فارسی
يكشنبه 29 ارديبهشت 1398 - الاحد 13 رمضان 1440
  808
  0
  0

زبان فارسی دومین زبان جهان اسلام

به گزارش شیعه آنلاین به نقل از واحد مرکزی خبر، معاون پژوهش سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت: زبان فارسی باید به عنوان هفتمین زبان سازمان ملل متحد مورد توجه قرار گیرد و همه باید تلاش کنیم تا این زبان به عنوان زبان رسمی سازمان های بین المللی قرار گیرد.
محمدرضا دهشیری در برنامه گفتگوی شبکه دو سیما افزود: زبان فارسی دومین زبان جهان اسلام است و حدود 100 میلیون نفر در دنیا به این زبان سخن می گویند.
وی گفت:‌ زبان فارسی پیام محبت، معنویت، انسان دوستی و همزیستی مسالمت است. سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به عنوان متولی ترویج فرهنگ ایرانی رسالت خود می داند که زبان فارسی را به عنوان عامل هویت ساز ملی تبیین کند.وی گفت: برگزاری کلاس های آموزش زبان فارسی در 70 رایزنی فرهنگی در خارج از کشور، ایجاد ارتباط با حدود 15هزار دانش آموخته زبان فارسی در دنیا، برگزاری دوره های دانش افزایی زبان فارسی، اعطای بورس به دانشجویان زبان فارسی، تلاش برای تبادل دانشگاهی با دانشگاه های دیگر و ایجاد کرسی های زبان فارسی، ایجاد 120 اتاق ایران برای مطالعه کتب و اسناد ایران و تجهیز کتابخانه های مختلف در کشورهای مختلف ازجمله اقدامات سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برای گسترش زبان فارسی در جهان بوده است.دهشیری گفت: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی بر ارتباط با مخاطبان خارجی برای جذب و کمک به آنها برای آموزش زبان فارسی متمرکز است. ساماندهی نسخ خطی در خارج کشور در دستور کار سازمان است تا با شناسایی و نسخه برداری از آنها بهره برداری کند. در حال برنامه ریزی هستیم تا جلوی انحراف گویشها، لهجه ها و ادبیات ایرانیان خارج کشور نیز گرفته شود. اظهر دهلوی استاد زبان و ادب فارسی در دانشگاه هند نیز در این برنامه گفت: فارسی زبان اتحاد است و همیشه اتحاد را در بین مردم هند ایجاد کرده است. در هند زبان فارسی به وسیله ترک زبانان گسترش یافته است.
دهلوی هند را گنجینه بزرگی از زبان های مختلف دانست و گفت: 16 زبان در هند رسمی است و40 دانشگاه در هند شعبه زبان فارسی دارد. وی افزود: کلمه «زنده باد انقلاب» که به زبان فارسی در هند گسترش یافت علیه استعمار انگلیس کاربرد فراوانی داشت. فارسی همه شئون زندگی روزمره مردم هند را تحت تأثیر قرار داده است و هند به وسیله زبان فارسی به جهانیان معرفی شد. دهلوی با اشاره به اینکه زبان فارسی در هند زبان اردو را نیز ایجاد کرده است افزود: فارسی برای هندیان یک فرهنگ کامل و یک میراث گرانبهاست. این استاد زبان و ادب فارسی در دانشگاه هند همچنین بر ضرورت حفظ میراث گرانبهای زبان فارسی تأکید کرد و گفت: در دهلی 10 میلیون سند به زبان فارسی وجود دارد که مربوط به 150 سال اخیر است.

 

 


منبع : شیعه انلاین
  808
  0
  0
امتیاز شما به این مطلب ؟

آخرین مطالب

      شرایط پذیرش اعمال در ماه رمضان از نگاه استاد انصاریان/ ...
      استاد حسین انصاریان: بهره‌های اجابت دعوت حق از منظر ...
      استاد انصاریان: نماز سبب آمرزش گناهان/ با کلام اخلاقی و ...
      استاد انصاریان تشریح کرد: سه بهره عظیم که از سرمشق ...
      استاد انصاریان: بهترین عمل در ماه رمضان حفظ خود از ...
      با همکاری رسانه ملی؛ پوشش سخنرانی‌های حضرت استاد ...
      میزبانی پنجمین شب محفل قرآنی حسینیه هدایت از «احمد ...
      هم زمان با آغاز27امین نمایشگاه قرآن کریم؛ برای اولین ...
      گزارش تصویری/ سخنرانی استاد انصاریان در حسینیه همدانی ...
      گزارش تصویری/ سخنرانی استاد انصاریان در مسجد حضرت ...

بیشترین بازدید این مجموعه

      کودکی که درباره یوسف و زلیخا شهادت داد و جبرئیل را ...
      متن سخنرانی استاد انصاریان در مورد امام علی (ع)
      متن سخنرانی استاد انصاریان در مورد حجاب
      عکس/ پرچم گنبد حرم مطهر امام حسین(ع)
      مطالب ناب استاد انصاریان در «سروش»، «ایتا»، «بله» و ...
      استاد انصاریان: دعا عامِل رفع گرفتاری‌ها، سختی‌ها و ...
      با افتتاح سی ودومین نمایشگاه بین المللی کتاب؛ نشر ...
      توصیه های استاد انصاریان به دانش آموختگان جامعه ...
      در ماه مبارک رمضان؛ شهروندان تهرانی میزبان استاد ...
      گزارش تصویری/ سخنرانی استاد انصاریان در حسینیه همدانی ...

 
نظرات کاربر
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز