فحشا و منكر و ستم گرى نهى مى كند. شما را اندرز مى دهد تامتذكّر [اين حقيقت ] شويد [كه فرمان هاى الهى، ضامن سعادت دنيا و آخرت شماست ].

همين كه انسان مى تواند اهل عدالت باشد، دليلى است بر وجود هماهنگى بين وجود او و عدالت. انسان مى تواند عادل و منصف باشد و با ميانه روى و بدون افراط و تفريط زندگى كند و اين معناى هماهنگى و توفيق است. او مى تواند اهل نيكوكارى به همگان باشد، درست مانند انبيا و ائمه كه در احسان و نيكى هيچ قيدى را لحاظ نمى كردند. امام زين العابدين، عليه السلام، چهل سال تمام نيمه هاى شب به در خانه مستمندان مى رفت و لباس و غذا مى برد و از اين كه شناخته شود پرهيز مى كرد. بعد از وفات ايشان، مردم ديدند عده اى انسان فقير به خاطر از دست دادن احسان كننده خود بر سر مى كوبند و ناله مى كنند.

پروردگار عالم سفارش عجيبى به حضرت عيسى بن مريم، عليه السلام، دارد. مى فرمايد: اى عيسى، اول صبح كه از خانه بيرون مى روى، مانند خورشيد باش. نگاهى به خورشيد بينداز و ببين چه بى دريغ، بى بخل و بى امتناع به هر خانه اى و هر جايى مى تابد؛ تو هم در نيكى به مردم همين گونه باش. براى همه منشأ بركت و منفعت و سود باش.

توجه به اوضاع دنياى امروز، از جمله بحران خاورميانه، جنايات اسرائيل، سستى دولت هاى عربى و ... نشان مى دهد كه جهان دچار پستى خطرناكى شده است. اين در حالى است كه خداوند مى فرمايد:

«إن اللّه يأمر بالعدل و الاحسان».

عدالت در جهان كنونى كجاست؟ احسان چه جايگاهى دارد؟ آيا اين انسان ها مى توانند بگويند ما نمى توانيم عدل يا محسن باشيم؟ اگر بگويند دروغ گفته اند، زيرا انسان مى تواند عادل و محسن باشد.

«و ايتاء ذى القربى».

خدا به شما امر مى كند به اقوام و خويشانتان از نظر مالى رسيدگى كنيد. آيا فرد ثروتمند مى تواند بگويد «نمى توانم با ثروتم به قوامم رسيدگى كنم»؟ اين توفيق است كه انسان بتواند مالش را به خويشان مستحقش برساند.

«و ينهى عن الفحشاء و المنكر و البغى».

آيا انسان مى تواند اهل فحشا و منكر و بغى نباشد؟ آرى، و اين توفيق است. خداوند به انسان اين قدرت را داده كه آلوده به فحشا و منكر و بغى نشود. اين توفيق الهى است.

اين ها حقيقت وجود آدمى است و اگر كسى بخواهد مؤمن واقعى باشد، بايد به ارشاد خدا وصل بشود و هماهنگى بين خود و خوبى ها را عملى كند.

 


منبع : پايگاه عرفان
  327
  0
  0
امتیاز شما به این مطلب ؟

آخرین مطالب

    مرگ و فرصتها - جلسه هفتم
    اوج عرفان و تعالیم دینی در کلام صدیقۀ طاهره(س)
    سرانجام تواضع و تکبر مقابل اوامر الهی
    چگونه محبوب خدا شویم- جلسۀ چهارم
    مرگ و عالم آخرت
    بعثت پیامبران برای درمان بیماری شرک
    احوالات و اهداف مومن و پاسخ به سوالات
    مبداء آفرینش موجودات
    مقام حضرت زينب (س)
    خودشناسی و قیمت‌شناسی انسان

بیشترین بازدید این مجموعه

      چگونه محبوب خدا شویم- جلسۀ چهارم
      مرگ و فرصتها - جلسه هفتم
      ثمره ازدواج علامه لاهيجانى‏
      چند روايت عجيب در مورد پدر و مادر
      هدف خلقت از زبان امام على عليه السلام‏
      درخواست همسر از خدا روش بزرگان است‏
      مرگ و عالم آخرت
      حكايت سعدى درباره حرص مال دنيا
      امام زمان عليه السلام فريادرس انسان‏ها
      حضرت عيسى عليه السلام و درخواست شيطان براى گفتن لا اله ...

 
نظرات کاربر
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز