فارسی
سه شنبه 19 آذر 1398 - الثلاثاء 13 ربيع الثاني 1441

  13979
  1
  0

مراحل مختلف شكل‏گيرى انسان در رحم مادر دوران ماه چهارم

در اين موقع ، طول طفل به پانزده تا بيست سانتى متر مى رسد و اين اندازه ، مساوىِ نصفِ قدّ نوزاد به هنگام تولّد است ، از آن به بعد رشدش به تدريج كاسته مى شود .
در ماه چهارم ، جنين هنوز به يك انسان كوچولو نمى ماند ، بلكه موجودى است كه سرى بسيار بزرگ و بالا تنه اى خيلى پهن و پاهاى كوتاه دارد .
طفل در دو ماهگى ، سرش به اندازه نصف قد ، در سه الى پنج ماهگى به ثلث ، موقع ولادت به ربع و زمان بلوغ مساوى يك دهم طول قد مى گردد .
با وجود اين ، جنين چهار ماهه خالى از لطف و زيبايى نيست ، سر و پشت او تقريبا افراشته و شباهت به نوزاد معمولى دارد ، صورتش پهن ، ولى داراى تناسب است ، چشم ها به خوبى معلوم است ، دست ها و پاها برجسته و نمايان ، انگشت هاى دست و پا ، چاق و معمولاً انگشت هاى دست تا شده مى باشد ، در انتهاى انگشت ها طرح شيارهاى پوست پيداست .
ناگفته نماند وضع و شكل خطوط شيارهاى پوست بدن تمام ابناى بشر به قدرت بى نهايت ذات احديّت با يكديگر متفاوت و حتى دو فرد آدمى ، شيارهاى پوست آنها همسان نيست ، بالاخره در ماه چهارم آن موجود كوچك داراى مشخصات ممتازه اى است كه محو شدنى نيست .
پوست بدن در اين موقع چروك دار و رنگ آن قرمز تند است ، سرخى پوست بدين جهت است كه خون صاف و رقيق و شفاف در رگ هاى بدن جريان دارد و بايد متذكّر شد كه جنين قبل از ماه ششم ، بدنش عارى از پيه و چربى است .
جنين كه از آغاز حاملگى مادر تا ماه چهارم ساكت و آرام بود از اين به بعد تكان مى خورد و حركتش بيش تر مى شود و دست و پاهاى خود را باز و بسته مى نمايد . نخستين حركت بچّه ، ساده و آرام است ، كم كم تندتر مى شود و به جدار رحم مادر ضربات شديدى وارد مى آورد و او را متوجّه مى سازد كه انسان كوچكى در بطن وى زندگى مى كند .


منبع : برگرفته از کتاب عرفان اسلامی استاد حسین انصاریان
  13979
  1
  0
امتیاز شما به این مطلب ؟

آخرین مطالب

    اهتمام اهل خدا به نماز اول وقت‏
    انديشه در آفرينش زمين و آسمان‏
    فراغ خاطر در قرائت قرآن‏
    ورع در آيينه روايات‏
    آب و خاك در قرآن
    نعمت باران
    اقسام فكر و انديشه‏
    انواع اخلاق آدمى‏
    شهوت شكم يا تنور جهنم
    ثنا و ستايش الهى قبل از دعا

بیشترین بازدید این مجموعه

      مكتب‏هاى مدّعى عرفان
      صفات حق در ادعيه
      دادگاه الهى براى رسيدگى به قلب
      وسايل شيطان براى فريب انسان‏
      ثروت و بخل در قرآن‏
      ورع در آيينه روايات‏
      ثروت چيست؟
      اقسام فكر و انديشه‏
      اهتمام اهل خدا به نماز اول وقت‏
      اثرگذارى و اثرپذيرى‏ در معاشرت

 
نظرات کاربر
خدایاشکرت
پاسخ
0     0
6 اسفند 1392 ساعت 7:37 بعد از ظهر
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز