فارسی
سه شنبه 12 فروردين 1399 - الثلاثاء 6 شعبان 1441
  562
  0
  0

محبّت پيامبر صلي الله عليه و آله به امت

بى ترديد در ميان امت آنان كه در حدّ سعه وجودى خويش به خدا و پيامبر صلي الله عليه و آله عشق مى ورزند و برابر وسع و طاقت خود در عبادت و طاعت مى كوشند ، خدا و پيامبر هم به آنان محبّت مى ورزند و در دنيا و آخرت از لطف و رحمت بهره مندشان مى سازند ، روايت زير كه از روايات مهم و با ارزش است به اين حقيقت اشاره دارد : منصور دوانيقى از جدش عباس كه عموى پيامبر صلي الله عليه و آله است نقل مى كند :
من و رسول خدا كنار در ايستاده بوديم ، فاطمه زهرا عليه السلام در حالى كه حضرت امام حسين عليه السلام در آغوشش بود ، رسيد ، رسول خدا پيش رفت و حسين را گرفت و پرسيد فاطمه من چرا گريه مى كنى ؟
عرضه داشت : زنان به من زخم زبان مى زنند و سرزنشم مى كنند كه همسر تو فقير و تهيدست است ، پدرت پيامبر ، تو را به مسكين و فقير شوهر داده است !
حضرت فرمود : دخترم ! من تو را شوهر ندادم بلكه خدا عقد تو را با على در عرش بست و جبرئيل هم شاهد عقد بود .
خدا به جهان نگريست ، پدرت را به پيامبرى برگزيد و ديگر بار نگريست على را انتخاب كرد ، آنگاه به من وحى فرمود : تو را با على تزويج كنم و او را وصى خود گردانم ، او قلباً از همه مردم شجاع تر استو از همه بردبارتر است و از نظر آراسته بودن به اسلام از همه مقدم تر است و از تمام مردم سخى تر و از نظر اخلاق بهتر است .
فاطمه من ! قيامت لواى حمد و كليدهاى بهشت را به من مى سپارند و من در اختيار على قرار مى دهم ، آدم و همه فرزندانش زير آن لوايند سپس على را كنار حوض قرار مى دهم تا هر كه را از امت من مى داند آب دهد .
امام حسن و امام حسين عليهما السلام فرزندان تواند ، چون لواى حمد را به دست على دهم منادى فرياد مى كند ، جدت ابراهيم عالى است و بردارت على عالى است ، هنگامى كه من دست به شفاعت بزنم على هم در شفاعت به من كمك دهد ، اى فاطمه ! گريه مكن من با مردن از تو جدا مى شوم ، فاطمه محزون شد و گفت : شما را كجا مى بينم ؟ فرمود : زير لواى حمد در آنجا امت مرا شفاعت كن .
فاطمه مرا در صراط مى بينى كه جبرئيل باز جانب راست من و ميكائيل از جانب چپ من و اسرافيل پيش روى من و همه فرشتگان پشت سر من هستند و من فرياد مى زنم :
« يا رَبِّ أُمَّتِى أُمَّتى هَوِّنْ عَلَيْهِمْ الْحِسابَ ثُمَّ أنْظُرُ يَمِيْناً وشِمالاً إِلى أُمَّتِى وَكُلُّ نَبِىٍّ يَوْمَئِذٍ مُشْتَغِلٌ بِنَفْسِهِ يَقُول يا رَبِّ نَفْسِى نَفْسِى وأنا أَقُولُ : يا رَبِّ أُمَّتِى أُمَّتِى فَأَوَّلُ مَنْ يَلْحَقُ بِى يَوْمَ القِيامَةِ مِنْ أُمَّتى أنْتِ وَعَلِىٍّ وَالْحَسَنِ والْحُسَيْنِ فَيَقُولُ الرَّبُّ : يا مُحَمَّدُ إِنَّ أُمَّتَكَ لَوْ أَتَوْنِى بِذُنُوبٍ كَأمْثالِ الْجِبالِ لَغَفَرْتُ لَهُمْ ما لَمْ يُشْرِكُوا بِى شَيئاً يُوالُوا لِى عَدُّوَّاً ».
پروردگارا ! امتم ، امتم ، حساب را بر آنان آسان كن ، سپس از راست و چپ به امتم مى نگرم . در آن روز هر پيامبرى سرگرم وضع خود است ، مى گويد : پروردگارا ! خودم ، خودم ، و من مى گويم : پروردگارا امتم ، امتم . اول كسى كه از امتم در قيامت به من مى پيوندد تو و على و حسن و حسين هستيد ، پس خداوند مى گويد : اى محمد ! اگر امتت گناهانى چون كوه ها بياورند هر آيينه آنان را مورد آمرزش قرار مى دهم در صورتى كه به من شرك نورزيده باشند و با دشمنانم دوستى نكرده باشند .


منبع : برگرفته از کتاب با کاروان نور استاد حسین انصاریان
  562
  0
  0
امتیاز شما به این مطلب ؟

آخرین مطالب

    خدایا! من به وسیلهٔ خودت، خودت را شناختم
    حق گوی در بیان حضرت سجاد (ع)
    مقام و منزلت عظیم قمر بنی‌هاشم
    غبطه به مقام حضرت عباس (ع)
    سرمایه گذاری های دشمن
    یا ابا عبدالله
    ابی عبدالله محور عشق
    دنبال حق باشید
    دستورات بهداشتی
    لقب امین

بیشترین بازدید این مجموعه

      براى هر گناهى توبه اى مخصوص است
      روايات باب توبه‏
      روايات ابتلا و امتحان‏
      افسار دزدى و نتيجه فرار از حلال‏
      خواسته‏ هاى شايسته انسان از خدا
      شـکر نعمـت
      دعا برای دختر دار شدن
      دعوت شیطان
      فرشتگان الهی
      حرف مردم را زود باور نکن

 
نظرات کاربر
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز