فارسی
پنجشنبه 01 فروردين 1398 - الخميس 14 رجب 1440
  805
  0
  0

زبان فارسی دومین زبان جهان اسلام

به گزارش شیعه آنلاین به نقل از واحد مرکزی خبر، معاون پژوهش سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت: زبان فارسی باید به عنوان هفتمین زبان سازمان ملل متحد مورد توجه قرار گیرد و همه باید تلاش کنیم تا این زبان به عنوان زبان رسمی سازمان های بین المللی قرار گیرد.
محمدرضا دهشیری در برنامه گفتگوی شبکه دو سیما افزود: زبان فارسی دومین زبان جهان اسلام است و حدود 100 میلیون نفر در دنیا به این زبان سخن می گویند.
وی گفت: زبان فارسی پیام محبت، معنویت، انسان دوستی و همزیستی مسالمت است. سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به عنوان متولی ترویج فرهنگ ایرانی رسالت خود می داند که زبان فارسی را به عنوان عامل هویت ساز ملی تبیین کند.وی گفت: برگزاری کلاس های آموزش زبان فارسی در 70 رایزنی فرهنگی در خارج از کشور، ایجاد ارتباط با حدود 15هزار دانش آموخته زبان فارسی در دنیا، برگزاری دوره های دانش افزایی زبان فارسی، اعطای بورس به دانشجویان زبان فارسی، تلاش برای تبادل دانشگاهی با دانشگاه های دیگر و ایجاد کرسی های زبان فارسی، ایجاد 120 اتاق ایران برای مطالعه کتب و اسناد ایران و تجهیز کتابخانه های مختلف در کشورهای مختلف ازجمله اقدامات سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برای گسترش زبان فارسی در جهان بوده است.دهشیری گفت: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی بر ارتباط با مخاطبان خارجی برای جذب و کمک به آنها برای آموزش زبان فارسی متمرکز است. ساماندهی نسخ خطی در خارج کشور در دستور کار سازمان است تا با شناسایی و نسخه برداری از آنها بهره برداری کند. در حال برنامه ریزی هستیم تا جلوی انحراف گویشها، لهجه ها و ادبیات ایرانیان خارج کشور نیز گرفته شود. اظهر دهلوی استاد زبان و ادب فارسی در دانشگاه هند نیز در این برنامه گفت: فارسی زبان اتحاد است و همیشه اتحاد را در بین مردم هند ایجاد کرده است. در هند زبان فارسی به وسیله ترک زبانان گسترش یافته است.
دهلوی هند را گنجینه بزرگی از زبان های مختلف دانست و گفت: 16 زبان در هند رسمی است و40 دانشگاه در هند شعبه زبان فارسی دارد. وی افزود: کلمه «زنده باد انقلاب» که به زبان فارسی در هند گسترش یافت علیه استعمار انگلیس کاربرد فراوانی داشت. فارسی همه شئون زندگی روزمره مردم هند را تحت تأثیر قرار داده است و هند به وسیله زبان فارسی به جهانیان معرفی شد. دهلوی با اشاره به اینکه زبان فارسی در هند زبان اردو را نیز ایجاد کرده است افزود: فارسی برای هندیان یک فرهنگ کامل و یک میراث گرانبهاست. این استاد زبان و ادب فارسی در دانشگاه هند همچنین بر ضرورت حفظ میراث گرانبهای زبان فارسی تأکید کرد و گفت: در دهلی 10 میلیون سند به زبان فارسی وجود دارد که مربوط به 150 سال اخیر است.

 

 


منبع : شیعه انلاین
  805
  0
  0
امتیاز شما به این مطلب ؟

آخرین مطالب

      استاد انصاریان: کنار اسلام دین‌سازی نکنید/ داروی حل ...
      استاد انصاریان: لقمه حلال نسخه شفابخش همه بیماری ها و ...
      معرفی کتاب ارزشمند «سیمای نیکان» اثر استاد انصاریان
      مراسم عزاداری امام هادی(ع) در مؤسسه دارالعرفان ...
      گزارش تصویری/ سخنرانی استاد انصاریان در اختتامیه ...
      استاد انصاریان؛ امروز جهان تشنه عدالت امیرالمؤمنین(ع) ...
      استاد انصاریان: توحید نخستین منبع اتصال به خیر و نور/ ...
      گزارش تصویری/حضور استاد انصاریان در کنگره بزرگداشت ...
      استاد انصاریان: قلبی که با طهارت است و رفعت دارد؛ وحی ...
      استاد انصاریان: انسان گوهر گران‌بهای دریای خلقت/ قرآن ...

بیشترین بازدید این مجموعه

      شعر مولوی ‌اهل‌سنت برای‌ حضرت ‌زهرا (س)
      متن سخنرانی استاد انصاریان در مورد امام علی (ع)
      متن سخنرانی استاد انصاریان در مورد حجاب
      سخنرانی حضرت استاد حسین انصاریان پیرامون امام ...
      مطالب ناب استاد انصاریان در «سروش»، «ایتا»، «بله» و ...
      همزمان با آیین رونمایی از ترجمه اصول کافی؛ ...
      همزمان با ایام ولادت حضرت فاطمه زهرا(س)؛ سخنرانی استاد ...
      استاد انصاریان: خودشناسی پایه و اساس سعادت دنیا و آخرت ...
      استاد انصاریان: انسان گوهر گران‌بهای دریای خلقت/ قرآن ...
      استاد انصاریان؛ امروز جهان تشنه عدالت امیرالمؤمنین(ع) ...

 
نظرات کاربر
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز